۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۸

سد سامانه جامع گمرکی در برابر قاچاق

«سامانه جامع گمرکی» با هدف ساماندهی و هوشمندسازی و یکپارچه‌سازی گمرک از سال ۹۳ اجرایی شد. این سامانه در مدت کوتاه راه‌اندازی آن، آثار مثبتی از جمله کاهش زمان ترخیص کالا از ۲۶ به ۳ روز، افزایش درآمدهای گمرکی و افزایش کشفیات قاچاق کالا را به همراه داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، قاچاق کالا در مبادی رسمی گمرکی کشور از اصلی‌ترین موضوعاتی است که به عنوان معضل اساسی گمرک‌های کشور مطرح بوده است. «هوشندسازی گمرک» از راه‌هایی است که در سال‌های اخیر در زمینه کنترل و مبارزه با قاچاق مطرح شده است.

اجرای طرح سامانه جامع گمرکی در کشور

«سامانه جامع گمرکی» با هدف ساماندهی، هوشمندسازی و یکپارچه‌سازی گمرک از سال ۹۳  توسط سازمان امور گمرکات با همکاری دانشگاه تهران اجرایی شد در این راستا بسیاری از فرآیندها و ساز و کارهای این سازمان متحول شد. تسهیل تجارت، مستندسازی الکترونیکی، متحول شدن صادرات و عملیات ترخیص، ایجاد ارتباطات الکترونیکی میان سازمان‌های متولی و نظارتی و افزایش شفافیت اگر چه ابتدا مشخص نشد، اما به مرور در مراحل بعدی اثرات مثبت دیگری همچون افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در سازمان نمایان شد که در سایر سازمان‌ها نمونه دیگری وجود نداشت.

براساس تعریف بانک جهانی، یک روز تاخیر در ترخیص کالا یک درصد از ارزش کالا را کمتر می‌کند. علاوه بر مبارزه با قاچاق کالا، استفاده از سیستم‌های هوشمندسازی گمرکی در شفافیت و افزایش بهره‌وری گمرکات نیز بسیار موثراست.

استفاده از مدیریت ریسک در سامانه جامع گمرکی

در سال های اخیر، کشورهای دنیا به سمت سرعت بخشیدن به تجارت در مبادی گمرکی خود حرکت کرده اند. این موضوع آنقدر ‏اهمیت دارد که سرعت بخشیدن به ترخیص کالا یکی از شاخص هایی است که گمرکات در دنیا با ‏آن رتبه‌بندی می‌شوند. پیش از اجرای سامانه جامع گمرکی در کشورمان، زمان ترخیص کالا ۲۶ روز بود. در راستای افزایش سرعت تجارت در مبادی گمرکی، استفاده از «مدیریت ریسک به صورت هوشمند» در گمرک کشور آغاز شد.

در این روش تنها محموله‌هایی که ریسک آن‌ها را بالا ارزیابی می‌کنند، بازرسی فیزیکی می‌شود. تا قبل از راه اندازی سامانه جامع گمرکی، مدیریت ریسک تنها در سرویس ارزیابی صورت می گرفت بدین صورت که در زمان کوتاه و بر مبنای اطلاعات اظهارنامه، مسیر های ریسک تعیین می گردید که مسیرهای ریسک سبز، زرد و قرمز در از جمله موارد مطرح در سرویس ارزیابی گمرک بوده است.

سامانه جامع گمرکی با ایجاد یک سیستم مدیریت ریسک بهینه و هوشمند که بتوان معیارها و ضوابط متغیر را نیز در آن لحاظ نمود، علاوه بر پوشش قسمت مربوط به سرویس ارزیابی، قسمت‌های مربوط به درب خروج را نیز مدیریت می‌نماید. با اجرای سامانه جامع گمرکی و اجرای قسمت مدیریت ریسک خودروهای حامل بار در دو مسیر سبز یا قرمز قرار خواهد گرفت. از آنجا که کالا در این مرحله بر روی خودرو بارگیری شده است می توان برداشت نمود کنترل ریسک و انتخاب قسمتی از کالا جهت ارزیابی بهتر انجام خواهد شد.

آثار مثبت اجرای سامانه جامع گمرکی

اجرای سامانه جامع گمرکی در کشور موجب شد زمان ترخیص کالا از ۲۶ روز به ۳ روز کاهش پیدا کند، این تغییر تاثیرات قابل توجهی بر هزینه‌های واردات گذاشته است. به گفته فرود عسگری رئیس کل گمرک کشور اگر آمار واردات کشور ۵۰ میلیارد دلار باشد، از آنجایی که ۲۳ درصد از هزینه های واردکننده کاهش پیدا کرده است، این امر توانسته بیش از ۱۰ میلیارد دلار یعنی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان کاهش هزینه به دنبال داشته باشد. موضوعی که عامل آن را فقط باید صرفه جویی در زمان دانست.

همچنین با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، زمان صادرات از ۷ روز به ۱ روز کاهش پیدا کرد. ارزش این فرآیند پیش رونده برای بازرگانانی قابل درک است که می‌دانند زمان چقدر برای آنها گران تمام می‌شود.

رشد قابل توجه درآمدهای گمرکی

این تغییرهم چنین سهم قابل توجهی در افزایش درآمدهای گمرکی دولت داشته است. به گونه‌ای که مجموع درآمدهای گمرکی در نیمسال اول سال‌جاری به ۱۵۸ هزار میلیارد و ۸۳۵ میلیون ریال رسید که از این میزان ۱۰۴ هزار و ۶۲ میلیارد ریال از محل حقوق ورودی و ۵۴ هزار و ۷۷۳ میلیارد ریال از محل عوارض و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی اخذ شده است. در مجموع درآمد گمرک در نیمسال اول سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین طبق گزارش‌های گمرک، از محل مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی نیز ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت و در همین مدت مالیات بر ارزش افزوده در بخش خودرو به ۴ هزار و ۸۵۵ میلیارد ریال و در سایر کالاها به ۴۹ هزار و ۹۱۸ میلیارد ریال رسید.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: