واکنش‌ها به ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی

رئیس اتحادیه تولیدکننده‌گان لوازم ورزشی اعلام کرد که بخشی از محصولات فروشگاه زنجیره‌ای فرانسوی وارد و بقیه در داخل کشور تولید می‌شود. لکن تولیدکننده‌گان این حوزه در کنار روایتی که از مشکلات تولید دارند از بی‌توجهی مسئولین گله‌مند بوده و معتقدند که حضور دکلتون در ایران به تولید ملی ضربه می‎زند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعات مطرح شده پس از برجام، بحث ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی به کشور بود. آنچه در این میان مطرح است اما تاثیر منفی ورود این شرکت‌ها متوجه نظام عرضه کشور و تولیدکننده‌گان داخلی است. در آخرین مورد از این موضوع، خبر ورود فروشگاه زنجیره‌ای «دکتلون» فرانسه سبب ورود رسانه‌ها به موضوع نظام توزیع در کشور شد. به همین منظور عیارآنلاین در گفتگوهایی جداگانه با تولیدکننده‌گان لوازم ورزشی و رئیس این اتحادیه، نظرات آنان را در این باره جویا شده است.

رئیس اتحادیه لوازم ورزشی: بخشی از محصولات این فروشگاه در داخل تولید می‌شود

حق‌پرست، رئیس اتحادیه لوازم ورزشی در واکنش به حضور فروشگاه زنجیره‌ای فرانسوی «دکتلون» در ایران گفت: «ورود برندها در ایران، لطمه‌ای به تولید نمی‌زند. چون محصولات خود را به صورت قانونی وارد می‌کنند و قیمت بالای محصولات این برندها باعث تشویق تولید داخل هم می‌شود. در همین راستا برند دکتلون قصد دارد با آوردن تکنولوژی به ایران، قسمتی از تولید محصولات خود را به تولیدکننده‌گان داخلی بسپارد. طبق قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت هم ۲۰درصد محصولات خارجی باید در کشور تولید شود و در سال‌های بعد ۵۰درصد  هم صادر شود».

حق‌پرست در ادامه با اشاره به موافقت «دکتلون» با تولید بخشی از محصولات در ایران گفت: «دکتلون برای حضور در ایران با ما هماهنگی‌ها را انجام داده است. البته در صورتی که تولیدکننده‌ای بتواند بیشتر از ۲۰درصد هم تولید کند، مشکلی برای افزایش سهم تولید داخل هم نیست. به خصوص در پوشاک که توان تولید بالایی داریم و حتی می‌توانیم بیش از ۵۰درصد تولیدات این برند را تولید کنیم».

تولیدکننده‌گان: حضور فروشگاه زنجیرهای دکلتون فرانسه در ایران ضربه به تولید ملی است

یکی از مهمترین بخش‌های متاثر از عرضه کالاهای خارجی توسط این فروشگاه، بخش تولید لوازم ورزشی است. به همین بهانه عیارآنلاین در گفت و گویی جداگانه با برخی از فعالین این عرصه، نظر آنان را درباره حضور فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی و همچنین وضعیت تولید و بازار جویا شد. یکی از این تولیدکننده‌ها در واکنش به حضور «دکتلون» ضمن ابراز مخالفت با ورود این برند خارجی گفت: «قطعا این کار خوب نیست. این اقدام مصداق ضربه به تولید ملی است». این تولیدکننده در ادامه با اشاره به رکود حاکم بر بازار از بی‌توجهی دولت به تولید و مشکلات فراوان این حوزه گله‌مند بود.

تولیدکننده دیگری با انتقاد از سیاست‌های دولت و اختصاص ارز دولتی به واردکننده‌گان گفت: «زمانی که دولت با ارز دولتی به تولیدکننده خارجی یارانه می‌دهد، تولید ضربه خواهد خورد». یکی دیگر از تولیدکننده‌ها با اشاره به این که تولید باید رقابت‌پذیر باشد با تاکید بر لزوم حمایت دولت بیان کرد: «مسئله اصلی ورود این فروشگاه‌ها نیست، مسئله اصلی حمایت نکردن دولت از تولید کننده‌گان است». این تولید کننده در پاسخ به این سوال که عمده‌ترین مشکلات تولیدکننده‌گان این حوزه چیست، گفت: «عمده‌ترین مشکل این حوزه که نیازمند حمایت دولت است، فراهم کردن زیرساخت برای تولید کننده‌گان است. به طور مثال بسیاری از تولید کننده‌گان این حوزه، تولیدکننده‌گان خرد هستند. در صورت حمایت دولت برای تامین زمین برای تولید، انبار و … امکان رشد برای تولیدکننده‌گان فراهم می‌شود. ما حاضریم بخش زیادی از هزینه این زیرساخت‌ها را هم پرداخت کنیم و انتظار کمک بلاعوض نداریم؛ ولی متاسفانه حمایتی نمی‌شود».

با توجه به رکود حاکم بر بازار و بیکاری فزاینده در کشور، لازم است مسئولین کشور بیش از پیش به تقویت بخش های اقتصادی داخل کشور پرداخته و زمینه رونق بازار را فراهم کنند. سرازیر شدن ثروت ملی به جیب شرکت‌های خارجی با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست. در شرایط فعلی عرضه محصولات خارجی که مشابه داخلی دارند به خصوص توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی نه تنها مشکلی از کشور حل نمی‌کند که بر مشکلات فعلی می‌افزاید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: