۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵

حجتی:از سال آینده بخشی از گندم تولیدی کشاورزان توسط بخش خصوصی از طریق بورس معامله می‌شود و مازاد آن را دولت خواهدخرید

وزیر جهاد کشاورزی: دولت برای تامین منابع خرید تضمینی گندم در بودجه سال آینده تمهیداتی اتخاذ کرده است. بخشی از بودجه خرید تضمینی گندم از طریق اوراق اسناد خزانه تامین می‌شود. وی از تغییر نظام خرید گندم در سال های آتی خبر داد و گفت: بخشی از گندم تولیدی کشاورزان توسط بخش خصوصی از طریق بورس معامله می شود و مازاد آن را دولت خواهد خرید و کشاورزان از بابت خرید گندم خود نگرانی نداشته باشند. عرضه جو و ذرت در بورس کالا از دو سه سال گذشته آغاز شده و امیدواریم امسال گندم هم از طریق بورس عرضه شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در برنامه زنده گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به تمهیدات دولت برای تامین منابع خرید تضمینی گندم در بودجه سال آینده اظهار داشت:بخشی از بودجه خرید تضمینی گندم از طریق اوراق اسناد خزانه تامین می شود.

وی از تغییر نظام خرید گندم در سال های آتی خبر داد و گفت:بخشی از گندم تولیدی کشاورزان توسط بخش خصوصی از طریق بورس معامله می شود و مازاد آن را دولت خواهد خرید و کشاورزان از بابت خرید گندم خود نگرانی نداشته باشند.

حجتی خاطرنشان کرد: عرضه جو و ذرت در بورس کالا از دو سه سال گذشته آغاز شده و امیدواریم امسال گندم هم از طریق بورس عرضه شود.

وی درباره قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری گفت: پیشنهاد قیمت خرید تضمینی به شورای اقتصاد داده شده و امیدواریم هرچه زودتر تصویب و اعلام شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که قیمت برخی محصولات کشاورزی مانند مرغ و ماهی قزل آلا در سال های اخیر نوسان نداشته است، خاطرنشان کرد: قیمت گوشت مرغ در بازار از ثبات برخوردار بوده و با وجودی که میانگین قیمت آن از نظر کارشناسی باید هر کیلو ۷۵۰۰ تومان باشد، همانند چهار سال قبل و با قیمت هر کیلوگرم حدود ۶۹۰۰ تومان در بازار عرضه می شود.

وی افزایش قیمت برخی محصولات از جمله نخود و عدس را به خاطر افزایش قیمت های جهانی عنوان کرد و درباره خسارت های بیماری آنفلوانزای پرندگان گفت:به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان سال گذشته حدود ۱۷ میلیون قطعه مرغ تخمگذار معدوم و امسال نیز تقریبا همین میزان معدوم شده است.

حجتی با اشاره به این که سازمان دامپزشکی با جدیت مقابله با این بیماری را دنبال می کند،اذعان داشت:برای جلوگیری از کاهش تولید،ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی فعال شده و از آنجا که دوره رشد مرغ تخم گذار حدود چهار ماه طول می کشد،کسری نیاز جامعه از خارج تامین می شود.

وی اضافه کرد:هم اکنون تخم مرغ با قیمت هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار توزیع می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که دولت توجه ویژه ای به مقابله با بیماری آنفلوانزای پرندگان دارد و تاکنون دو جلسه به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده،خاطرنشان کرد:حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از خسارت سال گذشته بیماری آنفلوانزای پرندگان به مرغدارای ها از طریق بیمه پرداخت شده و پرداخت خسارت سال جاری در حال پیگیری است.

حجتی با اشاره به این که سهم اشتغالزایی در بخش کشاورزی طی سال های ۹۰ تا ۹۵ ثابت و حدود ۱۸ درصد بوده است،گفت:ظرفیت های مغفول زیادی در بخش کشاورزی وجود دارد از جمله در زمینه توسعه گلخانه علاوه بر بهره وری تولید و کاهش مصرف آب،امکان اشتغال ۱۰ نفر به ازای هر هکتار گلخانه فراهم است به طوری که دو نفر از این افراد متخصص هستند.

وی افزود:با توجه به اقلیم مناسب و موقعیت کشورمان، امکان تولید و صادرات محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی بویژه به روسیه وجود دارد، اما باید این محصولات سالم و به میزان انبوه تولید شده و امکان عرضه در شبکه های توزیع زنجیره ای کشورهای مقصد را داشته باشد.

حجتی با اشاره به این که به علت محدودیت منابع آب و خاک باید محصولات سبزی و صیفی از محیط های باز به محیط های گلخانه ای منتقل شود،تصریح کرد: با همین مقدار آب در اختیار و از طریق افزایش بهره وری، باید بتوانیم بیشترین محصول را تولید کنیم.

وی با بیان این که قیمت تمام شده تولید محصول در گلخانه ها به خاطر هزینه های اولیه احداث به نسبت تولید در فضای باز بالاتر است،تاکید کرد: آب در کشور ما به قدری ارزشمند است که نیاز سبزی و صیفی کشور را باید در گلخانه ها تولید کنیم و برای رسیدن به این منظور لازم است با روش های ترویجی و تعاملات اقتصادی تلاش نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی،کشت ماهی در قفس را از دیگر ظرفیت های بخش کشاورزی و از طرح های اقتصاد مقاومتی این بخش عنوان کرد و افزود:براساس ارزیابی های اولیه، امکان تولید حداقل یک میلیون تن ماهی به شیوه پرورش در قفس وجود دارد که امیدواریم در برنامه پنج ساله ششم،تولید ۲۰۰ هزار تن آن محقق شود.

حجتی با بیان این که تولید ماهی در قفس و میگو در سواحل شمالی و جنوبی و مناطق محروم کشور انجام و عمدتا به کشورهای دیگر صادر می شود،خاطرنشان کرد: سال ۹۲ تولید میگو در کشور ۱۲ هزار تن بود که امسال از مرز ۳۰ هزار تن عبور کرده و با توجه به این که ۸۰ درصد تولید میگوی کشور با قیمت هر کیلوگرم پنج تا ۵.۵ دلار به سایر کشورها صادر می شود، ظرفیت و روند رو به رشدی در سرمایه گذاری برای پرورش میگو در کشور وجود دارد.

وی تولید ماهی قزل آلا را از دیگر ظرفیت های بخش کشاورزی برشمرد و افزود: ماهی قزل آلا در داخل و خارج از کشور بازار مناسبی دارد و صادرات این محصول به کشور روسیه از سال گذشته آغاز شده است.

وزیر جهاد کشاورزی از کشت گیاهان دارویی به عنوان دیگر ظرفیت بخش کشاورزی یاد و خاطرنشان کرد: با توجه به اقلیم مناسب کشورمان گیاهان دارویی هم در داخل و هم در جهان بازار مناسبی دارد.

وی افزود: در منطقه مهران با بارندگی ۱۰۰ میلیمتر،هر هکتار کشت گل نرگس، ۱۰ میلیون تومان درآمدزایی داشته و در حال حاضر کشت گیاهان دارویی در مراتع بیش از دامداری درآمد دارد و دامداران هم در برخی مناطق مستعد،کشت این گیاهان را جایگزین چرای دام کرده اند.

حجتی با اشاره به کاهش ۵۳ تا ۵۷ درصدی میزان بارندگی نسبت به متوسط بلندمدت، گفت:با شرایط فعلی و با آبی که در اختیار داریم باید بتوانیم با بهره وری بیشتر، محصول بیشتری تولید کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در حال حاضر تولید محصولات کشاورزی نسبت به گذشته بهره ورتر شده است،اذعان داشت:در دهه هفتاد به ازای یک مترمکعب مصرف آب ۲۰۰ گرم شکر تولید می شد این در حالی است که امروز به ازای یک مترمکعب آب ۶۰۰ گرم شکر تولید می شود.

حجتی با اشاره به این که تغییر زمان کشت از فصل بهار به پاییز در محصولاتی همچون چغندرقند، نخود و سایر حبوبات به منظور بهره برداری بهینه از آب باران در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد،اظهار داشت:با توسعه کشت پاییزه، علاوه بر بهره وری بیشتر از منابع آب موجود، محصول بیشتری نیز تولید می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد تنظیم بازار میوه شب عید،گفت:طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، میوه مورد نیاز شب عید بویژه دو محصول سیب و پرتقال برای تنظیم بازار در حال خریداری و ذخیره سازی است و ذخایر محصولات استراتژیک مانند گوشت مرغ و گوشت قرمز نیز در شرایط مطلوبی قرار دارد.

وی با بیان این که در کشور ما همواره سیاه بازار و حراج بازار پیش و پس از فصل وجود دارد،تاکید کرد: فاصله قیمت ها از مزرعه تا بازار مصرف باید کاهش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم نهادسازی در بخش کشاورزی تاکید و عنوان کرد: در گذر از کشاورزی معیشتی به کشاورزی تولید انبوه، نقش تشکل ها و تعاونی های کارآمد و توانمند بسیار موثر است و در این زمینه تقویت و هماهنگی قوانین و مقررات مورد نیاز از برنامه های این وزارت می باشد.

وی در زمینه تنظیم بازار محصولات کشاورزی تصریح کرد:تولید و تامین محصولات کشاورزی به عهده وزارت جهاد کشاورزی است و توزیع این محصولات باید با هماهنگی سایر دستگاه ها و اصناف انجام شود. حجتی گفت:نظارت بر خرده فروشی ها بر عهده دستگاه های نظارتی مانند تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی و… است که باید نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کنند.

حجتی با اشاره به نیاز ۲.۲ تا ۲.۳ میلیون تنی سالانه شکر خاطنشان کرد:تولید شکر از ۱.۱۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱.۹ میلیون تن در سال جاری افزایش یافته است و ۳۰۰ هزارتن کسری تولید باید از خارج تامین شود.

وی افزود: شکر تولیدی کشور توسط ۳۰ کارخانه قند و ۹ کارخانه نیشکر در اختیار بنکداران و مصرف کنندگان عمده قرار می گیرد و سپس از طریق اصناف در شبکه خرده فروشی توزیع می شود.

وزیر جهاد کشاورزی هدف از تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی را صیانت از تولید داخلی اعلام و تاکید کرد:در گذشته صدور مجوز واردات برای محصولی که تولید داخلی کافی داشت، دغدغه اصلی بود و امروز این مسئولیت به وزارت جهاد کشاورزی داده شده است؛ گرچه ما با تعامل سایر دستگاه ها تصمیم گیری می کنیم.

حجتی خسارت وارده به محصولات کشاورزی را سالانه حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: هیچ سرمایه ای در دنیا به اندازه سرمایه بخش کشاورزی تحت تاثیر عوامل نامساعد محیطی قرار ندارد و در همه کشورها بیمه محصولات کشاورزی بیمه ای حمایتی است و دولت ها از این بیمه حمایت می کنند.

وی افزود:یک هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای جبران خسارت به کشاورزان در نظر گرفته شده و تاکنون ۷۰ درصد خسارت ها به کشاورزان پرداخت شده و پرداخت ۳۰ درصد باقیمانده نیز در حال پیگیری است.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: