۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

در سه ماه گذشته ۱۸میلیون قطعه مرغ تخمگذار به دلیل آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان معدوم شدند

رئیس کمیسیون کشاورزی و دبیر انجمن جوجه یک روزه تلفات آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بخش مرغ تخم‌گذار را ۱۸ میلیون قطعه عنوان کرد و گفت: این بیماری در سه ماه گذشته منجر به افت ۱۵۰ هزار تنی تولید تخم‌مرغ در کشور شده است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامعلی فارغی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران، امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: سالها از فساد صحبت می‌کنیم اما مسائل حل نشده، این به معنی آن است که اهتمام جدی برای حل این مشکلات وجود ندارد.

وی در بخش دیگر صحبت‌های  خود با اشاره به مصائب شیوع آنفلوانزی فوق حاد پرندگان برای تولید کنندگان افزود: این بیماری منجر به گران شدن چند روزه قیمت تخم‌مرغ در بازار شد و خواب مرغداران و مسئولان را آشفته نمود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: مسئولان باید قبل از تبدیل شدن مسائل اینچنینی به ناآرامی‌های عمومی فکری کرده و مشکلات را به صورت ریشه‌ای و زیرساختی حل کنند.

وی با اشاره به آمار تولید مرغ و تخم مرغ در کشور گفت: سالانه حدود ۲ میلیون تن گوشت مرغ و ۹۰۰ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود و در صنعت طیور کشور ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است و ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات آنها بوده که شامل ۲ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) می‌شود و نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

فارغی با اشاره به افزایش جوجه‌ریزی برای جبران کمبود تولید تخم‌مرغ در کشور گفت: بخش تولید با وجود اینکه تمام ضرر تولید را به دوش کشیده است برای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان اقدام به افزایش جوجه‌ریزی کرده است تا میزان تولید تخم مرغ در کشور دوباره به رقم ۹۰۰ هزار تن مورد نظر برسد.

تلفات  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به ۱۸ میلیون رسید

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران  گفت: در سه ماه گذشته آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منجر به افت ۱۵۰ هزار تنی تولید تخم‌مرغ شد و ۱۸ میلیون قطعه مرغ تخمگذار را معدوم کرد.

وی افزود: معدوم‌سازی این تعداد مرغ تخمگذار باعث وارد آمدن خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به بخش خصوصی شده است که دولت تا به امروز تنها ۱۵۰ میلیون تومان آن را تامین اعتبار کرده است.

فارغی با بیان اینکه ستاد ملی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باید به موقع تشکیل شود و اعتبارات خود را به موقع تخصیص دهد با ارائه ۳ پیشنهاد به دولت گفت: تشکیل ستاد آنفلوآنزا باید در هر ۱۵ روز یکبار با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شود تا تصمیمات اتخاذی در آن ضمانت اجرایی داشته باشد، تامین اعتبار جبران خسارت مرغداران باید به صورت نقدی به جای اوراق پرداخت شود، زیرا این اوراق قابلیتی برای مرغداران ندارد.

وی همچنین افزود: باید با هر خطاکاری در بخش دولتی و خصوصی که منجر به وارد آمدن خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی مرغداران در سالجاری و ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در سال گذشته شده است برخورد شود.

وی یادآور شد:در مواردی کشتار غیر قانونی طیور در کشتار گاه ها صورت گرفته که این امر منجر به وارد آمدن خسارات ملی به بخش صنعت مرغداری شده است.

فارغی در ادامه با گلایه از وضعیت نامناسب بهره‌وری در بخش کشاورزی گفت: کشاورزان ایرانی می‌بینند که هر چیزی و با هر قیمت تمام شده‌ای بکارند دولت از آنها خریداری می‌کند بنابر این دلیلی برای افزایش بهره‌وری محصولات خود نمی‌بینند.

وی  با اشاره به افت ۳۰ تا ۳۵ درصدی مصرف مواد غذایی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم در سالهای گذشته افزود: این امر منجر شده که صنایع تبدیلی که قصد صادرات این محصولات را دارند، گندم، جو، شیرخام و… را با قیمتی بالاتر قیمت‌های جهانی بخرند که صرفه اقتصادی برای صادرات ندارد و در اثر افزایش قیمت مردم خودمان نیز مصرف‌شان را پایین می‌آورند.

ویگفت: با وجود اینکه برجام گشایش‌هایی برای کشور داشته اما سیستم بانکی کشور همچنان فلج است که این امر نیز منجر به افزایش هزینه‌های تولید کالا در کشور ما می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران نوسان تولید در محصولات کشاورزی را مشکل دیگر برای صادرات این محصول دانست و گفت: زمانی که تولید یک محصول یکنواخت نباشد، شرایط مناسبی برای صادرات ایجاد نمی‌کند زیرا بازارهای صادرات تقاضای دریافت یکنواخت محصولات را دارند و نیازمند ثبات در سیاستگذاری‌های تولیدی برای صادرات هستیم.

فارغی گفت: در تولید گندم با مازاد مصرف روبرو هستیم و در محصولات آب‌بر در حالی به خودکفایی رسیدیم که با مشکلات شدید منابع آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم؛ با وجود ممنوعیت کاشت برنج هنوز این محصول در استان اصفهان که مشکلات عدیده‌ای درباره تامین آب دارد کشت می‌شود.

وی افزود: در بخش شکر اقدامات خوبی برای صرفه‌جویی در مصرف آب تنها با تغییر متغیر نوع بذر و تغییر زمان کشت ایجاد شد که می‌توانیم این اقدام را به محصولات دیگر نیز تعمیم داد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: