با وجود گذشت یک سال از تصمیم دولت

اخذ مالیات از کارت‌های بازرگانی در هاله‌ای از ابهام

بر اساس نامه وزیر پیشین اقتصاد، گمرک علاوه بر دریافت مالیات ۴ درصدی علی الحساب موظف به دریافت مفاصا حساب مالیاتی از کارتهای بازرگانی مشکوک به یک بار مصرف شده است.

به گزارش عیارآنلاین، کارت‌های بازرگانی یکبارمصرف همچنان به عنوان یکی از چالش‌های  اصلی تجارت خارجی کشور به حساب می‌آید. به عقیده کارشناسان این کارت‌ها علاوه بر زمینه‌سازی برای فرار مالیاتی می‌تواند به ابزاری برای پوشش قاچاق کالا نیز تبدیل شوند.

از حدود یک سال قبل برای کاهش تبعات مالیاتی کارت‌های یکبارمصرف، دولت تصمیم به اخذ ۴ مالیات علی‌الحساب از اشخاص دارنده کارت‌های بازرگانی گرفته است. در حال حاضر این مالیات ۴درصدی از همه کارت‌های بازرگانی به غیر از کارت‌های مربوط به شرکت‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری اخذ می‌شود.

طیب‌نیا وزیر پیشین اقتصاد  اواخر دوران فعالیت خود در سمت وزیر امور اقتصادی و دارایی نامه مهمی را به رئیس پیشین گمرک و وزیر فعلی اقتصاد ارسال می‌کند که حاوی نکات جالب توجهی در خصوص وصول مالیات و مفاصا حساب از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف می‌باشد.

در بند ۳ این نامه تاکید شده، در صورت تشخیص گمرک مبنی بر اینکه دارنده کارت بازرگانی علی‌رغم صراحت تبصره ۴ ذیل بند ۳ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و  واردات اقدام به واگذاری آن به غیر برای استفاده از مزایای کارت کرده، لازم است علاوه بر دریافت  ۴درصد مالیات علی‌الحساب، مفاصا حساب مالیاتی نیز اخذ شود.

به گزارش تسنیم، کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف عمدتا به نام شخصِ غیر صادر شده و سپس به وسیله یک سند محضری کلیه حقوق کارت به شخص دیگر واگذار می‌شود. وزیر پیشین اقتصاد با علم بر این موضوع تاکید کرده بود علاوه بر وصول مالیات ۴ درصدی علی‌الحساب از دارندگان کارت بازرگانی یکبارمصرف، مفاصا حساب مالیاتی نیز اخذ شود تا زمینه سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی برای همیشه مسدود شود.

حالا سوالی که سازمان مالیاتی وگمرک باید به آن پاسخ دهند این است که در یک سال گذشته چه تعداد مفاصا حساب مالیاتی از صاحبان کارت‌های بازرگانی یکبارمصرف اخذ شده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: