۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲

معلوم نیست واشنگتن چه پیامدهایی را برای بانک‌هایی که با ایران روابط تجاری برقرار کنند در نظر بگیرد

سفیر بلژیک در ایران گفت: معلوم نیست واشنگتن چه پیامدهایی را برای بانک‌هایی که قرار است با ایران روابط تجاری ایجاد کنند در نظر بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، فرانسوا دُله سفیر بلژیک در ایران امروز در نشست مشترک با رئیس اتاق بازرگانی ایران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: قراردادها و موافقت‌نامه‌هایی بین ایران و بلژیک امضا شده که باید اجرایی شود و همچنین بلژیک به فکر امضای قراردادهای جدید با کشور ایران است.

سفیر بلژیک در ایران با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین قراردادهای مدنظر بلژیک، موضوع حفاظت از سرمایه‌گذاری خارجی است، گفت: فرایند تفاهم‌نامه دوجانبه سرمایه‌گذاری بین دو کشور آهسته بوده اما انتظار می‌رود که مذاکرات در ماه‌های آینده در این خصوص به عمل آید.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مأموریت‌هایش قبل از ترک ایران، امضاء قرارداد دوجانبه سرمایه‌گذاری بین دو کشور ایران و بلژیک است، گفت: همچنین بحث معافیت پرداخت مالیات‌های مضاعف هم یکی از موضوعاتی است که به زودی اقدامات عملی در مورد آن انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: برقرار پرواز مستقیم بین ایران و بلژیک و برقراری روابط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک برای انتقال کالا، از اتفاقات خوب اقتصادی بین دو کشور بوده است.

وی در ادامه با تأیید سخنان رئیس اتاق بازرگانی ایران مبنی بر وجود فرصت‌های همکاری اقتصادی بین دو کشور گفت: به هر حال بلژیکی‌ها باید به ایران بیایند تا همتایان خود را برای سرمایه‌گذاری مشترک در این کشور پیدا کنند.

دُله با تأیید این مطلب که روابط بانکی و بیمه‌ای دارای مشکلاتی است، گفت: در حال حاضر معلوم نیست واشنگتن چه پیامدهایی را برای بانک‌هایی که قرار است با ایران روابط تجاری برقرار کنند در نظر بگیرد و به هر حال این روابط با سرعت‌های لازم رشد نکرده و ما هم علاقمند هستیم که کشور در این زمینه مشکلات خود را حل کند.

وی افزود: مخصوصاً علاقه‌مند هستیم در رابطه با فاینانس کردن پروژه‌ها مشکلات حل شود و پیشنهاد این است که مقامات بلندپایه اقتصاد و دارایی کشور بلژیک با مقامات بلندپایه خود در ایران مذاکراتی را انجام دهند تا این مشکلات حل شود.

وی همچنین به صدور ویزا و درخواست رئیس اتاق بازرگانی ایران برای تسهیل صدور ویزا اشاره کرد و گفت: بلژیک قربانی موفقیت‌های خود شده است، به طوری که تقاضای ویزا آن قدر برای این کشور زیاد است که ظرفیت موجود سفارت پاسخگوی نیاز نبوده است.

وی اظهار داشت:‌ الان سفارت بلژیک برای اینکه صدور ویزا سریع‌تر انجام شود، در حال افزایش نیرو است، همچنین درصدد است تا کار صدور ویزا را برونسپاری کند و به شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، بسپارد.

سفیر بلژیک در ایران اظهار داشت: به هر حال ایرانی‌هایی که برای سفر تجاری به کشور بلژیک می‌آیند، نباید مشکلی برای صدور ویزا داشته باشند، اما ما از اتاق‌های بازرگانی ایران می‌خواهیم تا از متقاضیان بخواهند که مدارک خود را به صورت کامل برای ما ارسال کنند تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

فرانسوا دُله اظهار داشت: حضور هیأت بلژیکی در ایران این پیام را می‌دهد که همکاری با ایران برای فعالان اقتصادی ما مهم است و ایران و اتحادیه اروپا به دنبال حفاظت از توافقات هسته‌ای هستند و بلژیک در این مورد تلاش بسیار زیادی را انجام می‌دهد.

*توافقات را باید بر اساس موضوعات تقسیم‌بندی کنیم تا اجرایی شوند

در این نشست همچنین رنه براندرز، رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بلژیک نیز بر اهمیت اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های قبلی تأکید کرد و گفت: اگر بتوانیم این توافقات را به شکل موضوعی تقسیم کنیم، اجرایی کردن آن امکان‌پذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه در روابط اقتصادی، اقدامات اتاق‌های مشترک بسیار مهم است گفت: بنابراین کارآمدی فعالیت‌های اتاق مشترک از اولویت‌های فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بلژیک به شمار می‌آید.

رئیس فدراسیون‌ اتاق‌های بازرگانی بلژیک بیان داشت: برای بلژیک مایه افتخار است که در حوزه‌های مختلف با ایران همکاری کند.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: