نمایندگان مجلس در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کردند؛

تضعیف تولید با ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی

نمایندگان مجلس در گفتگو با عیارآنلاین با اشاره به لزوم حمایت از تولیدکننده‌گان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای داخلی بر ممنوعیت عرضه کالاهای خارجی مشابه داخلی خصوصا توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی تاکید کردند.

به گزارش عیارآنلاین، با منتشر شدن اخبار ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی به کشور خصوصا پس از اجرای برجام، بحث چگونگی فعالیت این فروشگاه‌ها و نسبت آن با شرایط کنونی اقتصاد کشور مورد بحث مسئولین و رسانه‌ها قرار گرفته است. در این موضوع نگرانی‌هایی وجود دارد. تضعیف تولید داخل با ورود کالاهای خارجی توسط این فروشگاه‌ها و همچنین سپردن نظام عرضه کشور به آن‌ها از جمله این نگرانی‌هاست. به همین مناسبت عیارآنلاین در گفتگو با برخی نمایندگان مجلس، نظرات آنان را در این باره جویا شد.

محصولات وارداتی نباید نمونه داخلی داشته باشد

سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران در مجلس دهم در واکنش به خبر ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی به کشور گفت: «این اقدامات باید مطابق با قانون صورت گیرد. نکته‌ای که باید در این موضوع مورد توجه قرار گیرد آن است که کالاهای این فروشگاه‌ها باید کالاهای بدون مشابه داخلی باشد».

وی افزود: «ورود این کالاها باید با تعرفه قانونی خود صورت گیرد. البته باید توجه داشت که برخی از مردم در طول سفر به کشورهای خارجی، اقلام مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. اما حضور این فروشگاه‌ها و عرضه این کالاها با پرداخت تعرفه برای کشور بهتر است».

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین ضمن تاکید بر لزوم رویکرد برد-برد در سرمایه‌گذاری‌های خارجی گفت: «کالاهای تولید داخلی باید بخشی از فروش این فروشگاه‌ها باشد».

انحصار خارجی‌ها تحت هیچ شرایطی به صلاح نیست

داریوش اسماعیلی عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی و عرضه کالاهای خارجی گفت: «من فکر می‌کنم تحت هیچ شرایطی چنین وضعیتی به صلاح نباشد؛ اینکه بخواهیم نمایندگی بازار فروش یک کشور خارجی را چه زنجیره‌ای و چه غیرزنجیره‌ای در کشورمان داشته باشیم».

وی افزود: «اگر تولیدات آن مجموعه در داخل کشور انجام بشود مشکلی نیست، اما اگر قرار شود که واردات صورت گرفته و حتی توزیع را هم در اختیار بگیرند، به اعتقاد من قابل قبول نیست. در صورت صحت این موضوع، مسئولین مربوطه باید در کمیسیون صنایع و معادن پاسخگو باشند».

فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی؛ رقیب یا مکمل؟

یکی از نکات مهم در موضوع ورود فروشگاه های زنجیره‌ای خارجی به کشور، حوزه ورود این فروشگاه هاست؛ اینکه آیا قرار است این فروشگاه‌ها، عرضه کننده کالاهای خارجی مشابه داخل باشند یا عرضه کننده کالاهای خارجی که مشابه داخلی ندارند؟ بدون تردید رعایت این مسئله یکی از پارامترهای توجیه پذیری ورود فروشگاه های زنجیره‌ای خارجی به کشور است.

نکات مهم ورود فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارجی

۱-الزام به تولید در داخل

علاوه بر ممنوعیت عرضه کالاهای خارجی مشابه داخلی، یکی دیگر از مسائلی که درباره عرضه کالاهای خارجی در کشور وجود دارد، لزوم تولید این کالاها در داخل است. رعایت این مسئله در بحث ورود کالاهای خارجی به ایجاد اشتغال در کشور کمک کرده و زمینه ساز ایجاد زیرساخت در این حوزه می‌شود.

۲-ورود فناوری

مسئله ورود دانش و فناوری ساخت هم از دیگر نکات موضوع عرضه کالاهای خارجی در کشور است. با توجه به تجربه تلخ تولید محصولات مشترک در کشور خصوصا در حوزه خودروسازی، باید موضوع انتقال فناوری به داخل کشور به طور جدی مورد توجه مسئولین قرار گیرد. به طوری که پس از خروج برندهای خارجی از کشور به هر دلیل، امکان ادامه فعالیت تولیدی در کشور وجود داشته و مشکلی برای فعالیت‌های تولیدی ایجاد نشود.

۳-رقابت

یکی از بهانه‌ها برای باز کردن پای شرکت‌های خارجی به کشور، ایجاد رقابت تولیدکننده‌گان داخلی با آنها و در نتیجه ارتقای کیفیت و حتی کاهش قیمت محصولات است. اما نکته مغفول در این زمینه آن است که کشورها به منظور حمایت از تولید داخلی حمایت های گسترده‌ای از تولیدکننده‌گان کرده تا جایی که انحصار بازار برای تولیدات داخل، یکی از این ابزارهاست.

بحث رقابت به طور عام صرفا در بازارهای خارجی که امکان سیاست‌گذاری در آنها وجود ندارد، مطرح می‌شود. رقابت در بازار داخل صرفا میان تولیدکننده‌گان داخلی است. رقابت تولیدات داخلی با تولیدات خارجی در بازار داخل تنها در صورت توانمندی تولیدکنندگان داخلی قابل توجیه است.

جمع‌بندی

موضوع سرمایه گذاری در کشور با توجه به ظرفیت‌های موجود، یکی از مسائل مهم اقتصادی است. این موضوع اما نباید به گونه‌ای باشد که در شرایط بیکاری کنونی و مشکلات متعدد تولیدکننده‌گان، بر مشکلات کشور اضافه کند. در غیر این صورت ورود سرمایه خارجی نه تنها کمکی به حل مشکلات اقتصادی کشور از جمله بیکاری نمی‌کند، بلکه موجب تشدید این مشکلات می شود. رعایت موارد فوق می‌تواند ضمن بهره مندی دوسویه از همکاری اقتصادی، به برطرف شدن مشکلات کشور کمک کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: