دو عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کردند:

آخرین وضعیت بهره‌برداری و تامین منابع مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

۱۲ سال از آغاز ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس که اولین پالایشگاه میعانات گازی کشور است، می‌گذرد. پالایشگاه دارای سه فاز است که تاکنون فقط یک فاز آن به بهره‌برداری کامل رسیده است. وضعیت نامشخص تامین مالی تکمیل این پروژه از ابهامات مهم آن است. در همین راستا در گفتگوی با دو عضو کمیسیون انرژی مجلس ابعاد این مسئله را بررسی کرده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، ستاره خلیج فارس عنوان اولین پالایشگاه میعانات گازی کشور است که از سال ۸۴ طراحی و ساخت آن آغاز شد. اما پس از ۱۲ سال هنوز فقط یک فاز از سه فاز آن به بهره‌برداری رسیده است. این پالایشگاه در صورت بهره‌برداری ۳۶ میلیون لیتر بنزین در روز تولید و عرضه خواهد کرد که به لحاظ کیفیت بنزین یورو ۴ را روانه بازار خواهد کرد در این صورت ایران از واردات بنزین نیز بی‌نیاز خواهد شد.

در سال ۸۴ برای ساخت کامل این پالایشگاه هزینه ۲میلیارد یورویی پیش‌بینی شده بود اما با طولانی شدن زمان بهره‌برداری، هزینه‌های ساخت کامل آن به ۳٫۶ میلیارد یورو افزایش یافت. عواملی همچون تحریم و تغییرات پی در پی مدیریتی و عدم تامین منابع مالی از مهمترین دلایل طولانی شدن روند بهره‌برداری آن به شمار می‌رود. به همین منظور در گفتگویی با علی بختیار و غلامرضا شرفی دو عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ابعاد مختلف این پالایشگاه مهم را بررسی کرده‌ایم.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیازمند تامین منابع مالی است

علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره وضعیت فعلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس سه Train 120 هزار بشکه ای دارد در واقع Train یک تقریبا به طور کامل فعال شده است۲ Trainو  Train 3 هم میزان پیشرفتش با Train 1 اختلاف زیادی ندارد اما قعلا برای ادامه بهره‌برداری این پروژه دچار ضعف بودجه‌ای و تامین منابع هستیم.

وی درادامه افزود: اگر تا انتهای امسال و نیمه اول سال آینده این منابع تزریق شود بنظرم حداقل یک Train دیگر بتوانیم تا اواسط سال آینده به بهره‌برداری برسانیم که در این صورت کلا واردات بنزین متوقف خواهد شد.

تامین منابع از صندوق توسعه ملی و فاینانس خارجی

بختیار درباره محل تامین منابع مالی ستاره خلیج فارس گفت: برای تامین منابع مالی قرار است به صورت وام از صندوق توسعه ملی تامین شود. البته هم می‌توانیم از منابع صندوق‌ توسعه ملی و همچنین از فاینانس خارجی استفاده کنیم.

وی درپایان خاطر نشان کرد: اگر نیازمند فاینانس خارجی باشیم باید درباره آن تصمیم بگیریم که آیا اقتضا می‌کند که ما از منابع صندوق توسعه ملی به این طرح وام بدهیم که این موضوع در حال بررسی و کارکارشناسی است.

 شرفی : مسئولان وزارت نفت زمان دقیق برای بهره‌برداری پالایشگاه اعلام نکرده‌اند

غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با خبرنگار حوزه انرژی عیارآنلاین گفت: در دو سال اخیر چندباری درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس بررسی‌ها و پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم اما هنوز به نتیجه دقیق نرسیده‌ایم همچنین درباره زمان دقیق بهره‌برداری کامل این پالایشگاه از مسئولان وزارت نفت نیز پاسخ کاملی دریافت نکرده‌ایم.

وی در ادامه گفت: متاسفانه هنوز دلیل دقیق عدم پیشرفت این پروژه مشخص نشده و هنوز ما و مسئولان مربوطه متوجه ایراد اصلی و مشکل اساسی آن نشده‌ایم چرا که بررسی‌های کارشناسی ما با بررسی‌های مسئولان همخوانی ندارد.

نماینده مردم آبادان افزود : تاکنون مسئولان در دو سال اخیر تاریخ‌های متفاوتی را برای بهره‌برداری کامل این پالایشگاه اعلام کرده‌اند اما متاسفانه هنوز محقق نشده است حتی خود من چند باری در مصاحبه‌ها تاریخ‌هایی را اعلام کردم. الان از اعلام نظر دقیق دراین‌باره دوری می‌کنم چراکه این پالایشگاه وضعیت نامشخصی دارد و نمی‌توان نظر قطعی داد.

 

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: