مدیر زنجیره‌ شکر شرکت‌ بازرگانی دولتی:

با تولید ۷ میلیون و۵۰۰هزارتن چغندرقند و ۱٫۹میلیون‌تن شکر به مرحله خودکفایی نزدیک شدیم

مدیر پروژه راهبردی زنجیره‌ کالای شکر شرکت‌ بازرگانی دولتی گفت: در راستای حمایت از تولید داخل و تأمین ذخایر راهبردی بازرگانی دولتی، از ابتدای هفته خرید شکر را از کارخانجات قند چغندری آغاز کردیم.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران علیرضا فیاضی، مدیر پروژه راهبری زنجیره‌ تأمین کالای شکر شرکت گفت: با توجه به افزایش میزان تولید چغندر قند در سال جاری، که رسیدن به خودکفایی در تأمین قند و شکر موردنیاز کشور را نوید می‌دهد، بخشنامه خرید مقدار ۵۰ هزار تن شکرسفید استحصالی توسط کارخانه‌های قند چغندری به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها ابلاغ شده است.

فیاضی تشریح کرد: در این راستا، قرارداد مرحله‌ی اول خرید به میزان ۵۰ هزار تن شکر سفید تولید داخلی از تعداد ۲۶ کارخانه قند چغندری، که در سال جاری از کشاورزان چغندر قند خریداری کرده‌اند، توسط شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها تنظیم و منعقد شده است.

وی تصریح کرد: میزان شکر سفید قابل خریداری از هر کارخانه با هماهنگی انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر کشور و بر حسب میزان خرید چغندر قند از کشاورزان تعیین و به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها جهت انجام عملیات خرید ابلاغ شده است.

مدیر پروژه راهبری زنجیره‌ی تأمین کالای شکر شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: در سال جاری میزان تولید چغندر قند کشور به بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده است که رکوردی بی‌سابقه در کشور می‌باشد.

فیاضی اظهار کرد: با توجه به میزان چغندر قند تولید شده، پیش‌بینی می‌شود که امسال ۱.۹ میلیون تن شکر در کشور تولید شود، که با توجه به نیاز مصرفی ۲.۲ میلیون تنی سالانه، وارد مرحله‌ای از خودکفایی در تأمین این کالای اساسی شده‌ایم.

وی با بیان اینکه در گذشته بیش از ۵۰ درصد شکر موردنیاز مصرفی کشور از طریق واردات تأمین می‌شد، گفت: در سال‌های نه‌چندان دور بالغ بر یک میلیون تن شکر خام وارد کشور می‌شد.

فیاضی افزود: با تدابیر دولت محترم و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه افزایش خوداتکایی ملی و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در سال جاری حدود ۹۰ درصد از کل نیاز کشور به شکر از طریق تولید داخلی و تنها ۱۰درصد از محل واردات تأمین خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: