۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹

پیشنهادی برای اصلاح قرارداد گازی با نروژ

در ابتدای آبان‌ماه شرکت ملی نفت اولین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز (LNG) با شرکت نروژی را به امضا رساند. گاز خوراک این قرارداد از گاز شیرین تأمین می‌شود و استفاده از این گاز برای تبدیل به FLNG با توجه به هزینه آن صرفه اقتصادی ندارد به همین جهت از گاز فلر به عنوان جایگزین گاز شیرین می‌توان استفاده کرد.

به گزارش عیارآنلاین، FLNG به تکنولوژی مایع‌سازی گاز بر روی کشتی گفته می‌شود. این کار بر روی کشتی‌های مجهز به تجهیزات مایع‌ساز گاز طبیعی انجام می‌شود. در ابتدای آبان‌ماه سال جاری شرکت ملی نفت ایران نیز اولین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز مایع‌شده (LNG) با شرکت ایرانی-نروژی (IFLNG) را به امضا رساند. در این قرارداد به مدت ۲۰ سال، شرکت مذکور با خرید روزانه ۲٫۳ میلیون مترمکعب گاز شیرین و خشک از پالایشگاه هفتم پارس جنوبی، از طریق کشتی دارای تجهیزات مایع‌سازی گاز طبیعی (FLNG)، گاز تحویلی را به ال.ان.جی تبدیل کرده و آن را در بازار به فروش می‌رساند.

این قرارداد ایرادات مهم و اساسی دارد که می‌توان به تعیین قیمت نرخ خوراک پایین‌تر از هزینه تولید گاز طبیعی، عدم تصویب شرایط عمومی قرارداد در هیئت دولت و اولویت‌گذاری ناصحیح مصارف گاز و استفاده از گاز شیرین به‌جای گاز میادین همراه دریایی اشاره کرد.

چرا کشورها به سمت ساخت FLNG رفتند؟

تاکنون تعداد شناورهای تولید LNG ساخته‌شده و در حال ساخت دنیا به ۵ شناور رسیده است که اسامی این پروژه‌ها در جدول زیر آمده است.

 

 

تکنولوژی FLNG یک تکنولوژی جدید جهانی است که به کمک آن پالایش و مایع‌سازی گاز بر روی کشتی بدون نیاز به خشکی انجام می‌گیرد. ایران نیز با هدف ورود به بازار ال.ان.جی به‌تازگی قراردادی با شرکت نروژی منعقد کرده تا با مایع‌سازی گاز طبیعی به کمک کشتی اجاره‌ای خود اقدام به فروش آن در بازارهای جهانی ال.ان.جی کند.

فِلِر به گازهایی گفته می‌شود که در فرآیند استخراج نفت به دست می‌آید و به دلیل نبود تاسیسات لازم برای استفاده، باید سوزانده شوند. کشتی‌های FLNG در جهان نیز با هدف پالایش و استفاده از گازهای میادین متروک دریایی و گازهای فِلِر دریایی ساخته شده‌اند؛ چراکه پیش‌ازاین به دلیل هزینه بالای جمع‌آوری و پالایش گازهای مذکور در کشورهای دارای منابع گاز طبیعی به‌خصوص ایران این گازها بدون استفاده سوزانده می‌شدند. اما با استفاده از تجهیزات مایع‌سازی این گازها در دریا امکان جمع‌آوری پالایش و مایع‌سازی این گازها در دریا به وجود آمده است. این تکنولوژی از طرفی محدودیت‌هایی نیز دارد، به دلیل حجم بالای این تجهیزات کشتی‌های مایع‌سازی معمولاً ظرفیت پایینی برای مایع‌سازی گاز دارند.

به دلیل هزینه بالای مایع‌سازی گاز در شناورهای FLNG گاز مایع‌شده این واحدها در بازارهای جهانی توان رقابت نخواهند داشت مگر با تأمین خوراک بسیار ارزان‌قیمت؛ به همین دلیل گاز هدررفته فلرهای دریایی گزینه خوبی برای اقتصادی کردن پروژه FLNG است. این در حالی است که در قرارداد شرکت ملی نفت ایران با شرکت نروژی به‌جای تأمین خوراک این واحد از گازهای فلر دریایی با قیمت پایین از گاز شیرین که استفاده‌های بهتر و با ارزش‌افزوده بیشتر دارد، استفاده شده است.

گاز خوراک این قرارداد از گاز شیرین پالایشگاه هفتم پارس جنوبی تأمین می‌شود که شرکت ملی نفت ایران گاز  را به قیمتی بین ۷ تا ۸ سنت در اختیار این شرکت قرار می‌دهد. درواقع طبق گفته زنگنه، وزیر نفت، هزینه تولید هر مترمکعب گاز در کشور نزدیک به ۱۵ سنت است و وزارت نفت و با توجه به هزینه بالای مایع‌سازی در این واحدها برای رقابتی شدن ال.ان.جی این واحد در بازارهای جهانی چاره‌ای جز تأمین گاز ارزان برای این شرکت ندارد.

گاز فلر گزینه مناسب شرکت نفت برای جلوگیری از ارزان‌فروشی گاز

با توجه به ویژگی‌هایی که برای گاز فِلِر بیان شد شرکت ملی نفت در قرارداد خود با طرف نروژی می‌تواند از گاز فِلِر دریایی استفاده کند تا بدین ترتیب علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست با تأمین گاز ارزان برای این واحد فعالیت آن را نیز اقتصادی کند. در مقابل ایران نیز می‌تواند از گاز شیرینی که به این قرارداد اختصاص می‌دهد برای تقویت گاز صادراتی خود و همچنین تزریق به چاه‌های نفت استفاده نماید.

قابل‌توجه است ایران روزانه نزدیک به ۲۶ میلیون مترمکعب گاز را به شیوه فِلِرینگ می‌سوزاند. بانک جهانی نیز از شرکت‌های نفتی جهان خواسته تا سوزاندن گازهای همراه را تا سال ٢٠٣٠ متوقف کند که نام ایران نیز در این لیست بانک جهانی قرار دارد. اما ایران تاکنون برنامه‌ریزی مشخصی برای استفاده مجدد از گازهای فِلِر نداشته است. لذا شرکت ملی نفت ایران می‌تواند از فرصت قرارداد خود با شرکت نروژی برای تولید LNG از گاز فِلِر استفاده و از هدررفت این گاز جلوگیری کند.

۳ دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: