۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱

ناکارآمدی سازمان دامپزشکی عامل اصلی گرانی تخم‌مرغ

سازمان دامپزشکی نه‌تنها در کنترل بیماری‌ها ناموفق است، بلکه فعالان بخش طیور را به هنگام در جریان شناسایی بیماری‌ها قرار نمی‌دهد تا فعالیت‌های مصون‌سازی لازم توسط خود فعالان بخش خصوصی صورت بگیرد. علاوه بر این سازمان دامپزشکی ناکارآمدی خود را در حوزه‌های تصدی‌گری به کرات نشان داده است.

به گزارش عیارآنلاین، همه ساله همزمان با آغاز فصل سرما پدیده‌ای به نام آنفولانزای مرغی تلفات فراوانی از بخش طیور کشور می‌گیرد. تلفاتی که عموما در بازه‌ زمانی کوتاه شامل تعداد قابل توجهی از طیور کشور  می‌شود. تاریخچه این قبیل حوادث در کشور به سال ۸۴ بر می‌گردد. سالی که در آن آنفولانزای مرغی خساراتی به کشور وارد کرد. نظر به سابقه این بیماری در کشور انتظار می‌رفت دیگر شاهد این قبیل حوادث در کشور نباشیم، اما شیوع دوباره این ویروس در آذرماه سال ۹۵ طی چند ماه در ۱۴الی۱۵ استان کشور منجر به معدوم شدن ۶میلیون مرغ تخمگذار شد. خسارتی که به دلیل قابل توجه بودن آن زنگ خطری برای مسئولان این بخش بود و تاثیرات فراوانی به روی قیمت گوشت مرغ و مهم‌تر از آن تخم مرغ گذاشت.

با توجه به نابسامانی‌های سال گذشته و تلاطم شدید بازار تخم مرغ که به وضوح در بازار این محصول با اهمیت در سبد خانوارهای ایرانی احساس می‌شد، شایسته بود متولیان این حوزه اعم از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور پیش‌بینی‌های لازم را به عمل آورده و از شیوع دوباره این بیماری جلوگیری کنند.

اما علی‌رغم مسئولیت قانونی و تجربه خسارات سال گذشته این موضوع مجددا به ورطه فراموشی سپرده شده و نتیجه آن تلفات بیش از ۱۷ میلیون مرغ تخمگذار در سال ۹۶ و کاهش شدید تولید تخم‌مرغ و به دنبال آن افزایش نزدیک به ۸۰ درصدی قیمت این محصول در طول یک ماه شد. موضوعی که نابسامانی‌های فراوانی در بازار تخم‌مرغ ایجاد و اعتراضات فراوان مردمی را به همراه داشت.

سوء مدیریت مسئولان؛ عامل اصلی نابسامانی‌های بازار تخم مرغ

بر اساس قانون، سازمان دامپزشکی کشور مسئول تامین سلامت و بهداشت دام و طیور کشور است. این سازمان مسئول تشخیص بیماری‌ها، شناسایی مناطق آلوده، شناسایی سویه‌های جدید بیماری‌ها، ارزیابی ایمنی دام و طیور و دادن آموزش‌های لازم به تمام کسانی که با پرندگان در ارتباط هستند و در نهایت متولی کلیه اقدامات پیشگیرانه در حوزه بیماری‌های دامی وطیور است.

با توجه به عملکرد کشورهای توسعه یافته که تجربه موفقی در مبارزه و کاهش تلفات مربوط به بیماری‌های دامی و پرندگان با در اولویت قرار دادن پیشگیری از طریق شناسایی پرندگان حامل ویروس‌های خطرناک و جلوگیری از ورود آنها به داخل مرزهای کشور و درصورت ورود شناسایی سریع و در دستور کار قرار دادن قرنطینه و معدوم کردن دارند؛ به نظر می‌رسد، اساسی‌ترین و منطقی‌ترین اقدام برای جلوگیری از بروز بیماری‌های دامی و طیور در کشور این است که سازمان دامپزشکی فعالیت‌های پیشگیرانه فوق را انجام دهد تا ضمن جلوگیری از تلفات از صرف سرمایه‌های کلان برای تهیه و وارد کردن واکسن به کشور جلوگیری شود.

نابسامانی‌های بازار تخم مرغ با واردات حل نخواهد شد

وعده کنترل بازار تخم مرغ با واردات آن در حالی از سوی مسئولان مطرح می‌شود که  در کشور امکان تولید ۵۰ میلیون تخم‌مرغ و حتی صادرات  آن وجود دارد و هیچ مشکلی در خصوص تولید نیست؛ چراکه وزارت جهاد کشاورزی در ایام قبل شیوع آنفولانزا برای تولیدکننده‌های داخلی به دلیل مدیریت عرضه، محدودیت در تولید ایجاد کرده بود. در همین راستا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تنها مشکلی که وجود دارد سوء مدیریت مسئولان این حوزه است که با غفلت ورزیدن و نادیده گرفتن اتفاقات گذشته کار راحت و بدون دردسر واردات را برای ساماندهی مشکلات ترجیح می‌دهند.

ناکارآمدی سازمان دامپزشکی در کنترل بیماری و اطلاع رسانی

سازمان دامپزشکی نه تنها در کنترل بیماری‌ها ناموفق است، بلکه فعالان بخش طیور را به هنگام  در جریان شناسایی بیماری‌ها قرار نمی‌دهد تا فعالیت‌های مصون‌سازی لازم توسط خود فعالان بخش خصوصی صورت گیرد. علاوه بر اینکه سازمان دامپزشکی ناکارآمدی خود را در حوزه‌های تصدیگری به کرات نشان داده، همچنان از قانون افزایش بهره‌وری مبنی بر واگذاری وظایف تصدیگری به تشکل‌ها و سازمان‌ها قصور می‌کند که ضروری است دستگاه‌های نظارتی با جدیدت به این موضوع ورود کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: