سخنگوی وزارت بهداشت:

اضافه کار پرستاران و پیراپزشکان با یک تا سه ماه تاخیر پرداخت می‌شود

حریرچی: به علت دیرکرد بیمه ها در پرداخت مطالبات وزارت بهداشت اضافه کار پرستاران و پیراپزشکان با یک تا سه ماه تاخیر و کارانه آنها با ۶ماه تا ۱۲ ماه تاخیر پرداخت می شود.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی وزارت بهداشت افزود: تمام تلاش وزارت بهداشت این است که مطالبات پرستاران و پیراپزشکان در اسرع وقت پرداخت شود به همین علت در اکثر دانشگاههای علوم پزشکی پرداخت مطالبات این گروه ها نسبت به پزشکان در اولویت قرار گرفته و جلوتر پرداخت می شود.
وی ادامه داد: مشکل وزارت بهداشت تاخیر سازمانهای بیمه گر در پرداخت مطالبات بیمارستان هاست به همین علت کارانه پرستاران و پیراپزشکان. بین ۶ ماه تا ۱۴ ماه تاخیر دارد و در مطالبات مریوط به اضافه کاری با یک تا سه ماه تاخیر پرداخت می شود.
قائم مقام وزیر بهداشت افزود: یکی دیگر از مشکلات وزارت بهداشت مقرون به صرفه نبودن فعالیت بیمارستانهای کوچک ۳۲ یا ۶۴ تخته در مناطق محروم است که هم ضریب اشغال تخت پاییتی دارند و هم نسبت نیروی انسانی به تخت آنها ۲ تا ۲٫۵ برابر بیمارستانهای بزرگ است.۱۲۰ هزار نیروی قراردادی هم داریم که باید اصل حقوق آنها را از محل درآمد اختصاصی از بیمه ها تامین کنیم که تاخیر بیمه پرداخت حقوق آنها را به تاخیر می اندازد.

** تنها با اجازه خانواده آیت الله شاهرودی اجازه اطلاع رسانی از وضعیتشان را داریم
حریرچی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت سلامت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: وزارت بهداشت در مورد وضعیت بیماران اعم از افراد سیاسی و عادی و هنرمندان و افراد مشهور طبق قانون فقط با اجازه خانواده آنها می تواند اطلاع رسانی کند.
وی گفت: در جریان وضعیت سلامت آیت الله شاهرودی هستیم و امیدواریم سلامت باشند اما نمی توانیم بدون اجازه خانواده ایشان در این زمینه صحبت کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: یکی از دستاوردهای نظام سلامت ایران این است که بر خلاف دهه ۶۰ که سالانه هزاران بیمار برای درمان بیماری های مختلف و جراحی از جمله مثلا جراحی قلب یا پیوند کلیه از کشور خارج می شدند امروزه حداکثر به تعداد انگشتان دو دست نیاز به اعزام بیماران به خارج برای درمان است.
وی افزود: بسیاری از این عمل های پیچیده امروز جزو کارهای معمولی و روزمره در ایران است و صحبت از جذب بیماران خارجی و توسعه صنعت توریسم درمانی است تا ارزآوری برای کشور داشته باشد.

*پیشنهاد تعرفه های پزشکی سال ۹۷ به دولت رفت
حریرچی همچنین درباره تعرفه های پزشکی سال آینده گفت: تعرفه های پزشکی هر سال باید قبل از تنظیم و تصویب بودجه تصمیم گیری شود زیرا باید افزایش و تغییرات تعرفه های پزشکی در بودجه سازمان های بیمه گر لحاظ شود.
وی افزود: آبان امسال در اولین جلسه شورای عالی بیمه بعد از انتقال دبیرخانه آن به وزارت بهداشت، پیشنهادهای دستگاه های مختلف بررسی شد و پیشنهادهای مختلف مصوبه سازمان برنامه و بودجه برای گنجانده شدن در لایحه بودجه ارائه شد اما در لایحه بودجه پیش بینی های مربوط به تعرفه های پزشکی پیش بینی نشده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: این مشکل تکراری است که سال با آن مواجه هستیم و بعد از تصویب سقف بودجه در سال بعد می خواهیم درباره تعرفه های پزشکی تصمیم گیری کنیم، مسئله ای که سال برای سازمان های بیمه گر مشکلاتی را به وجود می آورد.
وی افزود: قسمت عمده درآمد بیمارستان های دولتی که برای اداره بیمارستان هزینه می شود از محل درآمد هتلینگ است که خدمات آن تعرفه گذاری دولتی دارد، دستمزدهای کارکنان بیمارستانها نیز از محل همین درآمد پرداخت می شود.
حریرچی گفت: خواست وزارت بهداشت این است که قبل از تصویب بودجه سال آینده در مجلس، موضوع تعرفه های پزشکی سال ۹۷ تعیین تکلیف شود.
قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره حمایت وزارت بهداشت از تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی گفت: وزارت بهداشت در مورد محصولاتی که تولیدات آنها کفاف نیاز کشور را می دهد و کیفیت لازم را دارند، محدودیت واردات وضع کرده است و از این طریق فروش محصولات آنها در کشور قطعی است.
وی افزود: مشکلی که این شرکت ها دارند، همان بدهی معوقه بیمه ها به مراکز درمانی، بیمارستان ها و داروخانه هاست که موجب شده اکثر این شرکت ها نیز مطالباتشان را با تاخیر دریافت کنند و همین مسئله گردش مالی این شرکت ها را با مشکل مواجه کرده ااست. امیدواریم با پیشگیری و اقداماتی که اخیرا در دولت دنبال می شود و پرداخت مطالبات بیمه ها به وزارت بهداشت، بخشی دیگری از این مطالبات معوقه شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت شود.
حریرچی ادامه داد: تقاضای ما از شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی این است که با افزایش بهره وری و کیفیت نگاهی به بازار های خارج از مرزهای ایران و صادرات داشته باشند زیرا ظرفیت تولید بسیاری از این شرکت ها بیش از نیاز داخل است و نمی توانیم برای سودآوری این شرکت ها در کشور مصرف نابجا و بیش از حد ایجاد کنیم. بنابراین راه نجات آنها ورود به بازارهای خارجی با ارتقای استانداردهای کیفی است.
قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره تامین اعتبار لازم برای خرید حلزون شنوایی گفت: با سازمان برنامه و بودجه در این زمینه مکاتبه کرده ایم و اگر منابع لازم تامین شود، خرید حلزون شنوایی برای کودکان ناشنوا انجام می شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره پرداخت تعرفه دو برابری برای پزشکانی که فقط در بخش دولتی کار می کنند، گفت: تعرفه ۲K برای پزشکانی است که تمام وقت جغرافیایی هستند یعنی مطب ندارند و در بیمارستان خصوصی، خیریه یا نهادهای غیر دولتی دگیر کار نمی کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت به این پزشکان قول داد که اگر مطبشان را تعطیل کنند و فقط در بخش دولتی به صورت تمام وقت کار کنند به آنها تعرفه دو برابری یا ۲k پراخت می کنند، تعدادی از پزشکان این کار را کردند اما به علت تاخیر بیمه ها نتوانستیم به موقع مطالبات این پزشکان را پرداخت کنیم.
وی ادامه داد: پزشکان زیادی هستند که مثلا در یک ماه برای یک بیمارستان دولتی معادل ۱۰۰ میلیون یا ۲۰۰ میلیون تومان درآمد ایجاد می کنند و کارانه آنها ماهی ۵ میلیون، ۱۰ میلیون، ۲۰ میلیون می شود اما به علت تاخیر بیمه ها نمی توانیم این کارانه را به موقع پرداخت کنیم و فقط مجبوریم اصل حقوق پزشک را که رقمی بین دو تا سه میلیون تومان است پرداخت کنیم. مجبوریم به آنها بگوییم صبر کنید هر وقت پول بیمه ها آمد پرداخت می کنیم.
حریرچی درباره آزمون استخدامی وزارت بهداشت گفت: نتیجه این آزمون اوایل بهمن از سوی سازمان سنجش اعلام می شود و افراد می توانند در محل هایی که قبول شده اند برای شروع به کار مراجعه کنند.

**شیرینی خامه ای و فست فود مضرتر از لبنیات سنتی
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره خطرات لبنیات سنتی گفت: خیلی چیزهای دیگری در جامعه هست که بسیار خطرناک تر از لبنیات سنتی است، مثلا فست فودها یا شیرینی خامه ای که بسیاری از مردم به صورت مداوم از آن استفاده می کنند، ۹۵ درصد ار این شیرینی ها که در قنادی ها عرضه می شود از لبنیات سنتی مضرتر هستند بنابراین کاهش مصرف آنها اولویت بیشتری دارد.
وی افزود: مثال دیگر آن آلودگی های خودروهای فرسوده و موتورسیکلت هاست که به مراتب بیش از لبنیات سنتی سلامت مردم را به خطر می اندازند و متاسفانه وزارت بهداشت هیچ نقشی در کنترل تولید یا تردد این مواد غذای مضر ندارد و نمی توانیم نامه بنویسیم که حذف شوند ضمن اینکه این قدر نیرو در وزارت بهداشت نداریم که بر کیفیت ماست فروشی ها نظارت کنند.

** بدهی سازمان های بیمه گر به وزارت بهداشت بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان است
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره بدهی سازمان های بیمه گر به وزارت بهداشت گفت: میزان بدهی سازمان های بیمه گر به وزارت بهداشت بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان است. وزارت بهداشت بابت خدمات سال ۹۵ و سال ۹۶ تاکنون حدود ۲۵هزار و ۳۵۸ میلیون تومان اسناد مالی به بیمه ها ارسال کرده و چهارهزار میلیارد تومان نیز اسناد بین راهی داریم که از این ارقام ارسالی تاکنون حدود ۱۲هزار میلیارد تومان پرداخت شده و ۱۳هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان پرداخت نشده است و این بدهی تاثیر منفی بر خدمات بیمارستان ها گذاشته است.
وی گفت: با وجود این مشکلات به همه بیمارستان های دولتی و غیر دولتی دستور داده شده است که حق دریافت هیچگونه وجهی خارج از صندوق بیمارستان را ندارند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد، تخلف است به با متخلفان برخورد می شود، همچنین بیمارستان های دولتی حق فرستادن بیماران به خارج از بیمارستان برای انجام آزمون و تصویربرداری را ندارند مگر اینکه به علت نداشتن امکانات خودشان در زنجیره خدمات انجام دهند و قیمت دولتی برای بیماران محاسبه شود.
حریرچی همچنین با اشاره به درمان رایگان بیماران تصادفی با استفاده از درآمد ۱۰ درصد بیمه شخص ثالث گفت: مطابق قانون، بیمه های تجاری موظف هستند، ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث را به وزارت بهداشت پرداخت کنند اما هزار میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت از بیمه های تجاری پرداخت نشده است و این نگرانی وجود دارد که به علت این مسئله وزارت بهداشت ننواند تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای درمان مصدومان تصادفات را به موقع تهیه کند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: