رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی:

پروتکل‌های تجاری ما یک‌طرفه و به سود خارجی‌ها است

رئیس اتحادیه صادر کنندگان محصولات کشاورزی کشور گفت: هرازگاهی صادرات محصولات کشاورزی ایران به علل نامعلوم دستخوش تصمیمات آنی و یک شبه کشورهای هدف مثل عراق، پاکستان و هندوستان می شود، که این به ضرر صادرکنندگان است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدرضا نورانی در خصوص علل ممنوعیت مجدد عراق برای ورود محصولات کشاورزی ایران نظیر انواع صیفی جات به این کشور افزود: متاسفانه پروتکل های تجاری امروز کشور ما یک طرفه و به سود خارجی ها است که ادامه این روند به تضعیف صادرات غیرنفتی ایران، ورشکستگی صادر کنندگان، تضعیف تولید و کاهش اشتغالزایی منجر می شود.
وی اظهارداشت: این اولین باری نیست که صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشورهای هدف بدون هیچ علت خاصی ممنوع اعلام می شود زیرا سابقه قبلی این کشورها نشان می دهد، هر زمان می خواهند برای صادرات کالاهای ایرانی ممنوعیت ایجاد و هرگاه بخواهند آن را آزاد می کنند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی تصریح کرد: تجارت ما در یک جاده یک طرفه قرار گرفته با وجود این که کشور ما روابط خوب سیاسی با عراق دارد اما از لحاظ روابط اقتصادی و تجارت موفق نیستیم که البته بخشی از آن به کم لطفی عراقی ها برمی گردد.
نوانی گفت: البته علاوه بر عراق ما با کشورهای پاکستان و هندوستان نیز دچار مشکلات تجاری هستیم به طوری که پاکستان با بالا بردن تعرفه از واردات سیب درختی ما و یا با ایجاد شرایط خاص صادرات سیب در ازای نارنگی کینو ممانعت ایجاد می کند.
وی افزود: با وجود این که ما از هند برنج و چای وارد می کنیم اما آنها نیز با تعرفه گذاری های بالا از واردات محصولات ایرانی جلوگیری می کنند در حالی که در یک رابطه تجاری دو سویه باید محصولات ایرانی نیز به راحتی وارد آن کشورها شود نه این که دیوار تعرفه ای برای صادرات ما بگذارند.
وی با اشاره به این که صادرکننده ما قادر به تغییر قوانین تجاری نیست، اضافه کرد: انتظار می رود مسئولان اقتصادی ما با مسئولان اقتصادی کشورهای هدف وارد مذاکره شوند تا روابط تجاری دو سویه داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای حمایت از صادرکنندگان داخلی علاوه بر مذاکره با دولتمردان اقتصادی کشورهای هدف به نظر می رسد باید ارگان ها، سازمان های بیمه ای بتوانند صادرات را بیمه کنند تا صادر کننده ما بیش از این متضرر نشود.

بر اساس این گزارش، «محمود بازاری» مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران براساس اطلاعیه وزارت امور خارجه از ششم دی ماه ورود برخی محصولات کشاورزی به عراق را ممنوع اعلام کرد.
طبق این ابلاغیه وزارت امور خارجه و طبق اعلام سفیر ایران در بغداد، عراق ورود برخی محصولات کشاورزی از جمله کاهو، شلغم، چغندر، کلم و گل کلم را به این کشور ممنوع کرده است.
دلیل این ممنوعیت تاکنون اعلام نشده و ایران در حال بررسی موضوع است.
براساس اطلاعیه مذکور انتظار می رود صادرکنندگان این امر را مورد توجه قرار دهند.
بیشترین آمار صادرات محصولات کشاورزی به عراق مربوط به سیب زمینی، سیب درختی و صیفی جات است.
این درحالیست که تابستان امسال هم به صادر کنندگان اعلام شده بود که از آبان ماه صادرات محصولات کشاورزی اهم از صیفی جات و میوه بدون بسته بندی به عراق امکان پذیر نیست.
براساس آمار اعلامی سازمان توسعه تجارت ایران در هشت ماه نخست امسال دو میلیون و ۶۶۸ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش ۲ میلیارد و ۳۵۴ میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ ارزشی ۶٫۴ درصد و از نظر وزنی ۱۳٫۳ درصد کاهش داشت.
مردادماه امسال نیز گمرک زرباطیه عراق بدون هماهنگی و اطلاع قبلی واردات چهار محصول هندوانه، خربزه، گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی ایران را به دلیل تولید این محصولات در کشورشان ممنوع کرد.
برخی صادرکنندگان ایرانی که محصولات مزبور را به پشت مرزهای عراق انتقال داده بودند و یا در حال ارسال بودند، به دلیل ایجاد ممنوعیت و فسادپذیری محصولات تجار دچار ضرر و زیان شدند.
براساس قوانین تجارت برای ممنوعیت واردات کالاها باید یک ماه قبل با تعیین تاریخ محدودیت اعلام شود.
ایران سالانه بخش قابل توجهی میوه و تره بار باغی و زراعی و صنایع غذایی به کشور عراق صادر می کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: