معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری:

۹۶ درصد ازدواج‌های دانشجویی پایدار بوده است

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ۹۶ درصد ازدواج‌های دانشجویی پایدار بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، حجت الاسلام رستمی معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست خبری که پیرامون بیست و یکمین مراسم ازدواج دانشجویی، برگزار شد، گفت: در دین اسلام، تاکیدات بسیاری به بحث ازدواج شده است، نهاد رهبری در دانشگاه‌ها هم بحث ازدواج دانشجویی را به عنوان یکی از مهم ترین برنامه ها مدنظر قرار داده است.

وی ادامه داد: طبق آماری که داریم، تنها ۴ درصد از ازدواج های دانشجویی به طلاق منجر شده و از طرفی ۹۶ درصد ازدواج‌های دانشجویی پایدار بوده است.

رستمی در ادامه با اشاره به تاکیدات و تشویق‌های اسلام درباره ازدواج، افزود: در دانشگاه‌ها بیش از چهار میلیون دانشجو از سنین ۱۸ تا ۲۵ سال در حال تحصیل هستند که در سن ازدواج هم هستند و شرایط ورود به زندگی را دارند به همین دلیل برگزاری دوره‌های ازدواج دانشجویی، ترویج ازدواج و نهادینه کردن فرهنگ ازدواج آسان جزو سیاست‌هایی است که نهاد رهبری در دانشگاه‌ها دنبال می‌کند.

رستمی با اشاره به پیگیری بحث ازدواج دانشجویی از سال ۸۴ تا کنون در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: با توجه به بضاعت دانشگاه‌ها و نهاد رهبری همواره سعی شده موضوع ازدواج دانشجویی مورد توجه قرار گیرد و برنامه های مختلفی هم در این زمینه برگزار شده است.

وی ادامه داد: برای دانشجویانی که می‌خواهند در بیست و یکمین مراسم ازدواج دانشجویی شرکت کنند هم برنامه‌های مختلفی درنظر گرفته شده است، یکی از این برنامه ها تحت عنوان همسفر تا بهشت در مشهد برگزار می‌شود.

رستمی اضافه کرد: همچنین برنامه‌هایی برای قبل از سفر و بعد از سفر توسط دانشگاه‌ها برای دانشجویان برگزار می‌شود.

وی افزود: در بیست و یکمین مراسم ازدواج دانشجویی، دانشجویان سه روز در مشهد مقدس میهمان امام رضا (ع) هستند و برنامه‌های ویژه فرهنگی خواهند داشت.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: مهم‌ترین نیاز دانشجویان برای ازدواج تامین مسکن مناسب است و اگر مسکن دانشجویان تامین شود قطعا تعداد ازدواج‌های دانشجویی افزایش خواهد یافت. در این زمینه باید به افزایش تعداد خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی توجه بیشتری شود، خیرین در این رابطه می‌توانند کمک زیادی داشته باشند.

رستمی اضافه کرد: اولین گروه زوج‌های دانشجو سوم بهمن، همزمان با ولادت حضرت زینب به مشهد اعزام می‌شوند و تا ۲۳ اسفند اعزام‌ها به پایان خواهد رسید.

وی گفت: ثبت نام از اول دی ماه آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه دارد که تاکنون نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ زوج ثبت نام کردند.

رستمی گفت: ازدواج دانشجویی امسال در ۱۶ دوره برگزار می‌شود که در ایام شهادت حضرت زهرا برگزاری این مراسم متوقف خواهد شد، همچنین امسال جامانده‌های دوره بیستم هم اعزام می‌شوند.

وی در خصوص سوالی پیرامون هزینه مراسم ازدواج دانشجویی هم افزود: هزینه‌ها نسبت به دوره‌های قبل کاهش پیدا کرده و کمتر از ۱۰ میلیارد تومان سال گذشته برای ۱۸ هزار زوج هزینه شد که امسال همین عدد را برای ۲۰ هزار زوج در نظر گرفته ایم.

معاون فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها افزود: سال قبل ۷۰ درصد بودجه مصوب نهاد اختصاص پیدا کرد، اما امسال اختصاص بودجه ضعیف بوده و اگر این گونه باشد دانشگاه‌ها نیز به مشکل مواجه خواهند شد.

وی در ادامه در خصوص شیطنت هایی که در مورد بودجه برخی نهادها صورت گرفته هم تاکید کرد: نهاد از شفافیت در فضای بودجه ‌استقبال می‌کند، نهاد رهبری در دانشگاه ها نیز مانند همه دستگاه‌ها بخشی از بودجه اش را صرف هزینه‌های جاری می‌کند و بخشی دیگر را نیز برای فعالیت‌های برنامه‌ای صرف می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۶ مرکز دین پژوهی براساس تقاضای دانشجویان در دانشگاه‌ها تاسیس شده که بین ۵۰ تا ۸۰۰ دانشجوی در حال تحصیل دارد.

رستمی تصریح کرد: آموزش مجازی نیز یکی از فعالیت‌های نهاد است که بیشترین مخاطب را دارد و در حال حاضر ۵۰۰ هزار دانشجو در این سامانه آموزش‌های مجازی می‌بینند.

وی گفت: دروس معارف اسلامی نیز از تعیین سرفصل تا آموزش مدرسان و ارزیابی مدرسان ارتقای اساتید آن‌ها و تبدیل وضعیت چه در اعضای هیئت علمی و چه مدرسان از الزامات فعالیت‌های نهاد است در حقیقت یک دهم بار آموزش عالی در مقطع کارشناسی را نهاد انجام می‌دهد.

رستمی اظهار داشت: فعالیت‌هایی مانند ازدواج دانشجویی، اعزام اساتید در مناسبات مختلف به دانشگاه‌ها که بیش از ۲۰۰۰ مبلغ در مراحل تعیین صلاحیت برای حضور در فضا‌های دانشگاهی و خوابگاهی هستند، اداره ۸۰۰ هیئت فعال مذهبی در دانشگاه ها، کانون‌های فرهنگی قرآن و عترت، نشریات دانشجویی، دانش افزایی اساتید، برگزاری عتبات دانشجویی، حمایت از دانشجویان خارجی، اتحادیه‌های دانشجویی، ائمه جماعت دانشگاه‌ها که بیش از ۲۰۰۰ امام جماعت در ۳۵۰ مسجد و خوابگاه حضور دارند از فعالیت‌های نهاد است که توسط بودجه نهاد اداره می‌شود.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر در ۲۱۰ دانشگاه دفتر نهاد داریم و اگر گفته می‌شود که نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیاز به بودجه فرهنگی ندارد ناشی از بی اطلاعی است.

وی گفت: متاسفانه کمتر از نیم درصد بودجه کشور به حوزه فرهنگ اختصاص داده شده که بسیار اندک است البته با توجه به شرایط موجود این موضوع قابل فهم است ولی به بررسی بیشتر نیاز دارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: