عضو کمیسیون اقتصادی در گفتگو با عیارآنلاین:

نرم‌افزارهای sanction screening خودتحریمی در کشور را به همراه دارد

موسوی لارگانی پیرامون نصب نرم افزارهای شناخت نهادهای تحریمی (sanction screening) در نظام بانکی کشور گفت: این نرم‌افزارها باعث ایجاد نوعی خودتحریمی در کشور می‌شود و مجلس موظف است که براساس رسالتی که بر دوش دارد در برابر این خودتحریمی بایستد و اجازه ندهد چنین نرم‌افزارهایی در نظام بانکی کشور نصب شود.

به گزارش عیارآنلاین، طبق گزارش‌های منتشر شده بانک مرکزی، سیاست‌های پیاده‌سازی نرم‌افزارهای شناخت نهادهای تحریمی (sanction screening) را به بانک‌های کشور ابلاغ کرده‌است و همچنین مدیران برخی از بانک‌ها در گفت‌وگو با عیارآنلاین بر عزم جدی بانک‌ها برای اجرایی کردن این دستورالعمل خبر دادند. کارشناسان معتقدند که پیاده‌سازی این دستورالعمل موجب عدم خدمت رسانی بانک‌ها به نهادهای تحریمی و در نهایت ایجاد چرخه خودتحرمی در کشور توسط بانک‌ها می‌شود. در این راستا، گفتگویی با حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شده که به شرح زیر است.

این عضو کمیسیون اقتصادی پیرامون نصب نرم‌افزارهای شناخت نهادهای تحریمی (sanction screening) در نظام بانکی کشور گفت: این نرم‌افزارها باعث ایجاد نوعی خودتحریمی در کشور می‌شود و مجلس موظف است که براساس رسالتی که بر دوش دارد در برابر این خودتحریمی بایستد و اجازه ندهد چنین نرم‌افزارهایی در نظام بانکی کشور نصب شود.

وی در ادامه گفت: بارها مقام معظم رهبری فرمودند که دولت باید به اقتصاد مقاوتی روی بیاورد تا به صورت مستقل بتواند امورات کشور را اداره کند تا تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن در کشور خنثی شود.

موسوی لارگانی پیرامون به پیمان‌های پولی دو جانبه اشاره کرده و افزود: بین کشورهایی که با آن‌ها به صورت واردات و صادرات ارتباط داریم، می‌توانیم با اجرای پیمان‌های پولی دوجانیه، تحریم‌های بانکی را بی اثر کنیم که این امر می تواند باعث گشایش اقتصادی در کشور شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در ادامه به خود تحریمی ناشی از پیاده سازی دستورالعمل های FATF و نصب نرم‌افزار «شناخت نهادهای تحریمی» در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: نباید به دست خودمان باعث نوعی خودتحریمی در کشور باشیم، بدون شک نصب چنین نرم‌افزارهایی در نظام بانکی که منشا آن در کشور های دیگر است، می تواند باعث رصد مسائل دیگر ما نیز شود.

وی در آخر افزود: این کار درستی نیست که ما افراد و نهادهایی که توسط آمریکا تحریم شده‌اند را مجدد در داخل کشور نیز تحریم کنیم و از مجلس می‌خواهیم که از وزیر اقتصاد و شخص رئیس جمهور در این مورد سؤال کنند و در نهایت بتوان جلوی پیاده‌سازی این نرم‌افزارها را گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: