عضو کمیسیون صنایع در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

با قراردادهای خارجی واگن نباید بازار کار کشورهای اروپایی شویم

مقدسی با اشاره به قرارداهای خارجی ساخت واگن، گفت: ظرفیت تولید واگن در کشور وجود دارد چراکه در حال حاضر در واگن باری بالای ۷۰ درصد و در واگن مسافری ۵۰ درصد خودکفا هستیم؛ به همین دلیل از دولت انتظار می‎رود که همه قراردادهای ساخت واگن را با شرکت‌های داخلی ببندند و خود شرکت‌های داخلی‌، شریک خارجی پیدا کنند.

سید مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حمل‌ونقل عیارآنلاین، پیرامون قراردادهای شبه وارداتی واگن با شرکت‌های خارجی گفت: یک اصل کلی پیرامون این موضوع وجود دارد مبنی بر اینکه هرچیزی که در داخل کشور قابلیت ساخت و تولید دارد برای حمایت از صنعت داخلی دارد نباید از خارج تهیه و وارد کشور شود. البته از نظر افزایش کیفیت و قیمت مناسب هم تولیدات داخلی باید قابلیت رقابت با کالاهای مشابه خارجی را داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر موردی باشد که تکنولوژی آن در داخل وجود نداشته باشد، باید با شرکت‌های خارجی ارتباط داشته باشیم و به صورت مشارکتی و نه واردکننده صرف با آن‌ها کار کنیم.

نماینده مردم اراک با بیان اینکه ظرفیت تولید واگن در کشور وجود دارد گفت: در واگن باری بالای ۷۰ درصد و در واگن مسافری ۵۰ درصد خودکفا هستیم و به همین دلیل از دولت انتظار می‎رود که همه قراردادهای ساخت واگن را با شرکت‌های داخلی ببندند و خود شرکت‌های داخلی‌، شریک خارجی پیدا کنند و این موضوع باعث می‌شود انتقال تکنولوژی و دانش فنی صورت بگیرد.

مقدسی افزود: وقتی کار به صورت کامل به خارجی‌ها واگذار می‌شود و خارجی‌ها برای خود شریک ایرانی پیدا می‌کنند، دیگر سهمی برای تولید و ساخت داخلی نمی‌ماند و ما مونتاژ کننده صرف خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در صورت بسته شدن قراردادهای خارجی باید سهم تولید داخلی افزایش یابد گفت: گاهی اوقات وقتی به دلیل محدودیت‌های مالی مجبور هستیم با شرکت‌های خارجی که خط اعتباری و فاینانس ما را تامین می‌کنند شراکت کنیم باید سهم تولید داخل را بالا ببریم که در واگن هم این موضوع صادق است.

وی ادامه داد: بنده سال گذشته مدعی بودم و در حال حاضر هم مدعی هستم که ظرفیت‌های تولید داخل را باید در قراردهای خود لحاظ کنیم تا بازار کار کشورهای دیگر نشویم.

مقدسی پیرامون اقدامات صورت گرفته توسط مجلس شورای اسلامی درخصوص قراردادهای خرید واگن گفت: در مجلس این موضوع درحال پیگیری است و تحقیق و تفحصی را هم با چند امضاء پیرامون قراردادهای خارجی و گرایش به خریدهای خارجی تقدیم هیئت رئیسه کرده‌ایم و هیئت رئیسه برای بررسی‌های بیشتر موضوع را به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع داده است.

نماینده مردم اراک در پایان تصریح کرد: توصیه ما این است که اگر تکنولوژی تولید واگن را داریم خودمان تولید کنیم و اگر نداریم برویم با شرکت‌های خارجی شراکت کنیم تا اینکه وارد کننده صرف نباشیم، بنابراین بجای مونتاژ کاری باید به سمت تولید برویم و از ظرفیت ساخت داخل استفاده کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: