۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۸
عضو کمیسیون کشاورزی:

در بحث خرید تضمینی گندم، واقعاً دچار مشکل هستیم؛ چراکه بحث فروش اوراق خزانه اسلامی خودش اهرم ناپایداری است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این که بودجه بخش کشاورزی ۱۳ درصد منفی شده است، گفت: در بحث خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه واقعاً دچار مشکل هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، عباس پاپی‌زاده در مورد اعداد و ارقامی که دولت امسال در لایحه بودجه ۹۷ برای یارانه نان لحاظ کرده، گفت: به نظر می‌رسد، این اعداد کاهش داشته تا حدی که ممکن است منجر به آزادسازی قیمت نان و یا کاهش خرید تضمینی گندم شود.

وی اظهار داشت: دولت برای بحث آزادسازی قیمت آرد و نان هیچ اشاره‌ای در لایحه بودجه و تصمیمات اخیر نداشته است، اما در بحث خرید تضمینی گندم، واقعاً دچار مشکل هستیم؛ چرا که بحث فروش اوراق خزانه اسلامی که معمولاً برای تأمین مالی خرید گندم لحاظ می‌شود، خودش اهرم ناپایداری است که دولت برای سال آینده در نظر گرفته است.

وی اضافه کرد: امسال ۹۵۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و قیمت تضمینی گندم، بیمه سلامت و بحث پرداخت مطالبات تولیدکنندگان برق کشور در بودجه پیش‌بینی شد که از طریق فروش اوراق خزانه اسلامی تأمین شود، ولی اینکه چقدر از این رقم محقق شده، مشخص نیست.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۳۳۰۰ میلیارد تومان منابع از محل هدفمندی یارانه‌ها به‌عنوان یارانه آرد و نان برای پرداخت مطالبات پول کشاورزان در نظر گرفته شده و دولت امسال در حال پیاده‌سازی سیاستی است که تقریباً یارانه افراد یارانه‌بگیر را قطع کند، تا حدی که به‌جز دهک‌های پایین که زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، یارانه دریافت نکنند، اما به نظر می‌رسد، دولت نمی‌تواند این طرح را به طور کامل اجرا کند.

پاپی‌زاده با انتقاد از اینکه دولت همیشه ثابت کرده که در بحث پرداخت مطالبات کشاورزان اولویت آخر را در نظر می‌گیرد، افزود: ما برای خرید تضمینی گندم در سال آینده به‌شدت دچار ابهام هستیم.

به گفته وی در سال ۹۶ اعتبار درآمد عمومی ملی بخش کشاورزی ۴ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان بوده که این عدد در سال ۹۷، ۲ هزار و ۳۳۸ میلیارد تومان یعنی ۴۷٫۱ درصد کاهش داشته است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: همچنین جمع یارانه‌های سال ۹۶، ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که اکنون به ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده، یعنی ۳۳٫۵ درصد کاهش داشته است. همچنین جمع کل اعتبارات بخش کشاورزی در سال ۹۶ که شامل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌ای می‌شود، ۱۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است که همین عدد می‌شود ۱۶ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان، به عبارتی بودجه بخش کشاورزی ۱۳ درصد منفی شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: