۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۶

حامیان افزایش سن ازدواج دختران و پسران، کوتاه آمدند

طرح « افزایش سن ازدواج» به یکی از مباحث پر چالش حوزه جمعیت تبدیل شده است. بعد از یک سال نقد کارشناسان بر این طرح، تهیه‌کنندگان کمی حرف‌های خود را پس گرفتند. منتقدین این طرح مکرر گفته‌اند که اگر در تعداد محدودی از ازدواج‌ها، آسیب‌هایی وجود داشته باشد آیا کار عقلانی است که مانع ازدواج همه دختران و پسران زیر ۱۸ سال شویم؟

به گزارش عیارآنلاین، طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» یک سال است که از سوی فراکسیون زنان مجلس مطرح گردید که مطابق آن، ازدواج‌های دختران و پسران زیر ۱۸ سال باید ممنوع‌ شود. منتقدان بسیاری با ارائه آمارهای رسمی و تحلیل‌های زیاد، مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند.

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس در مصاحبه با خبرنگار عیارآنلاین در مورد دلایل تهیه طرح مذکور گفت: «ازدواج دختران در سنین پایین موجب سرطان سینه و سرطان رحم می‌شود و آسیب‌های اجتماعی به خانواده وارد می‌شود».

وی افزود: «در اواخر دوره قاجار عمر متوسط انسان ۳۶ سال بود و به همین دلیل زود ازدواج می‌کردند، اما الان میانگین سن ازدواج در شمیرانات به ۳۰ سال رسیده است». خانم سلحشوری خوب است پاسخ دهند که معیار ایشان برای تعیین سن مناسب ازدواج چیست؟ آیا سن بلوغ نیاز روحی و جنسی ملاک است یا طول عمر انسان؟ اگر متوسط عمر به ۱۰۰ سال برسد، باید ازدواج افراد در زیر سن ۵۰ سال ممنوع شود؟

نماینده مجلس تهران در ادامه گفت: «اگر به سیاست‌های جمعیتی معتقد هستیم باید برای گروهی که به سن ازدواج رسیده‌اند کاری کرد، تعداد ازدواج‌های در سنین پایین زیاد نیست و اینها که کلا ۴۰ هزار نفر هستند. باید برای نسلی که آماده ازدواج است کاری کرد». این همان نکته‌ای است که از یک سال پیش منتقدان به آن اشاره می‌کنند، در حالی که جوان و خانواده ایرانی از مشکلات زیادی رنج می‌برند آیا شایسته است که مسئولان، یک سال از زمان و امکانات کشور را صرف موضوعی کنند که در اولویت نیست؟ آیا رفع مشکلات ۱۳ میلیون جوان در سن ازدواج مهمتر است یا تلاش برای ممنوعیت ازدواج دختران و پسران؟

در ادامه این نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر «آیا آمار مستندی برای سخنان خود دارید»؟، گفت: «من همیشه گفتم خیلی نمی‌شود به آمارها اتکا کرد، مقداری آمار داریم، اما اینکه بگوییم این است و غیر از این وجود ندارد را من قبول ندارم. جرقه‌های پیگیری این طرح هم از بررسی‌های کارشناسی، درخواست‌ها، پیام‌هایی که به ما می‌رسید و اتفاقاتی که به چشم ما می‌خورد زده شد است».  این سخنان را  در حالی این نماینده مجلس بیان می‌کند که ملاک ارزیابی و اعمال یک سیاست، مبتنی بر آمارهای سازمان‌های رسمی کشور است، البته با یک بررسی کوتاه به راحتی می‌شود پی برد که چرا این نماینده، اعتباری برای آمارهای رسمی کشور قائل نمی‌شوند و آن چیزی نیست جز اینکه آمارها، وضعیت ازدواج‌های در سنین پایین را مناسب‌تر از ازدواج در سنین بالا نشان می‌دهند.

طیبه سیاوشی نماینده دیگر مجلس نیز درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج گفت: «نکته اصلی این است، بچه‌ای که در سن پایین ازدواج می‌کند هیج پیش زمینه‌ای در مورد ازدواج ندارد، قشر هدف ما الان ازداوج‌های زیر ۱۳ سال است. بچه‌هایی ۹ ساله، ۱۰ ساله ازدواج می‌کنند».

سخنان امروز عضو فراکسیون زنان با گذشته تفاوت زیادی دارد، وی در مرداد ماه در این‌باره گفته بود: «در حال حاضر با مخالفت رو به رو شدیم، البته هنوز دلائل مخالفت را من نمی‌دانم، درصدد تغییر سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۵ برای دختران و از ۱۵ به ۱۸ سال برای پسران هستیم». منتقدان طرح مذکور با بررسی آمارها نشان دادن که ازدواج‌های زیر ۱۸ سال پایدارترین ازدواج‌ها هستند[۱] و درستی این گزارش‌ها موجب شد تا طراحان ممنوعیت ازدواج، سن مورد نظر را تغییر داده و اعلام کنند که هدف ما سنین زیر ۱۳ سال است.

سیاوشی در ادامه مصاحبه گفت: «زمانی که پدیده ازدواج در سنین پایین رشد پیدا کند، قاعدتا مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند، در جلسات ویژه مسائل بهداشتی، کارشناسان تاکید داشتند که به لحاظ فیزیولوژی بدن، دختر در آستانه ۱۵ سالگی شرایطی را پیدا می‌کند که مادر شود و هم فرزند سالم به دنیا بیاید و هم خودش زنده بماند».

وی در پاسخ سوال مبنی بر اینکه آیا آمار مستندی در مورد مرگ و میر زنان دارید؟ آیا فراگیری آسیب‌ها به اندازه‌ای است که باید ممنوع شوند؟ بیان داشت: «ما در مورد ماشین صحبت نمی‌کنیم؛ در مرود انسان صحبت می‌کنیم، ما تحلیل آماری را کار داریم به تعداد یک نفر، دو نفر، سه نفر، کار نداریم. وی در ادامه افزود: خانم‌هایی که در شورای فرهنگی زنان بودند بالاتفاق گفتند که ازدواج زیر ۱۳ سال را باید ممنوع کرد». این اظهارات در حالی بیان می‌شود که تنها یک درصد از مادران باردار فوت شده متعلق به دختران زیر ۱۸ سال است، یعنی دو نفر در یک سال[۲].

سخنان این دو تن از حامیان اصلی طرح و تلاش آن‌ها برای زیر سوال بردن آمارهای موجود نشان از کارشناسی نبودن این طرح دارد. اگر در تعداد محدودی از ازدواج‌ها، آسیب‌هایی وجود داشته باشد آیا کار عقلانی است که مانع ازدواج همه دختران و پسران زیر ۱۸ سال شویم؟ آیا می‌شود به دلیل آمار زیاد طلاق در ازدواج‌های بالای ۲۵ سال، مانع ازدواج افراد بالای این سن شد؟ بعد از یک سال نقد کارشناسان بر این طرح، تهیه‌کنندگان کمی حرف‌های خود را پس گرفتند، اما معلوم نیست تا کی باید این نظرات کارشناسی مطرح شود تا این افراد متوجه مسیر اشتباه خود شوند و تمرکز زمان محدود باقی مانده خود را صرف مشکلات ۳ میلیون زن سرپرست و بدسرپرست کشور و یک میلیون دختر در سن تجرد قطعی کنند؟

منابع:

[۱] _ دکتر سینا کلهر مسئول بخش فرهنگ مرکز پژوهش‌ها نتیجه بررسی کارشناسی طرح را اینگونه بیان می‌کند: «نتایج حیرت انگیز و بسیار عجیب بود: طلاق‌ها بر خلاف نظر کارشناسی! کم‌تر بود، درصد بالایی از  رضایت جنسی گزارش شده بود، ازدواج تاثیر معناداری در ترک تحصیل نداشت، گزارش خشونت‌ها البته بالا بود، میزان مرگ و میرها در زایمان‌ها نسبت به سن ۳۵ سال به بالا بسیار پایین تر بود و….».

[۲] _ رییس اداره سلامت مادران و نوزادان وزارت بهداشت، ایسنا، ۵ مرداد ۱۳۹۴؛ کد خبر: ۹۴۰۵۰۵۰۲۳۲۴

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: