۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
وقتی شمارشگرهای ثبت احوال خاموش است

عدم انتشار آمار رویدادهای حیاتی جمعیت در سال ۹۶

سازمان ثبت احوال کشور، آمار رویدادهای حیاتی را تا قبل از سال ۹۶ هر سه ماه یکبار منتشر می‌کرد که منبع و محل رجوع کارشناسان و پژوهشگران حوزه جمعیت قرار می‌گرفت. درحالی که انتشار این آمار نیز می‌تواند سیاست‌های جمعیتی کشور را تعیین کند اما در اتفاقی عجیب با شروع سال ۹۶ هیچ آمار و گزارش مکتوبی پیرامون این رویدادها منتشر نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، سازمان ثبت احوال کشور تنها نهاد متولی ارائه آمارهای حیاتی چون ولادت فوت طلاق و ازدواج است. این نهاد وظیفه دارد آمارهای مربوط به این چهار رویداد حیاتی را همراه با جزییات در قالب گزارش به افکار عمومی ارائه کند.

به دلیل اهمیت ویژه آمارهای مربوطه رویدادهای حیاتی، گزارشات رسمی این سازمان منبع بسیاری از پژوهش های اجتماعی و سیاستگذاری‌های کلان کشور قرار می‌گیرد. بطور معمول این سازمان تا سال ۹۵ هر سه ماه یک بار گزراشاتی را پیرامون این آمارها ارائه می‌کرد اما در اقدامی عجیب با شروع سال ۹۶ هیچ گزارش رسمی ۳ ماهه‌ منتشر نکرده است.

این عدم انتشار آمار سازمان ثبت احوال ابهامات زیادی را بین پژوهشگران و کارشناسان حوزه جمعیت ایجاد کرده است و شائبه‌هایی چون عمدی بودن این اتفاق را بوجود آورده است.

ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال روز یکشنبه ۳ دی‌ماه در نشستی بمناسبت روز ملی ثبت احوال حاضر شد و به سکوت ۹ ماه این سازمان در خصوص اعلام آمار پایان داد و بصورت شفاهی آمارهایی را اراه کرد در این نشست ابوترابی گفت: در ۹ ماهه اول سال ۹۶، یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۴۶ واقعه ولادت را در کشور به ثبت رساندیم که از این تعداد تولد ۵۸۶ هزار و ۲۰۵ پسر و ۵۵۲ هزار و ۴۱ دختر به ثبت رسیده‌اند. یعنی نسبت جنسیت به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۶ پسر است. همچنین میانگین سن مادران ۲۸ سال و ۱۰ ماه و میانگین سن پدران ۳۳ سال بوده است.

ارائه شفاهی آمار توسط سخنگوی سازمان ثبت احوال درحالی اتفاق افتاده است که انتظار می‌رفت بعد از نه ماه سازمان ثبت احوال، آمار را بصورت کتبی و کامل در همه شاخص‌ها اعلام کند نه بصورت محدود و شفاهی که سوالات زیادی را ایجاد کند. با این تفاسیر، عیارآنلاین تلاش‌های زیادی را برای مصاحبه با مسئولین ثبت احوال انجام داد که متاسفانه مسئولین روابط عمومی این سازمان پیگیری‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و سعی در پاسخ غیرشفاف در این خصوص داشتند.

در گذشته نیز آماری بصورت شفاهی اعلام شده بود که نتایجی اشتباهی را برای پژوهشگران و کارشناسان حوزه جمعیت رقم زده بود که با انتشار رسمی آمار در وبگاه سازمان ثبت احوال نتایج پژوهش‌ها و سیاست‌های برخواسته از آمار تغییر کرد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: