قائم مقام وزیر بهداشت: در راستای بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها باید ارتباط استاد ایرانی و استاد کشورهای هدف را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل گفت: در راستای بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها باید ارتباط استاد به استاد(استاد ایرانی و استاد کشورهای هدف) موفقی را در دانشگاهها ایجاد کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محسن اسدی لاری در حاشیه پنجمین اجلاس معاونین و مدیران بین‌الملل کلان مناطق علوم پزشکی کشور، اظهار کرد: با توجه به سیاست خارجه فعالی که دولت یازدهم و دوازدهم داشته‌اند، عملا انتظارات حوزه‌های مختلف از روابط بین‌الملل بسیار بالا رفته و این امر فرصت بسیار مناسبی را برای همه بخش‌ها از جمله بخش سلامت ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: وظیفه سنگینی از این جهت در زمینه‌های مختلف بر عهده کلان مناطق و زیر مجموعه آن‌ها قرار گرفته و انتظار این است که نه تنها در زمینه آموزشی بلکه در زمینه دارو، تجهیزات، درمان، مدیریت بحران، حوزه اجتماعی، حوزه ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی و سایر حوزه‌هایی که امکان مراودات بین‌المللی وجود دارد این فرصت‌ها تبدیل به عمل و اقدامات قابل اندازه گیری شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل بیان کرد: طبعا تمامی این اقدامات خواسته‌هایی را ایجاد کرده است که برخی باید در ستاد، برخی در کلان مناطق و برخی به همت زیر مجموعه کلان مناطق رفع شود. در نهایت انتظار داریم جهت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها ارتباط استاد به استاد(استاد ایرانی و استاد کشورهای هدف) موفقی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم.

اسدی لاری عنوان کرد: در ادامه نیازمند ارتباط دپارتمان‌ها و مراکز دانشکده‌ها هستیم که برای ایجاد این ارتباط از پایین به بالا باید تسهیلاتی صورت و ساختار و سازوکار مناسب ایجاد شود.

وی تاکید کرد: بر این اساس اتفاقات بسیار خوبی در سطح ستاد با همکاری معاونت‌های مختلف در جهت عملیاتی کردن تدابیر وزیر بهداشت رخ داده است و البته برخی اقدامات را نیز در دست اقدام داشته و در حال پیگیری داریم.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل به وضعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه بین‌الملل اشاره کرد و تصریح کرد: در حال حاضر به دنبال رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در این خصوص نیستیم، اما باید گفت دانشگاه مشهد در این اجلاس گزارشی بسیار خوب را به عنوان اولین دانشگاه ارائه داد و باید به جهت این موفقیت به ریاست دانشگاه تبریک گفت.

اسدی گفت: اولین مرکز تیپ دو یونسکو در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد ایجاد شد؛ که این مهم در نوامبر ۲۰۱۷ یعنی یک ماه قبل به تصویب مجمع عمومی یونسکو در پاریس نیز رسید.

وی افزود: به نظر می‌رسد این اقدامات و عملکرد بسیار عالی می‌تواند سرمنشاء اتفاقات بسیار خوب در دانشگاه باشد و البته موجب رشد همکاری‌ها در داخل کشور نیز شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل اضافه کرد: این دانشگاه در ادامه ارتباط بسیار خوبی با کشورهای همسایه از جمله افغانستان و روسیه ایجاد کرده است که در افغانستان تلاشهای دانشگاه مشهد در جهت تربیت نیروهای مورد نیاز در افغانستان و انجام عمل‌های پیوند بوده است که این مهم در ابعاد انسان دوستانه، سلامت و امنیت بسیار دارای اهمیت است.

اسدی لاری خاطرنشان کرد: در خصوص کشور روسیه نیز انتقال تکنولوژی و اقداماتی که در زمینه نوعی از شبیه سازهای عمل‌های جراحی میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و روسیه در حال انجام است قابل توجه است.

وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سومین حرکت ارتباط خوبی با برخی دانشگاه‌های خارجی از جمله فرایبورگ و چند دانشگاه دیگر در آلمان با همکاری دانشگاه اصفهان برقرار کرده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل عنوان کرد: در این ارتباط دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دانشگاه آلمان ۶۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی، تعدادی دانشجو به صورت رزیدنت،PHD و ۱۳ دانشجوی پستاک گرفته است؛ که مدرک این دانشجویان به صورت مشترک بین دانشگاه مشهد و دانشگاه آلمان ارائه می‌شود.

اسدی لاری با اشاره به پنجمین اجلاس معاونین و مدیران بین‌الملل کلان مناطق علوم پزشکی کشور یادآور شد: در این اجلاس علاوه بر مروری بر اقداماتی که در سال ۹۶ کلان مناطق انجام داده‌اند به اولویت‌‎های بین‌المللی در دوره دوم دولت دکتر روحانی نیز خواهیم پرداخت و در ادامه به تفصیل در حوزه‌های مختلف چهارده گانه برنامه های مورد نظر را برای همکاران تشریح و انتظار داریم برنامه‌های ۹۷ کلان مناطق مرور و برای اجلاس سراسری در تهران که در اواخر دی ماه برگزار خواهد شد آماده گردد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: