۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲

OSC های ساختمانی؛ مراکزی برای مبارزه با اتلاف زمان و انرژی

بروکراسی‌های طاقت‌فرسا و اتلاف زمان و انرژی در بسیاری از حوزه‌ها، امان مردم را بریده و صبر آنان را به انتها رسانده است. مراکز توقف نهایی (OSC‌) برای مبارزه با این مشکلات ظهور کرده‌اند و OSC بخش مسکن مالزی یکی از نمونه‌هایی است که توانسته تا میزان قابل‌توجهی این مشکلات را رفع نماید.

به گزارش عیارآنلاین، تسهیل در کارها و درخواست‌های مردم، همراه یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران دولتی و غیردولتی بوده است چراکه میزان این تسهیل رابطه مستقیمی با رضایتمندی عموم دارد. بخش صدور مجوز مسکن و ساختمان که اغلب بر عهده شهرداری‌ها است، یکی از بخش‌هایی است که پروسه طولانی و طاقت‌فرسا دارد و متقاضی اخذ مجوز باید از نهادهای مختلف مجوزهای لازم را کسب کند که بعضاً ماه‌ها به طول می‌انجامد و در این مسیر متقاضی مجبور می‌شود برای تسهیل در امور به اقدامات غیرقانونی هم چون رشوه نیز متوسل شود.

در برخی از کشورهای دنیا، جهت حل این معضل مراکزی به نام OSC به وجود آمده اند:

  1. ماهیت OSC

­ OSC­ها مراکز و نهادهایی هستند که در یک حوزه خاص چندین خدمت را برای متقاضی ارائه می‌دهند و شخص می‌تواند تنها با حضور در یک مرکز و بدون نیاز به مراجعه حضوری به نهادهای مختلف برای استعلام یا هر امر دیگر، تمام درخواست­های خود را تقدیم این مرکز نماید و پس از مدت‌زمانی مشخص با مراجعه به مرکز  نتیجه را دریافت کند و به عبارت دیگر شخص می تواند با مراجعه به این مراکز تمام نیازهای خود در یک حوزه خاص را برطرف نماید.

  1. OSC در کشورهای مختلف و یک مثال

کشورهای مختلف در بخش‌ها و نهادهای گوناگون، برای جلوگیری از اتلاف زمان و انرژی مردم، راهکارهای متنوعی را در پیش‌گرفته‌اند و تمام تلاش خود را برای کم کردن مدت‌زمان پاسخ‌دهی به متقاضی و حاکم کردن شفافیت به کار گرفته‌اند. راه‌اندازی مراکز توقف نهایی([۱]OSCها) یکی از این راهکارها بوده است که به میزان قابل‌توجهی توانسته است مشکلات مربوط به اتلاف زمان و انرژی متقاضیان نهادهای مختلف را حل نماید. امروزه OSC­ در بسیاری از کشورها فراگیر شده است و کشورها به‌تناسب نیازهای خود در بخش‌هایی هم چون، واردات و صادرات، صدور ویزا، صدور مجوز ساختمان و … این مراکز را راه‌اندازی کرده‌اند.

آ. OSC  بخش مسکن مالزی

وزارت مسکن و دولت محلی مالزی از آوریل ۲۰۰۷ برای بهبود سیستم تحویل مسکن که به بروکراسی و تصمیم‌گیری تکه‌تکه گرفتار بود با راه‌اندازی OSC در بخش صدور مجوزهای مسکن و توسعه، خود را برای مبارزه با مشکلات و مسائل این بخش آماده‌تر کرده است. وزارت مسکن و دولت محلی هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی این مرکز را در مقامات محلی در سراسر شبه‌جزیره مالزی متحمل شد. این مرکز تا میزان قابل‌توجهی توانسته است در امورات مربوط به این بخش تسریع ایجاد کند و با کاهش دادن ارتباط مستقیم متقاضی با کارکنان سیستم اداری، فضای مساعد برای اقدامات غیرقانونی را کاهش دهد.

ب. زیرمجموعه‌های دپارتمان OSC بخش مسکن مالزی

دپارتمان OSC در هر یک از مقامات محلی مالزی دارای ۵ بخش اصلی است که عبارت‌اند از:

  1. بخش اداره عمومی
  2. بخش تصویب برنامه‌ریزی
  3. بخش برنامه‌های ساختمان، گواهی تکمیل و انطباق و چشم‌انداز
  4. بخش برنامه‌های زمین‌شناسی و زیرساختی
  5. بخش دبیرخانه کمیته جلسات OSC

این بخش‌ها هرکدام وظایف ویژه‌ای دارند که شرح آن در این یادداشت نمی‌گنجد. متقاضیان طرح‌های توسعه باید درخواست‌های خود را به دبیرخانه این مرکز تحویل دهند و این مرکز موظف است در مدت‌زمان مشخص و در داخل یک ساختار کاملاً مدون نتیجه را به متقاضی اعلام کند. متقاضی ۴ درخواست (این درخواست‌ها در یادداشت دیگری به‌تفصیل شرح داده خواهند شد.) را تقدیم دبیرخانه OSC می‌کند و این مرکز در ۱۰ گام به درخواست‌ها پاسخ می‌دهد.

ج. شیوه کار OSC بخش مسکن مالزی

وقتی‌که OSC بخش مسکن مالزی یک برنامه توسعه دریافت می‌کند، برنامه‌ها را در بخش‌های داخلی (برنامه‌ریزی، ساختمان، مهندسی، چشم‌انداز، خدمات شهری، ترافیک و سلامت) و شرکت‌های بخش خصوصی (هم چون آن‌هایی که درگیر باانرژی، آب، مخابرات و امور عام‌المنفعه که تحت مدیریت وزارت امور عام‌المنفعه قرار دارند) به جهت اخذ نظرات و دریافت بازخوردهای آن‌ها، به گردش درمی‌آورد و دیگر نیازی نیست که متقاضی به‌صورت حضوری به تمام این نهادها برای اخذ نظرات ایشان مراجعه نماید.

در این یادداشت سعی شد اطلاعاتی کلی پیرامون ماهیت OSCها و نحوه فعالیت کلی آن‌ها تقدیم شود. در ادامه این یادداشت، در یادداشت بعدی به‌تفصیل پیرامون ابعاد مختلف OSC بخش مسکن مالزی بحث خواهد شد.

ادامه دارد…

 

[۱] ONE – STOP – CENTER

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    عالی و کاربردی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: