هاشمی: واردات روغن پالم از ۷۵۰ هزار تن به کمتر از ۴۵۰ هزار تن رسیده است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: صنف قنادان با حضور در سفره مردم کام آن ها را شیرین می کنند و امیدوارم افرادی که کام مردم را تلخ می کنند به این صنعت بپیوندند و در شرایطی که مردم نیاز به امید به آینده دارند، آن ها را ناامید نکنند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سیدحسن هاشمی در همایش غذای سالم با محوریت شیرینی در زندگی سالم اظهار داشت: یکی از رسالت های وزارت بهداشت پیشگیری از بیماری ها و تامین سلامت مردم است و ۸۰ درصد عوامل موثر بر سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه صنوف، دستگاههای دولتی و قانون گذاری، دستگاههای اجرایی، قوه قضاییه و رسانه ها که روح و روان مردم را تغذیه می کنند در این حوزه تاثیر گذار هستند. بنابراین مهم است که با این ۸۰ درصد ارتباط منطقی داشته باشیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر در حوزه های صنعت، راه و شهرسازی، فرهنگ رانندگی و دستگاه های نظارتی دقیق تر عمل و از آن ها حمایت شود، میزان مرگ مردم به ویژه جوانان در حوادث جاده ای کاهش قابل توجهی خواهد یافت.
دکتر هاشمی خاطر نشان کرد: اگر عشق ، محبت و نوع دوستی بین اقشار مختلف جامه تبلیغ و تشویق شود میزان نزاع و حسد، گرفتاری های ناشی از خودخواهی و منفعت طلبی کاهش خواهد یافت.
وزیر بهداشت یادآور شد: اگر در حوزه صنعت، غذا و رعایت استانداردها، قانون پذیر باشیم و نظارت کنیم نیازی به تعطیلی مدارس و استنشاق هوای آلوده نخواهیم داشت.
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مهمترین نیاز انسان را حس چشایی و تغذیه مواد غذایی خوش طعم عنوان کرد و گفت: بیماران و به ویژه افرادی که مبتلا به دیابت هستند می دانند که چه نعمتی را از دست داده اند و ما کمتر قدر این نعمت را می دانیم، بنابراین تداوم لذت بردن از تغذیه در گرو دو شرط است یکی اینکه افراد به حد کفایت بخورند و زیادی روی نکنند که این دستور دین است و دوم اینکه غذا باید سالم باشد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: انسان همواره علاقه مند است که از مواهب الهی استفاده کند و در رسانه ها باید غذای خوب یا بد به مردم معرفی شود و هیچ فردی حق ندارد که براساس منافع شخصی و سودجویی مردم را از خوردن غذای مناسب محروم کند.
دکتر هاشمی با بیان اینکه هر انسانی از ابتدای زندگی تا پایان عمر علاقه مند به مصرف شیرینی جات است، افزود: نمی توان به مردم گفت شیرینی یا شکلات نخورید البته برخی بیماران نباید از این مواد غذایی استفاده کنند ولی مردم باید بدانند که افراط در هر حوزه ای مانند غذا خوردن و ورزش نکردن ممکن است خطرناک باشد بنابراین باید به اندازه مصرف شود.
دکتر هاشمی با اشاره به افزایش آمار اضافه وزن و چاقی در میان مردم کشور گفت: نمی توان به مردم بگوییم که چیزی نخورید بلکه مصرف شیرینی باید همراه با فعالیت فیزیکی و تحرک بدنی باشد و اگر فردی نمی خواهد ورزش کند باید مصرف برنج، نان، نشاسته و شیرینی را کاهش دهد چرا که در غیر این صورت مصرف بالای آنها موجب چاقی، دیابت و بیماری های غیرواگیر می شود.
دکتر هاشمی اظهار داشت: مصرف بالای روغن، قند و نمک موجب می شود که سیستم لوله کشی بدن یا همان رگ ها بسته شود و بر اثر آن شاهد سکته های قلبی و مغزی و همچنین فشارخون و بیماری های غیرواگیر دیگر باشیم.
وزیر بهداشت با بیان این که ۸۰ درصد مرگ مردم ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر است، اضافه کرد: در دوران گذشته مردم بر اثر بیماری هایی مانند حصبه، آبله و مالاریا جان خود را از دست می دادند اما امروز علت مرگ و میر مردم بیشتر مربوط به سبک زندگی، نوع تغذیه و استفاده نامناسب از تکنولوژی است البته ۵۰ درصد از مرگ مردم به دلیل بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری است.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد در دولت یازدهم و دوازدهم به سلامت توجه بیشتری شد و در جلسات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که هر شش ماه به ریاست رییس جمهور و عضویت ۹ نفر از اعضای کابینه تشکیل می شود مصوباتی درخصوص کاهش قند، نمک و چربی در مواد غذایی به تصویب رسید.
وزیر بهداشت تأکید کرد: برخی دوستان ممکن است با یک نفر رابطه مناسبی نداشته باشند و به مخابره اخبار خلاف در مورد این فرد به جامعه بپردازند و در مورد روغن پالم نیز چندین بار از قول بنده نقل شد که مصرف روغن پالم مضر و سرطان زاست که این مطالب دروغ بود و بنده چنین حرفی را به زبان نیاوردم اما مصرف زیاد روغن پالم ممکن است مضر باشد .
دکتر هاشمی افزود : روغن پالم انواع مختلفی دارد که برخی از آن ممکن است مفید و برخی دیگر مضر باشد. اما مصرف آن در محصولاتی مانند بستنی یا شیرینی ضروری است.
دکتر هاشمی گفت: برخی افراد به دنبال القای افکار منفی و تخریب شخصی هستند و به جامعه عنوان می کنند که واردات روغن پالم، افزایش زیادی داشته در حالی که واردات روغن پالم از ۷۵۰ هزار تن با عوارض کمتر از ۵ درصد به کمتر از ۴۵۰ هزار تن و با عوارض ۳۰ درصد رسیده است و در حال حاضر که در ماه دهم سال هستیم، حدود۳۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور وارد شده و در این حوزه اقدامات بزرگی انجام شد و در مقابل، از تولید دانه های روغنی از جمله کلزا، حمایت شد

منبع: وبدا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: