۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳

کاهش ۱٫۲ درصدی موالید در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵

طبق آمار سازمان ثبت احوال میزان موالید در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ کاهش ۱٫۲ درصدی داشته است بطوریکه در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۵ در مجموع ۱ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۸۸۴ تولد به ثبت رسیده که ۱۴ هزار و ۳۶۲ تولد بیشتر از مدت مشابه امسال است.

به گزارش عیارآنلاین، سوم دی ماه روز ملی ثبت احوال در ایران است. به همین مناسبت در این روز سازمان ثبت احوال کشور، نشست خبری برگزار کرد و سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی این سازمان ضمن ارائه توضیحات درباره تاریخچه تأسیس سازمان ثبت احوال و تنظیم اولین سند در تهران، در خصوص آمارهای رویدادهای حیاتی اعم از ولادت، وفات، ازدواج و طلاق در ۹ ماهه سال ۹۶ اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران گذاشت.

در همین رابطه در این گزارش سعی شده ضمن استفاده از آمارهای ارائه‌شده توسط سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، گذری مقایسه‌ای با آمارهای رویدادهای حیاتی ۹ ماهه سال ۹۵ داشته باشیم تا میزان تغییرات یک‌ساله را ارزیابی کنیم.

کاهش ۱٫۲ درصدی میزان موالید
مطابق آمارهای ارائه‌شده، در ۹ ماهه اول سال ۹۶، یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۴۶ واقعه ولادت در کشور به ثبت رسیده است که از این تعداد تولد، ۵۸۶ هزار و ۲۰۵ پسر و ۵۵۲ هزار و ۴۱ دختر است. همچنین میانگین سن مادران ۲۸ سال و ۱۰ ماه و میانگین سن پدران ۳۳ سال بوده است.

این آمار با مقایسه به داده‌های آماری ۹ ماهه سال ۹۵ کاهش ۱٫۲ درصدی میزان موالید را نشان می‌دهد؛ به این صورت که در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۵ در مجموع ۱ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۸۸۴ تولد به ثبت رسیده که ۱۴ هزار و ۳۶۲ تولد بیشتر از مدت مشابه امسال است.

همچنین آمارهای ارائه‌شده نشان می‌دهد، نسبت جنسیت در ۹ ماهه نخست سال جاری به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۶ پسر است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۵٫۶ پسر است. همچنین در حالی‌که میانگین سن مادران در ۹ ماهه سال جاری ۲۸ سال و ۱۰ ماه است، الگوی باروری ۹ ماهه سال ۹۵ بیشترین میانگین سنی مادران را ۲۵ تا ۲۹ سال تخمین زده است و در رده بعدی مادران ۳۰ تا ۳۴ سال قرار می‌گیرند که به ترتیب ۳۰٫۶ درصد و ۲۶٫۵ درصد میزان کل باروری‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

افزایش ۵ درصدی آمار فوت در کشور
در ۹ ماهه نخست سال ۹۶، ۲۷۶ هزار و ۳۹۲ واقعه فوت به ثبت رسیده است؛ این در حالیست که در ۹ ماهه سال گذشته میزان وقایع فوت در کشور ۲۶۱ هزار و ۸۸۱ بوده که نشان‌دهنده افزایش ۱۴ هزار و ۵۱۱ واحدی است و با محاسبه آماری می‌توان تخمین زد که میزان وقایع فوت امسال نسبت به سال گذشته ۵٫۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ عمومی مرگ و میر در ۹ ماهه امسال ۴٫۷ در هزار محاسبه شده است. از طرفی علل مرگ و میر در این بازی زمانی نیز بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و تومورها، بیماری‌های دستگاه تنفسی و حوادث غیرعمدی ذکر شده است.

کاهش ۰٫۱ درصدی آمار ازدواج نسبت به مدت مشابه سال گذشته
در ۹ ماهه اول سال ۹۶، ۴۸۱ هزار و ۸۰۹ ازدواج توسط سازمان ثبت احوال کشور به ثبت رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۳ هزار و ۸۶۱ مورد کاهش داشته است و در مجموع ۰٫۱درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این درحالیست که در سال ۹۵ به ازای هر هزار نفر ۸٫۸ واقعه ازدواج صورت گرفته و این رقم در سال ۹۰، ۱۱٫۴ ازدواج به ازای هر هزار نفر بوده است. همچنین در اکثر استان‌ها میانگین سن اولین ازدواج در حد فاصل سال‌های ۹۰ تا ۹۵ برای مردان به ۶ ماه و برای زنان به ۴ ماه افزایش یافته و میانگین سن اولین ازدواج برای مردان ۲۷ سال و ۳ ماه و برای زنان ۲۳ سال بوده است.

همچنین به گفته سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، در طول ۹ ماهه اول سال، هزار و ۷۶ ازدواج ثبت‌شده مربوط به زنان سالمند بالای ۶۰ سال و ۷ هزار و ۸۱۲ ازدواج مربوط به مردان بالای ۶۰ سال است. این درحالیست که در ۹ ماهه سال ۹۵ هزار و ۱۷۷ مورد ازدواج مربوط به زنان بالای ۶۰ سال رخ داده است و ۸ هزار و ۳۴۵ مورد ازدواج مربوط به مردان بالای ۶۰ سال است. همچنین بیشترین میزان ازدواج‌ها در سال ۹۵ مربوط به گروه سنی مردان ۲۰ تا ۲۴ سال و زنان ۱۵ تا ۱۹ سال بوده است.

کاهش ۲٫۴ درصدی میزان طلاق‌ها نسبت به ۹ ماهه سال ۹۵
سال گذشته در ۹ ماهه ابتدایی ۱۳۶ هزار و ۶۵۱ مورد طلاق به ثبت رسیده است و با مقایسه آماری طلاق از سال ۹۰ تا ۹۵ مشاهده می‌کنیم نرخ ثبت طلاق از رقم ۱٫۹ به ۲٫۱ رسیده است. همچنین در ۹ ماهه سال ۹۶، ۱۳۳ هزار و ۳۶۶ واقعه طلاق در پایگاه ثبت احوال کشور به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ هزار و ۲۸۵ مورد کاهش را نشان می‌دهد و در مجموع میزان طلاق در ۹ ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۲٫۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین به گفته سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، میانگین زندگی مشترک برای زوجین طلاق‌گرفته طی ۹ ماهه اول امسال ۹ سال است که در ۶۷ درصد طلاق‌های ثبت‌شده عمر ازدواج کمتر از ۱۰ سال بوده است. ۱۱ درصد طلاق‌های ثبت‌شده نیز میانگین سال زندگی مشترک کمتر از یک سال داشته‌اند. از طرفی میانگین سن مردان هنگام ثبت طلاق ۳۶ سال و ۵ ماه و زنان نیز ۳۱ سال و ۷ ماه بوده است.
کاهش نسبت ازدواج به طلاق در ۹ ماهه سال ۹۶ نسبت به ۹۵
در آمارهای ثبت‌شده مربوط به میزان طلاق در ۹ ماهه سال ۹۵ نشان می‌دهد که در مجموع بیشترین گروه‌های سنی طلاق مربوط به مردان ۳۰ تا ۳۴ ساله و زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله است و نسبت ازدواج به طلاق در این مدت عدد ۳٫۹ را نشان می‌دهد؛ یعنی به ازای هر ۳٫۹ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است. این در حالیست که نسبت ازدواج به طلاق در ۹ ماهه سال ۹۶ به ازای هر ۳٫۶ ازدواج، یک طلاق است. همچنین ۴۴٫۷ درصد کل طلاق‌ها در ۹ ماهه سال گذشته مربوط به ۵ سال اول زندگی مشترک است که این میزان در ۹ ماهه سال ۹۶ به ۴۵ درصد کل طلاق‌ها می‌رسد.
منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: