۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۳

فراکسیون زنان؛ از بی‌توجهی به بیمه ناباروری تا طرح افزایش سن ازدواج

به‌رغم بالاتر بودن میزان ناباروری در کشور از متوسط جهانی، هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای برای درمان ناباروری در ایران وجود ندارد، بااین‌حال سیاست‌گذاران متولی این حوزه در مجلس به‌جای توجه به این امر به مسائل غیرضروری و سیاسی در فراکسیون زنان مشغول هستند.

به گزارش عیارآنلاین، ناباروران گروهی از جمعیت هستند که خواهان داشتن فرزندند اما به دلایلی ناتوان در این امر هستند. در سال‌های اخیر به سبب رشد تکنولوژی و روش‌های درمانی، ناباروری نیز تا حد بسیاری درمان‌پذیر شده است.

میزان ناباروری در جهان به‌طور میانگین ۱۵ درصد است اما این میزان در ایران به گفته چوبینه، مدیرعامل مجتمع دارویی هلال، گریبان گیر ۲۰ درصد از زوجین یعنی ۳ میلیون زوج است؛ به‌عبارت‌دیگر ۶ میلیون ایرانی به دلیل ناباروری از نعمت فرزند دار شدن محرومند. هرچند در ایران نیز روش‌های جدید درمان ناباروری برای درمان استفاده میشود اما به دلایلی، بسیاری از افراد قادر به درمان ناباروری خود نیستند. از یک‌سو مراکز درمان ناباروری متناسب با وسعت کشور پراکنده نشده‌اند و بیشتر در حوالی پایتخت و مراکز استان‌ها هستند، با این حال درکشور تنها ۶۰ مرکز درمان ناباروری وجود دارد. از سوی دیگر علت بازدارنده دیگر در درمان ناباروری هزینه‌های بسیار بالای درمان است؛ به‌طوری‌که هر سیکل درمان در حدود ۵ میلیون تومان هزینه دارد. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که برای درمان ناباروری حداقل ۴ دوره درمان مورد نیاز است.

هزینه‌های کمرشکن درمان ناباروری سبب شده است که سیاستمداران بسیاری از کشورها به بسترسازی برای تحت پوشش قرار دادن این هزینه‌ها اقدام ورزند، ازاین‌رو به‌عنوان‌مثال در کشور فرانسه ۱۰۰ درصد هزینه‌های ۴ دوره درمان توسط دولت پرداخت می‌شود. این در حالی است که اگر این ۴ دوره به تولد فرزند منتج شود دولت هزینه‌های درمان ۴ دوره دیگر را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

به‌رغم بالاتر بودن میزان ناباروری در کشور از متوسط جهانی، هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای برای درمان ناباروری در ایران وجود ندارد، بااین‌حال سیاست‌گذاران متولی این حوزه در مجلس به‌جای توجه به این امر که به‌طور مستقیم زندگی ۳ میلیون زوج و خانواده‌های آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، تمام توان مجلس را در تصویب طرح سفارشی افزایش سن ازدواج که از سوی سازمان‌های بین‌المللی به کشور تحمیل‌شده است معطوف داشته‌اند. آنچه در این رابطه حائز اهمیت است توجه به این نکته است که ایشان در این راه از هیچ تلاشی نیز فروگذار نکرده‌اند؛ از آمار سازی‌های غلط برای همراهی افکار عمومی تا سفر به شهرهای مختلف و دیدار با علما و برپایی همایش در دانشگاه‌های مختلف.

طرح افزایش سن ازدواج که مدتی است از سوی اعضای فراکسیون زنان مجلس و بخصوص رئیس و نایب رئیس این فراکسیون به‌شدت پیگیری می‌شود و به‌عنوان اولویت اصلی اعضای این فراکسیون معرفی می‌شود خود نه‌تنها در پی حل مشکلی از مشکلات خانواده‌های ایرانی نیست بلکه در صورت قانونی شدن مشکل‌آفرین نیز خواهد بود. مشکلاتی از قبیل افزایش سن ازدواج وافزایش احتمال ناباروری ، منفی شدن رشد جمعیت و تسریع در  بحران سالخوردگی، افزایش ازدواج‌های ثبت‌نشده و مشکلات متعاقب آن  و … که از جمله نتایج طرح افزایش سن ازدواج خواهند بود.

ناباروری تنها یکی از مسائل قابل‌توجه در حوزه خانواده است و مسائلی ازاین‌دست که دغدغه بسیاری از خانواده‌ها است بسیار است؛ مسائلی همچون بحران افزایش دختران مجرد، بیمه زنان خانه‌دار، عدم اجرای مرخصی زایمان و … . ولی اعضای فراکسیون زنان به‌عنوان متولیان حوزه خانواده در مجلس شورای اسلامی در عوض تلاش در جهت احقاق حقوق مردم و تلاش برای حل مشکلات اساسی آنان همه امکانات کشور را برای قانونی کردن افزایش سن ازدواج مشغول کرده‌اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: