۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
مرکز پژوهش های مجلس برآورد کرد؛

درآمد ۵۰ میلیارد دلاری فروش نفت در سال ۹۷

مرکز پژوهش های مجلس برآورد کرد با احتساب نفت ۵۴ دلاری، درآمد کشور از محل فروش نفت در سال آینده حدود ۵۰ میلیارد دلار خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان « چشم انداز قیمت نفت در بودجه سال ۱۳۹۷» به بررسی وضعیت بازار جهانی نفت در سال ۱۳۹۶ پرداخت و برمبنای پیش بینی وضعیت بازار در سال آینده، درآمد تقریبی کشور از محل فروش نفت در سال ۹۷ را برآورد کرد.

در این گزارش آمده است: پیش بینی می شود متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۴ دلا در بشکه باشد. ازاین رو با فرض اینکه صادرات نفت خام و مایعات و میعانات گازی ایران به طور متوسط ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز باشد، متوسط کل درآمدهای صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰ میلیارد دلارخواهد بود.

گزیده ای از گزارش مرکز پژوهش های مجلس از نظرتان می گذرد:

وضعیت بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۷

بر اساس جدیدترین پیش بینی های انجام شده توسط موسسات مالی بزرگ جهان، قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت. در سال ۲۰۱۶ متوسط قیمت نفت برنت ۴۳.۶۹ دلار در شبکه بود و برآورد این موسسات نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ متوسط آن با افزایش ۹.۸۰ دلاری در سطح ۵۳.۴۹ دلار در بشکه قرار گیرد. برآورد قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷ توسط این سازمان ها در محدوده ۵۱.۵۰ تا ۵۷ دلار در بشکه قرار دارد و برآورد قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ توسط این سازمان ها در محدوده ۵۰ تا ۷۰ دلار در بشکه قرار دارد. متوسط پیش بینی این موسسات از قیمت نفت برنت برای سال ۲۰۱۸ به مقدار ۵۵.۶۴ دلار در بشکه است که ۲.۱۵ دلار بالاتر از سطح قیمت برنت در سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

برآورد قیمت نفت برای سال ۲۰۱۸

با در نظر گرفتن عوامل مختلف تاثیرگذار بر بازار نفت در طی سال ۲۰۱۸، پیش بینی می شود سطح کلی قیمت ها بالاتر از سال ۲۰۱۷ باشد. قیمت برنت در طی فصول اول و دوم سال ۲۰۱۸ نسبت به سطح کنونی آن اندکی کاهش خواهد یافت، اما در طی فصول سوم و چهارم سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت. پیش بینی می شود متوسط قیمت نفت برنت در فصول اول، دوم، سوم و چهارم سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۵۵، ۵۳، ۵۷ و ۵۹ دلار در بشکه و متوسط آن در کل سال ۲۰۱۸ به مقدار ۵۶ دلار در بشکه باشد.

در سال ۲۰۱۷، قیمت نفت سنگین ایران به طور متوسط ۲.۵ دلار در بشکه و نفت سبک ایران به طور متوسط ۱.۸۰ دلار در بشکه پایین تر از قیمت نفت برنت بوده است. با در نظر گرفتن این اختلاف قیمت پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ متوسط قیمت نفت سنگین ایران ۵۳.۵ دلار در بشکه و متوسط قیمت نفت سبک ایران ۵۴.۲ دلار در بشکه باشد. (آمار و داده های اوپک).

 برآورد درآمدهای صادراتی نفتی ایران در سال ۱۳۹۷

در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط صادرات نفت خام ایران ۲.۲ میلیون بشکه در روز و صادرات مایعات و میعانات گازی ۲۵۰ هزار بشکه در روز بوده است. از آنجا که ایران بر اساس توافق اوپک متعهد شده که تولید نفت خام خود را تا سقف ۴ میلیون بشکه در روز حفظ کند، با فرض ثابت ماندن صادرات در سال ۲۰۱۸ و افزایش ۱۰۰ هزار بشکه ای در صادرات مایعات و میعانات گازی، حجم کل صادرات ایران به ۲.۵۵۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. پیش بینی می شود متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۴ دلار در بشکه باشد. از این رو متوسط کل درآمدهای صادرات نفتی ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰ میلیارد دلار خواهد بود.

جمع بندی و نتیجه گیری

در ماه نوامبر ۲۰۱۷ عواملی نظیر رشد بیش از مقدار پیش بینی شده تقاضای جهانی در سال مذکور، پایبندی فراتر از حد انتظار تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک به توافق کاهش تولید در ۱۰ ماه گذشته و تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸، روند کاهشی ذخیره سازی های تجاری در کشورهای OECD و تشدید ریسک های ژئوپلیتیک تاثیرگذار بر قیمت نفت در منطقه خاورمیانه، باعث افزایش قیمت نفت شد، به طوری که قیمت نفت برنت در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار در بشکه قرار گرفت.

برای سال ۲۰۱۸ پیش بینی می شود که با توجه به تغییرات فصلی در تقاضا، در فصول اول و دوم بازار با مازاد عرضه مواجه باشد و سطح ذخیره سازی ها افزایش یابد، اما در فصول دوم و سوم همراه با افزایش تقاضای جهانی، نه تنها مازاد عرضه ای در بازار وجود نداشته باشد بلکه از ذخیره سازی ها نیز برداشت شود. علاوه بر این ریسک های ژئوپلیتیک همچنان اثر مثبتی بر قیمت نفت خواهد گذاشت، اما در مقابل عواملی نظیر وضعیت تولید نفت شیل در آمریکا، تولید نفت غیر متعارف در کانادا، حجم تخلفات تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک، میزان افزایش در تولید لیبی و نیجریه به عنوان عوامل تضعیف کننده قیمت عمل خواهند کرد.

به طور کلی با در نظر گرفتن عوامل مختلف تاثیرگذار بر بازار نفت در طی سال ۲۰۱۸، پیش بینی می شود سطح کلی قیمت ها بالاتر از سال ۲۰۱۷ باشد. قیمت برنت در طی فصول اول و دوم سال ۲۰۱۸ نسبت به سطح کنونی آن اندکی کاهش خواهد یافت، اما در طی فصول سوم و چهارم سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت. پیش بینی می شود متوسط قیمت نفت برنت در فصول اول، دوم، سوم و چهارم سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۵۵، ۵۳، ۵۷ و ۵۹ دلار در بشکه و متوسط آن در کل سال ۲۰۱۸ به مقدار ۵۶ دلار در بشکه باشد.

در پیش بینی های متعدد جهانی، متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۴ دلار در بشکه در نظر گرفته شده است. از این رو با این قیمت، متوسط کل درآمدهای صادراتی ایران در سال آینده حدود ۵۰ میلیارد دلار خواهد بود. بنابراین از آنجایی که قیمت در نظر گرفته شده نفت در لایحه بودجه سال آینده کشور با پیش بینی های جهانی سر به سر شده است، به نظر می رسد این قیمت با احتیاط همراه نیست و ممکن است بودجه کشور را در سال آینده با نوساناتی همراه کند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: