عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس : افزایش تعرفه‌ها، قیمت خودروهای وارداتی را افزایش می‌دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بر این باور است که افزایش تعرفه واردات خودروها بدون نظارت بر واردات گذشته، پول های بادآورده ای را برای برخی واردکنندگان دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محسن کوهکن ریزی، افزایش تعرفه واردات خودرو را ارزیابی کرد و گفت: اگر افزایش تعرفه های وارداتی با سیاست گذاری صحیح و حمایت از تولید داخل باشد اشکال و ایرادی به آن وارد نیست اما هر تصمیم اقتصادی علاوه بر اینکه منافعی را به دنبال دارد اما باید در قبال آن تمهیداتی در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مقوله افزایش تعرفه خودرو لازم است به این نکته اشاره کرد که پیش از افزایش تعرفه ها، خودروهایی وارد شده است و آن تعدادی که در دست مصرف کننده است در واقع افزایش قیمت تعرفه ها در جیب مصرف کننده است اما فرض کنید واردکننده ای ۵۰۰ دستگاه خودرو را با تعرفه قبلی ترخیص کرده است و اکنون با افزایش تعرفه ها، قیمت خودروها را در زمان فروش به مصرف کننده افزایش می دهد.

نماینده مردم لنجان در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه انصاف حکم می کند خودروها با تعرفه های گذشته با همان قیمت به فروش برسد، بیان داشت: اما از آنجایی که ساز و کاری بر واردات خودرو و قیمت گذاری آن تعریف نشده است، نمی توان مانع افزایش خودروهای وارداتی با تعرفه های گذشته شد.

این نماینده مجلس با ابراز نگرانی از سو استفاده از فضای افزایش تعرفه واردات خودرو، گفت: با اختلاف تعرفه ها، اگر نگوییم پول های باد آورده ای نسیب واردکنندگان می شود باید گفت که با این تصمیم گیری عدد و رقم قابل توجهی به جیب کسانی می رود که پیش از افزایش تعرفه خودرو وارد کرده بودند و در حال حاضر می توانند به قیمت روز به مصرف کننده بفروشد.

کوهکن در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصمیم گیری های اقتصادی در دنیا، اظهار داشت: تمام تصمیمات در حوزه اقتصادی منافعی را به دنبال دارد اما دولت ها برای اینکه مانع اشکالات آن شوند اطلاعات خود را در آن حوزه افزایش می دهند، اما در این زمینه اطلاعات درستی در دست وجود ندارد که آیا دولت برای جلوگیری از اشکالات افزایش تعرفه های واردات خودرو پیش بینی هایی داشته است یا خیر.

وی تاکید کرد: دولت باید در تصمیمات اقتصادی خود به این نکته توجه کند که تصمیم در نهایت به افزایش اختلافات طبقاتی منجر نشود، در دنیا و حتی در کشورهایی که اقتصاد کاملا سرمایه داری دارند نیز ساز و کاری برای مدیریت اختلاف طبقاتی در نظر می گیرند.

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم گیری های دولت در گذشته نیز نشان داده است که کمتر به مقوله اختلاف طبقاتی توجه شده است، هرچند که تصمیمات اقتصادی از جنس افزایش تعرفه واردات خودرو منافعی به دنبال دارد، اما معمولا این دست از تصمیم گیری ها در مقاطعی درآمدهای بادآورده ای برای بخشی از واردکنندگان به دنبال دارد.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: