رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس: که افزایش تعرفه واردات خودرو برای ممانعت از خروج ارز است

رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس، تاکید دارد که افزایش تعرفه واردات خودرو برای ممانعت از خروج ارز است.

به گزارش عیارآنلاین، ولی ملکی ، با اشاره به شروط واردات خودرو، اظهار داشت: شروط دولت برای وادرات خودرو تاثیر بسزایی در میزان واردات ندارد و نمی توان از این شروط به عنوان مانعی بر سر این کار ایرادی گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توضیح داد: یکی از شروط دولت حجم موتور خودرو تا ۲۵۰۰ سی سی است که این مورد در گذشته نیز وجود داشته است، از سوی دیگر دولت قیمت مشخصی را برای واردات خودرو در نظر گرفته که بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان است که در واقع دولت با این کار می خواهد مانع واردات خودروهای یک میلیاردی به کشور شود.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه شروط دولت برای واردات خودرو با هدف ممانعت از خروج ارز از کشور است، گفت: دولت برای آنکه مانع خروج ارز از کشور شود تعرفه واردات را از ۵۵ درصد تا ۹۵ درصد برای حجم موتور بین ۱۵۰۰ سی سی تا ۲۵۰۰ سی سی در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: در واقع شیب افزایش تعرفه خودرو با حجم ۱۵۰۰ سی سی که بیشترین درخواست واردات را در این بخش داریم، ۱۵ درصد است و از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد افزایش داده و بیشترین افزایش تعرفه واردات خودرو برای خودروهایی با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی را به ۲۵ درصد افزایش داده است.

این نماینده مجلس بیان داشت: افزایش تعرفه در خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی تاثیر بسزایی ندارد چرا که میزان تقاضا برای این خودروها بسیار اندک است.

کاهش انگیزه خرید خودروی خارجی با افزایش تعرفه واردات

ملکی درادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در حال حاضر شاهد حباب قیمتی در بین خودرهای وارداتی هستیم، اظهار داشت: از آنجایی که حباب قیمتی در بین خودروهای وارداتی به دلیل مسدود بودن سایت ثبت واردات خودرو  رخ داده است، افزایش تعرفه های وارداتی باعث شکست این حباب می شود.

رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شروط دولت اتفاق جدیدی نیست، اظهارداشت: دولت درواقع با افزایش تعرفه ها به دنبال آن است که انگیزه خرید خودروهای خارجی را کاهش دهد، شروط دیگر واردات خودرو برای ممانعت از خروج ارز در کشور است.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: