براساس گزارش‌های مرکز آمار

حل بحران جمعیت؛ ادعایی خلاف واقع

موسسه مطالعات جمعیت درحالی ادعا کرده است که نرخ باروری کشور به سطح جانشینی رسیده و در دهه‌های آینده بحران جمعیت نخواهیم داشت که گزارش رسمی مرکز آمار خلاف این ادعا را بیان می‌کند و نرخ اعلام شده باروری توسط مرکز آمار با ادعای این موسسه فاصله محسوس دارد.

به گزارش عیارآنلاین، نرخ باروری زنان یکی از حیاتی‌ترین آمارهایی است که پیامدهایی مهمی چون وضعیت نسل آنیده و جمعیت کشور را به همراه دارد به همین دلیل منبع بسیاری از سیاست‌گذاری‌های کلان جمعیتی و بهداشتی کشور قرار می‌گیرد.

در هفته جاری عباسی رئیس موسسه مطالعات جمعیت کشور در اظهارنظری مدعی شد: نتایج منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال هم نشان می‌دهد  نرخ باروری در کشور به حدود سطح جانشینی رسیده است و در دهه‌های آینده نیز جمعیت با رشد مثبت همراه خواهد داشت.

این اظهارنظرها در حالی صورت گرفته است که طبق گزارش مرکز آمار که در تاریخ ۱۱ آذرماه امسال منتشر شده است نرخ باروری ایران رقمی معادل ۲٫۰۱ است که با سطح جانشینی فاصله محسوسی دارد.

محمد جواد محمودی مسئول کمیته پیگیری سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ادعای رییس موسسه مطالعات جمعیت در گفتگو با عیارآنلاین اظهار داشت: اگر نرخ باروری به سطح جانشینی برسد مرکز آمار اعلام می‌کند و این ادعا براساس گزارشات مرکز آمار کذب است.

وی در ادامه با اشاره به اهداف این نوع اظهار نظرها گفت: هدف از این نوع موضع‌گیری‌ها عادی نشان دادن وضعیت جمعیتی کشور و بی انگیزه کردن مسئولین برای سیاست‌گذاری در راستای فزندآوری است.

این کارشناس مربوطه در انتها افزود: در طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، نرخ باروری که برای کشور در نظر گرفته شده ۲٫۵ است و ما باید به این نرخ برسیم تا پایین بودن نرخ باروری در سال های گذشته شاید جبران شود.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: