واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر نمایندگی امکان پذیر شد

در حالی که یک سال قبل با دستور معاون اول رئیس جمهور، واردکنندگان بدون نمایندگی از بازار واردات خودرو حذف شدند، خبرها حکایت از فعالیت مجدد این واردکنندگان در بازار ملتهب واردات خودروهای خارجی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، حدود یک سال قبل معاون اول رئیس جمهور در ابلاغیه مهم، دستور العمل جدید واردات خودرو را با هدف احتمالی کنترل ورود و خروج ارز به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد. پس از این ابلاغیه و بر اساس مفاد آن، ثبت سفارش برای واردکنندگان غیر نمایندگی امکان پذیر نشد. چند ماه بعد به دلایل نامعلوم سایت ثبت سفارش برای واردکنندگان دارای نمایندگی نیز بسته شد و این بلاتکلیفی تا همین چند ساعت قبل نیز تداوم پیدا کرده است.

حالا بر اساس اخبار واصله وزارت صنعت، سایت ثبت سفارش واردات خودرو را که این روزها اخبار آن با دقت زیادی دنبال می‌شود، به صورت آزمایشی باز کرده است. بر این اساس از هفته آینده با ابلاغ دستور العمل جدید واردات که در هیئت دولت تصویب شده است، امکان ثبت سفارش واردات برای برخی مدلهای خودروهای خارجی محقق خواهد شد.

در این بین یکی از مهمترین نکات در خصوص بازگشایی سایت ثبت سفارش، موضوع فعالیت مجدد واردکنندگان بدون نمایندگی در بازار خودروهای وارداتی است. در واقع در حالی که دقیقا یک سال قبل با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور این گروه از واردکنندگان از بازار واردات حذف شده بودند حالا با دستور العمل احتمالی مصوب دولت این واردکنندگان نیز به بازار واردات باز خواهند گشت. بر این اساس مشخص نیست دولت در این زمینه چه توضیحی به مردم ارائه خواهد کرد.

به هر حال به نظر می‌رسد، یا تصمیم یک سال قبل دولت برای منع فعالیت این دسته از واردکنندگان اشتباه بوده و یا تصمیم فعلی تحت شرایط خاصی اتخاذ شده، به هر ترتیب این نوع بی‌ثباتی‌ها در عرضه تصمیم سازی تنها موجب تحمیل خسارتهای جبران ناپذیر اقتصادی به مصرف کننده نهایی است.

نگاهی به خبرهای منتشر شده در خصوص تخلفات وارداتی، نشان می‌دهد بازار ملتهب خودروهای وارداتی نیازمند نظارت همه جانبه دستگاههای نظارتی و اجرایی می‌باشد.

بر این مبنا با توجه به مطرح شدن ابهاماتی در خصوص وقوع تخلفات وارداتی با کارتهای بازرگانی یکبار مصرف و فرارهای مالیاتی ناشی از آن، به نظر میرسد، دولت بایستی در این زمینه نیز یک تصمیم قاطع اتخاذ کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: