آفریقای جنوبی در راه توسعه هواپیمای منطقه‌ای

تقاضا برای هواپیماهای منطقه‌ای برخی کشورها را بر آن داشته است تا با توسعه صنایع هوایی خود، از رقابت در ده سال آینده عقب نمانند از این رو اقدام به طراحی و ساخت هواپیماهای با برد متوسط کرده اند.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت دنل آفریقای جنوبی اعلام کرده است طراحی و ساخت یک هواپیمای توربوپراپ منطقه ای سبک با ظرفیت ۱۵ تا ۲۴ مسافر را آغاز کرده است. به نقل از رئیس شرکت صنایع هوایی دنل، این شرکت دانش فنی و تجربه کافی برای ساخت هواپیما را دارد و به کمک همکاری بخش دفاعی و به وسیله  زیرساخت و دانش فنی آن مجموعه در آینده ای نزدیک مجوزهای پروازی این هواپیما را دریافت می کند.

این هواپیما که SARA نام دارد قرار است در مسیرهای داخلی آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار گیرد. SARA  مجهز به دو موتور توربوپراپ بوده و طراحی پیکربندی آن به صورت بال بالا خواهد بود. هم اکنون چند موتور مختلف برای این هواپیما در نظر گرفته شده است و به نظر می رسد موتور PT-6 ساخت شرکت پرت اندویتنی، انتخاب اصلی شرکت دنل خواهد بود. SARA  دارای وزن بیشینه برخاست ۹٫۵ تن و با بردی در حدود ۲۸۰۰ کیلومتر طراحی شده است. این هواپیما به دلیل بهره بردن از کابین تحت فشار توانایی پرواز در ارتفاع بالاتر از ۴۰۰۰۰ پایی را خواهد داشت.

طی چند سال گذشته افریقای جنوبی مشغول بررسی های اولیه و انجام مطالعات امکان سنجی پروژه بود؛ این کشور با بررسی توانایی های خود دریافته است برای توسعه این هواپیما نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر و ارتقای قابلیت های فناوری خود دارد. هم اکنون پس از پایان فاز مطالعات امکان سنجی، پیکره‌بندی هواپیما تکمیل شده است .در این پروژه شرکت دنل متولی اصلی بوده و وظیفه استفاده از تمام ظرفیت های پژوهشگاه ها، مراکز دانشگاهی و نظامی را برعهده دارد. بررسی های انجام شده نشان می‌دهد افریقای جنوبی از نظر زیرساخت های جاده ای و ریلی بسیار ضعیف بوده و با توجه به هزینه بالای توسعه زیرساخت های بخش جاده ای و ریلی، توسعه ناوگان هوایی یک راهکار بهینه و سریع برای این کشور به شمار می‌آید. مطابق پیش بینی های این شرکت این هواپیما تا سال های ۲۰۲۰ آماده سرویس دهی خواهد بود و این شرکت به دنبال دریافت گواهینامه استاندارد هوایی FAR ایالات متحده امریکا است.

انگیزه حضوردر بازار بزرگ هواپیماهای منطقه ای در ده سال آینده

موسسه Forecast international  پیش بینی کرده طی یک دهه آینده حدود ۴۰۰۰ فروند هواپیمای منطقه­‌ای شامل جت های منطقه‌ای و هواپیماهای توربو پراپ تولید خواهد شد؛ بر اساس این پیش بینی ارزش تولید این هواپیما ۱۷۰ میلیارد دلار خواهد بود. بازنشستگی تعدادی از هواپیماهای فعلی و افزایش تعداد مسافران دلایل عمده افزایش تقاضا برای این نوع از هواپیماها است. این کشور با شناخت ظرفیت‌های بین‌المللی و برای رفع نیازهای داخلی خود اقدام به استفاده از دانش فنی و زیرساخت نظامی خود برای توسعه صنایع هوایی کرده است تا بتواند در بازار آینده هواپیماهای منظقه‌ای سهمی داشته باشد. این اقدام مشابه اقدام کشورهای هند، چین و ترکیه در جهت رقابت در بازار آینده هواپیماهای منطقه ای است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: