بطحایی: ابلاغ اسناد بیگانه با فرهنگ کشورها نتیجه نقش ضعیف آیسسکو است

وزیر آموزش و پرورش گفت: به دلیل نقش ضعیف آیسسکو، اسناد بالادستی ابلاغ شده به کشورهای مختلف با ارزش‌ها و فرهنگ کشورها بیگانه است.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نشست شورای عالی کمیسیون ملی آیسسکو در ایران اظهار داشت: آیسسکو می‌تواند نقش بسیار مؤثری در همگرایی کشورهای اسلامی داشته باشد.

وی افزود: به نظر می‌رسد این نقش و تأثیرگذاری امروزه نتوانسته جایگاه واقعی خود را در عرصه بین‌المللی پیدا کند.

بطحایی تصریح کرد: شاید به دلیل همین نقش ضعیف آیسسکو است که اسناد بالا دستی ابلاغ شده به کشورهای مختلف با ارزش‌ها و فرهنگ کشورها بیگانه است و نه تنها مشکل آنها رفع نکرده بلکه چالش‌هایی را نیز به وجود آورده است؛ چنانکه در ایران شاهد این موضوع هستیم.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: وجود دفتر آیسسکو در ایران برای ما امتیازی نسبت به سایر کشورهاست که بسیاری از کشورها از این فرصت بی‌بهره هستند.

وی اضافه کرد: مساعدت سایر دستگاه‌های وابسته به آیسسکو می‌تواند به ارتقای جایگاه آن در دیپلماسی کشورهای اسلامی منجر شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما باید از این حالت انفعالی در برابر مسائلی که اتفاق می‌افتد خارج شویم و از ظرفیت آیسسکو بیشتر استفاده کنیم؛ بنابراین امیدوارم کمیسیون ملی آیسسکو نقش خود را در ارتقای جایگاهش ایفا کند.

بطحایی خروج ایران و سایر کشورهای اسلامی را از حالت انفعالی، ضروری دانست و عنوان کرد: نتیجه انفعال، بخشنامه‌هایی است که از سوی برخی کشورها به سایر کشورها ابلاغ می‌شود که نه تنها مشکلی را در کشورهای مذکور حل نمی‌کند بلکه مشکلاتی را نیز به وجود می‌آورد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: