حضور کم‌رنگ دانشجویان کشورهای همسایه و مسلمان در ایران

طبق سیاست‌های کلی علم و فناوری، گسترش همکاری‌ها با کشورهای منطقه و جهان اسلام در دستور کار قرار دارد. با وجود این تأکید اما آن‌طور که باید به کشورهای منطقه پرداخته نشد. تعداد این دانشجویان در طی ۴ سال دولت یازدهم از حضور کم‌رنگ برخی کشورهای همسایه حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق سیاست‌های کلی علم و فناوری، گسترش همکاری‌ها با کشورهای منطقه و جهان اسلام در دستور کار قرار دارد. با وجود این تأکید اما آن‌طور که باید به کشورهای منطقه پرداخته نشد. نمودار تعداد دانشجویان خارجی جذب‌شده از کشورهای همسایه طی ۴ سال دولت یازدهم از حضور کم‌رنگ برخی کشورهای همسایه حکایت دارد.

تعداد دانشجویان خارجی در ایران به تفکیک کشورها

(منبع: پایگاه اطلاع رسانی یونسکو)

در یک نگاه کلی و با بررسی عملکرد وزارتخانه می‌توان گفت که فعالیت‌های بین‌المللی سهم قابل‌توجهی در میان اقدامات چند سال اخیر داشته است. برگزاری دوره‌های مشترک و تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی را نیز باید در رأس این اقدامات پنداشت[۱].

البته با اینکه در ۳ سال گذشته وزارت علوم و دانشگاه‌های مختلف کشور صدها تفاهم‌نامه با سایر کشورها امضا کرده‌اند لکن به گفته سالار آملی، تاکنون ۴۴ درصد این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شده است[۲]. با این اوصاف به‌‌نظر می‌رسد از ظرفیت حضور هیئت‌های علمی کشورهای جهان به نحو شایسته بهره‎‌برداری نشد.

 

منابع:

[۱] خبرگزاری فارس/ کد خبر: ۱۳۹۵۰۱۳۰۰۰۰۶۶۲

[۲] خبرگزاری فارس/ کد خبر: ۱۳۹۵۱۲۱۷۰۰۱۰۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: