عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه

متناسب با ساختار بانک‌ها باید نرم‌افزار تهیه کنیم

محمد ابراهیم رضایی: هر نرم افزاری را متناسب با ساختار و منافع و سیستم های متناسب با اقتصاد و راهبردهای کشورمان باید تهیه کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، طبق گزارش بانک مرکزی و همچنین مصاحبه‌هایی که مسئولین این بانک انجام داده‌اند این نکته شایان ذکر است نرم افزارهایی در سیستم بانک مرکزی تحت عنوان (شناخت نهادهای تحریم ) در حال پیاده سازی است. این نرم افزارها قادر به شناسایی تراکنش‌ بانک‌ها با نهادهای تحریمی هستند و در صورت شناسایی آن‌را به شبکه بانکی جهانی گزارش می‌دهند. بانک‌های داخلی نیز برای حفظ ارتباط خود با بانک‌های خارجی ملزم هستند از ارائه خدمت به نهادهای تحریمی امتناع کنند از این رو این نرم افزارها مناسبات لازم برای خودتحریمی را در کشور به‌وجود می‌آورند.

در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۹۵ نیز یعقوبی مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی ایران در  اظهارنظری گفته است که بانک مرکزی خدمت جدیدی را با عنوان « نظارت بر تحریم‌ها » ارائه کرده است که بر اساس این خدمت، کاربری که از سوئیفت استفاده می‌کند به‌محض استفاده از سوئیفت، وضعیت آن در لیست تحریمی مشخص می‌شود.

با توجه به اهمیت این موضوع با محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه طی گفتگویی با عیارآنلان، اذعان نمود: تا الان که بنده مطلع هستم، نرم افزاری که بخواهد این شرایط را به بانک‌های ما تحمیل کند پیاده سازی نشده است.

وی پیرامون ابلاغ این نرم افزار ها از سوی بانک‌ مرکزی گفت: خبری از مدیران بانکی دریافت نکرده‌ام که چنین نرم افزاری از طرف بانک مرکزی ابلاغ شده باشد و آن‌ها نیز ملزم به اجرا شده باشند.

ابراهیم در ارتباط با پیاده‌سازی این نرم‌افزار ها افزود: هر نرم افزاری را متناسب با ساختار و منافع و سیستم های متناسب با اقتصاد و راهبردهای کشورمان باید تهیه کنیم.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: غیر از این بعید است که به بانک مرکزی یا نظام پولی بانکی اجازه داده شود که زیر سلطه بانک‌های جهانی قرار گیرند به طوری که در صدد پیاده‌سازی اراده تحمیلی امریکایی‌ها باشند و در درون کشور ما بخواهند اجرایی کنند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: