عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بسیاری از بانک‌ها نرم‌افزار شناخت نهادهای تحریمی را اجرا می‌کنند

آقاپور با اشاره به نصب نرم‌افزارهای شناخت نهادهای تحریم توسط برخی بانک‌ها گفت: بانک‌های زیادی در حال اجرا هستند و این نرم‌افزارها علاوه بر شناسایی نهادهای تحریمی، صورت‌های مالی را نیز بررسی کرده و از ایجاد حساب‌سازی‌ها جلوگیری می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، یعقوبی مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که شبکه جهانی سوئیفت خدمت جدیدی با عنوان ” نظارت بر تحریم‌ها” ارائه کرده است که بر اساس این خدمت، کاربری(بانکی) که از سوئیفت استفاده می‌کند و به‌محض استفاده از سوئیفت، در لحظه مشتری این بانک را ازلحاظ وضعیت او در لیست تحریم بررسی می‌کند.

علاوه‌برآن به نکته نیز اشاره کردند که موافقت‌های لازم برای خرید نرم‌افزارهای شناخت نهادهای تحریمی صورن پذیرفته است و تا دی‌ماه سال ۱۳۹۵بانک‌ها به سیستم “نظارت بر تحریم‌ها” مجهز خواهند شد.

همچنین در گزارش بانک مرکزی مورخ ۷ شهریور ۹۶ تأکید شده است که به‌منظور برقراری ارتباطِ تمام بانک‌های رفع تحریم شده کشور به شبکه سوئیفت و توسعه فعالیت ‌در این زمینه، از طریق مکاتبه و برگزاری جلسات با مدیران سوئیفت به‌منظور درخواست الحاق به سرویس‌های سرند تحریم‌ها  (Sanction Screening )  شناخت مشتریان (KYC) اقداماتی صورت پذیرفته است.

از این‌رو معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون این موضوع به عیارآنلاین گفت:  باید آهسته به سمت شفاف‌سازی پیش برویم و شرایطی را ایجاد کنیم که معاملات بانکی ما شفاف شود تا بتوانیم وارد شبکه بانکی جهانی شویم و از مقتضیات این است که بانک‌ها خود را با این شرایط تطبیق دهند لذا این اقدام بسیار مناسب است.

وی در ادامه بیان داشت: بانک‌های زیادی در حال اجرا (نصب این نرم‌افزارها) هستند و این نرم‌افزارها علاوه بر شناسایی نهادهای تحریمی، صورت‌های مالی را نیز بررسی کرده و از ایجاد حساب‌سازی‌ها جلوگیری می‌کند.

این نماینده‌ی مجلس در رابطه بااطلاع مجلس از پیاده‌سازی این نرم‌افزارها در بانک‌ها گفت: مجلس از این موضوع اطلاع دارد، و بخش نظارتی و گروه اقتصادی در حال پیگیری این ماجرا هستند.

آقاپور در ادامه بیان داشت: در حال حاضر این نرم‌افزارها در داخل پیاده سازی شده‌اند اما گزارشی را به خارج از کشور ارسال نمی‌کنند و عمده استفاده‌ی آن برای شفاف‌سازی معاملات ارزی و اعتبار سنجی است.

وی پیرامون این موضوع که برای ارتباط بانک‌های خارجی با بانک‌های داخلی، بانک‌های داخلی نباید به نهادهای تحریمی خدمت ارائه دهند و این نرم‌افزار باعث تسریع در جهت شناسایی نهادهای تحریمی و در نهایت خودتحریمی می‌شود، گفت: این نرم‌افزارها کارایی داخلی دارند و گزارشی را به خارج از کشور ارسال نمی‌کنند و منجر به خود تحریمی نمی‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی پیرامون شرایط ورود به شبکه‌ی بانکی خارجی گفت: باید آمادگی زیر ساخت را داشته باشیم و در صورتی که شبکه‌ی بانک خارجی ما را پذیرفتند، آن وقت بسترهای ما آماده است تا با آنها با شاخص‌هایی که خودمان تعریف کرده‌ایم همکاری کنیم.

آقاپور اداه داد: فقط در دو یا سه شاخص با آن‌ها اختلاف نظر داریم اگر شرایط ما را پذیرفتند با آماده بودن زیر ساخت‌ها به شبکه‌ی جهانی ملحق می‌شویم و اگر به نتیجه مطلوب نرسیدیم، لااقل یک خودکنترلی داخلی را داریم.

وی در آخر خاطرنشان کرد: از مدیران‌عامل بانک‌هایی که این نرم‌افزارها را اجرایی می‌کنند تشکر می‌کنم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: