عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

کاهش بودجه خرید تضمینی گندم، اثرات ضدتولیدی دارد

حاتمیان پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم در بودجه سال ۹۷ گفت: در سیاست خرید تضمینی، دولت گندم را بر اساس کمیت از کشاورزان خریداری می‌کرد؛ این درحالی است که با سیاست قیمت تضمینی و عرضه گندم در بورس کالا، کیفیت و سایر ویژگی‌های کیفی چماقی بر سر کشاورز خواهد شد تا گندم آن‌ها را به قیمت پایینی بخرند.

عبدالله حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم در بودجه سال ۹۷ و جایگزینی سیاست قیمت تضمینی ( عرضه محصولات در بورس کالا) به جای خرید تضمینی دولتی گفت: در سیاست خرید تضمینی، دولت گندم را بر اساس کمیت از کشاورزان خریداری می‌کرد؛ این درحالی است که با سیاست قیمت تضمینی و عرضه گندم در بورس کالا، کیفیت و سایر ویژگی‌های کیفی چماقی بر سر کشاورز خواهد شد تا گندم آن‌ها را به قیمت پایینی بخرند.

وی ادامه داد: در این زمینه باید بررسی‌های دقیقی صورت بگیرد تا کشاورزان به هیچ عنوان دچار مشکلات نشوند. دولت باید کشاورزان را در تولید نگه دارد و این مهم زمانی محقق خواهد شد که سیاست‌های نظیر خرید تضمینی دولتی وجود داشته باشد.

نماینده مردم گلستان با بیان اینکه هیچ تضمینی برای فروش گندم کشاورزان در بورس کالا نیست گفت: سیستم بورس کالای ایران یک محیط بسته است و به ساختارهای جهانی متصل نیست که گندم کشاورزان در هر زمان به فروش برسد.

وی ادامه داد: با عرضه محصولات در بورس کالا این امکان وجود دارد که کشاورز ذبح شرعی شود؛ زیرا پای دلالان و واسطه‌ها به این بازار کشیده  و گندم با قیمت پایینی از کشاورز خریداری خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: