معاون وزیر جهاد:

نیمه نخست سال جاری توانستیم برای اولین بار سهم ۲۰۰هزارتنی در صادرات آرد به خود اختصاص دهیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۲۰۰ هزار تن آرد در نیمه نخست امسال به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، یزدان سیف عصر چهارشنبه در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود: میزان تجارت آرد در دنیا ۱۲ میلیون تن در سال می باشد که هفت میلون تن از این میزان مربوط به منطقه خاورمیانه است.
وی اظهار کرد: سهم ایران از این میزان صادرات تا پارسال صفر بوده ولی در نیمه نخست سال جاری توانستیم سهم ۲۰۰ هزار تنی در صادرات آرد به خود اختصاص دهیم که با این میزان صادرات چهار هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شد.
وی گفت: اشتغال و تولید از شاخص های مورد توجه این وزارتخانه است و علاوه بر تامین امنیت غذایی قصد از بین بردن فقر در روستاها را داریم لذا می کوشیم با حمایت از تولید گندم و حمایت از کشاورزان اقتصاد روستا را شکوفا کنیم.
مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران‌ افزود: اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاها در سال جاری توسط دولت گواه این امر است.
وی اظهار کرد: ۷۰ درصد کشت کنونی گندم در کشور دیم است ولی برخی در داخل کشور به جای ترغیب به تولید گندم می خواهند واردات گندم را نهادینه کنند که امری ناشایست است.
وی با بیان اینکه رویکرد ما صادرات گندم نیست ولی به اندازه نیاز داخل باید تولید کنیم، گفت: هم اکنون ۲۳ میلیون تن ظرفیت در کارخانجات تولید آرد داریم لذا می توانیم بازار صادرات آرد را در منطقه داشته باشیم که اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.
سیف در باره پروژه های نیمه تمام استان ها در بخش سیلو نیز افزود: به استانها تکلیف شده تمام پروژه های نیمه تمام عمرانی را تا پایان سال جاری به اتمام برسانند، از نظر وزارتخانه هیچ کمبود منابع در این زمینه نداریم و باید با تزریق منابع استانی و ملی پروژه های نیمه تمام تکمیل شوند.
وی اظهار کرد: خرید تضمینی گندم برای سال ۹۷ به مسئولان ذیربط در خراسان رضوی ابلاغ شد و کمیته خرید تضمینی از همین امروز باید کار خود را آغاز کند و مراکز خرید نیز باید از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.
براساس آمارها در سال ۱۳۹۲ حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید و چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن آن خریداری شد که این رقم در سال گذشته به تولید ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم و خرید ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تن از این محصول رسید.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: