کلانتری: از بالا تحمیل می‌شود که چقدر باید تولید محصولات کشاورزی کنیم بدون اینکه به ظرفیت موجود توجه شود

رئیس سازمان محیط زیست برنامه ششم را تحمیلی خواند و ادعا کرد: از بالا تحمیل می‌شود که چقدر باید تولید (محصولات کشاورزی) کنیم بدون اینکه توجه شود ظرفیت چقدر وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری امروز در همایش روز جهانی خاک در محل وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: در گذشته ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر جمعیت در کشور داشتیم و هرچه خواستیم آب و خاک را استفاده کردیم اما با افزایش جمعیت نیازها اضافه شد که آن چیزی که بی‌ارزش بود ارزش پیدا کرد و در مواردی مانند خاک به بحران رسیدیم و در آب از بحران گذشته‌ایم.

وی افزود: اکنون جمعیت به ۸۰ میلیون نفر رسیده است و برای خیلی‌ها شاید نحوه استفاده از منابع محدود مهم نباشد.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: قوانین تحمیلی مانند برنامه ششم خارج از ظرفیت‌های موجود تحمیل شده است و این برنامه با امکانات موجود در کشور سازگار نیست به طوری که از منابع بدون توجه به اصل پایداری استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی که نیاز به گوشت بیشتر داریم تعداد دام‌ها را افزایش می‌دهیم و با این کار پوشش گیاهی از بین می‌رود و در نتیجه آن خاک نیز از بین خواهد رفت و آب باران دیگر در سنگ مادر نفوذ نمی‌کند، جنگل ضعیف می‌شود، درختان خشک می‌شوند و یک رفتار نادرست به‌طور زنجیره‌وار همه چیز را برهم می‌ریزد و با محیط زیستی مواجه می‌شویم که از همه نظر تجدیدناپذیر است؛ در این محیط زیست یوزپلنگ از بین می‌رود و بعد به‌دنبال پروژه‌های نژاد می‌رویم.

کلانتری تصریح کرد: ما از پایه درباره مسائل زیست‌محیطی مشکل داریم و وقتی از اول اصول را زیر پا می‌گذاریم تا آخر دیوار کج می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: باید مشخص شود که چقدر آب و خاک و ظرفیت داریم! و در نهایت محیط زیست تخریب می‌شود اما از بالا به ما تحمیل می‌کنند که به چه‌اندازه تولید کنیم و نگاه نمی‌کنند که چقدر ظرفیت داریم.

وی افزود: این نسل یکی از بدترین نسل‌های سرزمین است و چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشته است و معلوم نیست که آیندگان درباره ما چگونه قضاوت می‌کنند.

وی گفت: باید به وظایف خود عمل کرده و امکانات تجدیدپذیر را تجدید‌ناپذیر نکنیم و حقوقهای نسل آینده را باقی بگذاریم.

رئیس سازمان محیط زیست در خطاب به شخصی که به نظر می‌رسید محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی باشد، اظهار کرد: آیا هرچه سیاستگذاری می‌شود و خواسته می‌شود باید تسلیم شویم، به چه‌قیمتی؟!

وی گفت: خاک مانند آب دارد به‌سمت ورشکستگی می‌رود و با ایجاد سازمان جدید، افزایش بودجه و یا ایجاد وزارت خاک و جنگل مشکلات برطرف نمی‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: باید در ابتدا فرهنگ را درست کنیم و بگوییم ای مردم ظرفیت‌های این کشور محدود است و با این حجم استفاده از ظرفیت‌ها نمی‌توانیم برای نسل‌های آینده چیزی باقی بگذاریم.

کلانتری افزود: هی نگوییم ما کشور بزرگی هستیم! منابع ما محدود است، باقیمانده نیازمان را باید وارد کنیم و در صورتی که قصد افزایش جمعیت داریم این افزایش جمعیت باید منوط به واردات باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان محیط زیست برای سال آینده گفت: به ۴ موضوع اصلی آلودگی هوا، پسماندها به‌ویژه در مناطق شمالی کشور، تالابها و ریزگردها در بودجه سال آینده توجه شده است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه عملیات فیزیکی بسیار پرحجم است و در مواردی می‌تواند آموزش و فرهنگ‌سازی را جایگزین کرد، گفت: با افزایش فرهنگ‌سازی و آموزش نتایج بهتری از عملیات فیزیکی به دست می‌آوریم.

کلانتری در پایان سخنان خود گفت: برای هر وجب از این خاک مملکت ده‌ها شهید داده شده است و نباید به‌آسانی آن را از دست بدهیم و آن را باید برای نسل‌های آینده نگه داریم تا شرمنده نباشیم و جلوی فرسایش خاک را بگیریم.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: