به گزارش عیارآنلاین، فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن، در برنامه گفت‌وگوی اقتصادی رادیو گفت‌وگو در خصوص دلایل کاهش تولید مسکن گفت: در اینجا بحث الگوی مصرف در ساخت مسکن مطرح می‌شود و بخش مسکن نسبت به تحلیل بازار فقیر است.

وی در خصوص اینکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در کشور وجود دارد، افزود: عمده این واحدهای مسکونی با متراژ بالا و علاوه بر این موضوع به صورت لوکس و بالاتر از متوسط ساخته شده‌اند.

ایلاتی با بیان اینکه مطابق نیاز بازار مسکن نمی‌سازیم، تصریح کرد: بین سال‌های ۹۲ تا ۹۳ عمده مسکن‌های ساخته شده بالای ۱۱۰ متر بوده اما معاملاتی که در این متراژ اتفاق افتاده ۱۵ تا ۲۰ درصد بوده است یعنی ۴۰ تا ۵۰ درصد در این رنج ساخت و ساز انجام داده‌ایم اما کمتر از یک پنجم معاملات سهم این متراژ بوده است.

این کارشناس مسکن گفت: متقاضی در بازار وجود دارد اما توان خرید ندارد و اگر بخش خصوصی خواهان پایداری در این حوزه است باید این موضوع را مدنظر قرار دهد .

وی با بیان اینکه ما در بخش ساخت‌وساز با دو نوع سازنده مواجه هستیم، تصریح کرد: دسته اول سازندگان حرفه‌ای که شغل آنها تولید مسکن است و دسته دوم سازندگان سنتی هستند که در دوره‌های رونق وارد بازار می‌شوند و تلاش می‌کند از فضای به به وجود آمده سودی را عاید خود کند.

ایلاتی در ادامه این بحث افزود: دولت باید مشوق هایی برای تولیدکنندگان و سازندگان حرفه ای درنظر بگیرد و همچنین تنبیهاتی برای احتکار کنندگانی که وارد بازار مسکن می شوند و باید این افراد مشمول سیاست های مالیاتی شوند که این امر می تواند حمایت از بخش خصوصی در راستای تولید مسکن متناسب با نیاز باشد.

کارشناس حوزه مسکن گفت: ما نمی توانیم برای کل بازار یک سیاست را پیاده بکنیم اقشار کم درآمد و سه دهک پایین نمی توانند با درآمدشان صاحب مسکن شوند و باید برنامه ریزی خاصی برای آنها صورت بگیرد در این راستا دولت بحث مسکن اجتماعی را مطرح کرد اما هیچ اتفاقی در ۵ سال گذشته در این خصوص رخ نداده است.

وی بیان کرد: دولت در بحث اجاره داری و مسکن اجتماعی در عمل کاری انجام نداده و تنها راحت ترین راه یعنی ارائه تسهیلات مسکن را انتخاب کرده که این مسئله هم هدف گذاری و سیاست گذاری نشده است.

ایلاتی افزود: در بحث سیاست گذاری در حوزه مسکن ما باید به یک طرح ملی دست پیدا کنیم در این راستا مجلس باید یک طرح ملی واستراتژی ۲۰ ساله برای بخش مسکن طراحی کند و همه دولت هایی که بر سر کار می آیند ملزم به اجرای این طرح باشند.

این کارشناس حوزه مسکن در پایان گفت: باید موانع تولید از سر راه بخش خصوصی و هزینه بالای پروانه ساخت که شهرداری به سازندگان تحمیل می کند ،برداشته شود و در بخش مالیات نیز باید مالیات بر سوداگری وضع کنیم .