۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۴
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن:

در زلزله کرمانشاه ۸۷ هزار واحد مسکونی آسیب دیده‌اند

سهرابی پیرامون آخرین وضعیت زلزله کرمانشاه گفت: طبق آخرین اطلاعات رسیده تا کنون بیش از ۱۰۵ هزار واحد شهری و روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار گرفته است. از این میزان ۳۷ هزار واحد شهری و روستایی باید احداث مجدد شوند، حدود ۵۰ هزار واحد شهری و روستایی باید تعمیر شود. در مجموع می‌توان گفت، حدود ۸۷ هزار واحد آسیب دیده کلی و جزئی داریم.

حمید رضا سهرابی، مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون آخرین وضعیت بهسازی و بازسازی مسکن‌های شهری و روستایی زلزله کرمانشاه گفت: طبق آخرین اطلاعات رسیده تا کنون بیش از ۱۰۵ هزار واحد شهری و روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار گرفته است. از این میزان ۳۷ هزار واحد شهری و روستایی باید احداث مجدد شوند، حدود ۵۰ هزار واحد شهری و روستایی باید تعمیر شود. در مجموع می‌توان گفت، حدود ۸۷ هزار واحد آسیب دیده کلی و جزئی داریم.

وی در پاسخ به اینکه بازسازی کامل واحدهای آسیب دیده چقدر زمان می‌برد گفت: پیش‌بینی ما این است که بازسازی واحدهای روستایی بین  ۶ ماه الی ۱٫۵ سال زمان خواهد برد و بازسازی واحدهای شهری هم ۱٫۵ الی ۳ سال طول می‌کشد.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن پیرامون تسهیلات ارائه شده به واحدهای شهری و روستایی گفت: خوشبختانه یکی از بهترین و کامل‌ترین مصوبات بازسازی از نظر ارائه تسهیلات را در زلزله کرمانشاه داشته‌ایم. برای واحدهای روستایی، ۳۰میلیون تومان وام مسکن ۴ درصدی، ۵ میلیون تومان وام  بلاعوض احداث، ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه معیشتی( لوازم خانگی و غیره…)، ۳ میلیون تومان وام بلاعوض اسکان موقت یا کانکس به همراه  نقشه، نظارت و آوربرداری رایگان که در مجموع ۴۰ میلیون تومان می‌شود را در نظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: برای واحدهای آسیب دیده شهری ۴۰ میلیون تومان وام مسکن ۴ درصدی، ۶ میلیون تومان وام بلاعوض احداث، ۵ میلیون تومان وام بلاعوض اسکان موقت یا کانکس و ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه معیشتی و در نهایت  تا سقف ۶۰ میلیون تومان تسهیلات بازسازی در نظر گرفته‌ایم.

سهرابی در پاسخ به اینکه، آیا اعتبارات پرداختی به زلزله زدگان از سهمیه بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی خواهد بود گفت: نه، بودجه تسهیلات پرداختی به زلزله زدگان کرمانشاه جدا است و ربطی به اعتبارات تخصیص داده شده برای بازسازی سالانه  ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی ندارد.

وی در پاسخ به اینکه، بهتر نیست برای پیشگیری از خسارات، هدف گذاری برنامه ششم مبنی بر بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی را محقق و یا افزایش دهیم گفت: بله همین طور است. نمونه آن واحد‌های قبلا نوسازی شده همین منطقه بودند که بعد از زلزله، میزان خسارات در آن‌ها خیلی پایین بود. ما دستگاه مجری هستیم و این آمادگی را داریم که برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی میزان بهسازی و نوسازی مسکن‌های روستایی کشور را افزایش دهیم؛ ولی مشکلات تامین منابع مالی وجود دارد که مانع این امر می‌شود.

وی ادامه داد: برای تسریع در روند نوسازی واحدهای فرسوده روستایی کشور، مجلس شورای اسلامی باید در قانون‌گذاری‌های حمایت کند، دولت هم باید ابزارهای لازم برای همکاری بانک‌ها را فراهم کند و مردم هم باید مشارکت لازم را به عمل آورند.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن در پاسخ به اینکه، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که تعدادی از مردم منطقه توانایی مالی لازم برای بازپرداخت وام‌های بازسازی ندارد، آیا راهکاری برای آن سنجیده‌ شده است گفت: ما این اطمینان را می‌دهیم که مردم برای بازسازی واحدهای خودشان هیچ گونه مشکلاتی نخواهند داشت. وام‌های پرداختی به آن‌ها با صفته زنجیره‌ای و بدون پیچیدگی‌های اداری پرداخت خواهد شد. علاوه بر آن بانک‌ها مقرر کرده‌اند مردم منطقه هر نوع وامی که قبلا گرفته‌اند تا ۲سال از باز پرداخت آن معاف هستند.

وی ادامه داد: طبق محاسبات انجام شده با کمک‌ها و تسهیلات دولتی هر روستایی بین ۷۰ الی ۸۰ متر مسکن تازه ساخت و مقاوم می‌تواند بسازد.

سهرابی در پایان پیرامون اینکه آیا در بازسازی‌های خود به مباحث فرهنگی و قومیتی توجه خواهید کرد گفت: بنیاد مسکن برای هر استان مشاورین مادر دارد که بر حسب معیشت، فرهنگ، اقتصاد، بستر زمین و نوع مذهب، الگوهای رایج را  استخراج کرده‌اند. استان کرمانشاه و منطقه زلزله زده آن هم از این قاعده مستثنی نیست. ضمن اینکه تاکید ما این است که خود مردم منطقه خانه‌های خود را بسازند و ما فقط تسهیلات را به آن‌ها بدهیم.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: