۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
در ماه نوامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت

کاهش ۲۵ درصدی صادرات نفت ایران به کره جنوبی

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه نوامبر به ۳۱۶ هزار و ۵۷۵ بشکه در روز رسیده که این میزان ۲۵.۲ درصد کمتر از نفت وارد شده در مدت مشابه سال قبل است.

به گزارش عیارآنلاین، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه نوامبر به دلیل مشکلات ایران در تولید، به پایین ترین رقم از ماه ژوئن تاکنون رسیده است.

آمارهای گمرکی امروز نشان داد، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه نوامبر به حدود ۱٫۳ میلیون تن، معادل ۳۱۶ هزار و ۵۷۵ بشکه در روز رسیده است. این میزان ۲۵٫۲ درصد کمتر از ۱٫۷۳ میلیون تن وارد شده در مدت مشابه سال قبل، و ۲۱٫۶ درصد کمتر از ماه اکتبر است.

کره جنوبی، یکی از مهمترین مشتریان آسیایی نفت ایران عمدتا نفت بسیار سبک از تهران خریداری می کند، اما آمارهای منتشر شده معمولا هم شامل میعانات و هم شامل نفت خام است و ارقام تفکیکی اعلام نمی شود.

ایران برای بازپس گیری سهم از دست رفته خود از بازار نفت تولیدش را افزایش دهد، اما صادرات میعانات این کشور به دلیل بروز یک مشکل فنی در میدان پارس جنوبی که حل آن احتمالا یک تا دو ماه زمان می برد، کاهش یافته است.

با این وجود، ایران همچنان با ارائه تک محموله ها و پایین آوردن قیمت های خود برای ماه دسامبر به پایین ترین رقم نسبت به نفت سبک سعودی و انواع نفت های سنگین تلاش کرده تا مشتریان عمده آسیایی اش را حفظ کند.

بر اساس این گزارش، میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۱۱ ماه نخست امسال با جهشی ۳۶٫۵ درصدس به حدود ۱۷ میلیون تن، معادل ۳۷۲ هزار و ۸۹۰ بشکه در روز رسید در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۲٫۴۵ میلیون تن بود.

کره جنوبی در ماه نوامبر مجموعا ۱۲٫۵۶ میلیون تن، معدل ۳ میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز نفت وارد کرد که ۲٫۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: