۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰

زنگنه:تولید بنزین در کشور با راه اندازی فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس به پایداری می رسد

وزیر نفت درباره دستیابی به خودکفایی در تولید بنزین، گفت: هر زمان که فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری برسد، وضعیت ما در تولید بنزین به پایداری می رسد.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه روز شنبه درباره زمان راه اندازی فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیان داشت: «برنامه اعلام شده آنها برای راه اندازی فاز ۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تا پایان امسال است، اما نمی دانم که دقیقا چه تاریخی وارد شود، زیرا زمانی که واحدها شروع به کار می کنند مدتی طول می کشد تا تثبیت شوند.»
به گزارش ایرنا، میانگین تولید روزانه بنزین کشور در هشت ماه (تا پایان آبان) امسال به ۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود هشت درصد رشد کرده است.
در مدت مشابه پارسال، میزان تولید به طور میانگین روزانه ۶۸ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین بوده است.
میزان تولید بنزین یورو۴ از آغاز فروردین تا پایان آبان ماه به طور متوسط روزانه ۲۵ میلیون و ۸۲۴ هزار لیتر بنزین بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۶ درصد رشد را نشان می دهد.
میزان تولید بنزین معمولی نیز با رشد چهار درصدی به روزانه ۴۸ میلیون و ۷۹۱ هزار لیتر افزایش یافت.
اگرچه هنوز بین تولید و مصرف بیش از ۸۰ میلیون لیتری بنزین کشور، شکافی وجود دارد که از طریق واردات تامین می شود اما قرار است در ماه های آتی با راه اندازی کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس پرونده واردات بنزین در کشور برای همیشه بسته شود و ایران علاوه بر تامین نیاز داخل به صادرکننده این فراورده راهبردی تبدیل شود.
دولت دوازدهم، عزم جدی برای توسعه سریعتر پالایشگاه میعانات گازی کشور و خودکفایی در تولید بنزین دارد به طوری که در ماه های اخیر، موانع مدیریتی و ساختاری پیش روی توسعه این پالایشگاه را بر طرف کرد.
اکنون فاز نخست این پالایشگاه به بهره برداری رسیده، اما وزارت نفت در نظر دارد که هر چه سریعتر فازهای دوم و سوم این پالایشگاه را نیز راه اندازی کند.
در صورت بهره برداری از همه فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس، میزان تولید بنزین کشور روزانه ۳۶ میلیون لیتر افزایش می یابد که در صورت تحقق آن نه تنها واردات به صورت کامل قطع می شود، بلکه ایران به صادر کننده بنزین تبدیل می شود.

**بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور
پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خاورمیانه، از ظرفیت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار است.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، متعلق به شرکت نفت ستاره خلیج فارس، نخستین پالایشگاه در حال ساخت کشور است که از خوراک میعانات گازی استفاده می کند.
قرارداد ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اواسط دهه ۱۳۸۰ به امضا رسید که قرار بود در مدت چهار سال ساخته شود اما این هدف هیچگاه محقق نشد و ساخت آن به دلیل تحریم و سوءمدیریت طبق برنامه پیش نرفت و بارها با تاخیر افتاد.
در نهایت، در دولت یازدهم بخش هایی از فاز نخست این پالایشگاه به بهره برداری رسید.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: