عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

به دلیل کاهش بودجه خرید تضمینی گندم به دولت تذکر خواهیم داد

جوریانی پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم در لایحه بودجه سال ۹۷ گفت: به اعتقاد ما بودجه خرید تضمینی سال ۹۷ باید از بودجه پارسال بیشتر باشد؛ در غیر این صورت به دولت تذکر خواهیم داد. این که در یک سال بودجه خرید تضمنی به نصف برسد به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

محمد صادق جوریانی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم در سال ۹۷ گفت: به اعتقاد ما بودجه خرید تضمینی سال ۹۷ باید از بودجه پارسال بیشتر باشد؛ در غیر این صورت به دولت تذکر خواهیم داد. این که در یک سال بودجه خرید تضمنی به نصف برسد به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: دولت حتما باید سیاست‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی را در دستور کار خود داشته باشد. تاکید کمیسیون کشاورزی این است که دولت تنها حمایت خود از کشاورزان که همان خرید تضمینی است را در برنامه‌های خود لحاظ کند.

نماینده مردم رشت در خصوص صحبت‌های مطرح شده پیرامون عرضه گندم سال زراعی ۹۷ در بورس کالا گفت: عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا اصلا جواب نمی‌دهد. در بورس کالا دولت دیگر مداخله نمی‌کند و بازار تعییین کننده همه چیز است. درحال حاضر، بازار برنج کشور راکد است که علت اصلی آن عدم خرید تضمینی برنج به دلیل عرضه آن در بورس کالا است.

وی ادامه داد: کشاورز قدرت این را ندارد در بورس کالا با بازار مقابله کند و این باعث می‌شود دلال‌ها و واسطه ها هر طوری که بخواهند  عمل کنند.

جوریانی با اشاره به وضعیت بازار برنج در بورس کالا گفت: بورس کالا در محصولی مثل برنج که که بازار آن خیلی بهتر است و حتی در فروشگاه‌های محلی موجود است نتوانسته رضایت کشاورزان را جلب کند؛ حالا چگونه در کالای مثل گندم که بازار آن خاص است می‌تواند موفق عمل کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: