تحلیل آمار تجارت خارجی در 8 ماه ابتدایی سال 1396

تراز تجارت خارجی منفی در ۸ ماه ابتدایی سال ۹۶

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی و گاز طبیعی با ۱٫۲ درصد کاهش به ۲۸٫۵ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایش حدود ۱۷٫۵ درصدی به ۳۲٫۴ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی و گاز طبیعی با ۱٫۲ درصد کاهش به ۲۸٫۵ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایش حدود ۱۷٫۵ درصدی به ۳۲٫۴ میلیارد دلار رسیده است. در جدول زیر آمار مقایسه‌ای میزان صادرات و واردات کشور در ۸ ماه نخست سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

بنابراین آمار تجارت خارجی در ۸ ماه ابتدایی سال جاری مطابق ماه های گذشته نشان از افزایش چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۳٫۹ میلیارد دلار بوده است که نشان از کاهش ۵٫۱ میلیارد دلاری تراز تجاری ۸ ماهه در مقایسه با سال گذشته دارد.

در زمینه آمار تفکیکی بخش‌های صادراتی، از صادرات ۲۸٫۵ میلیارد دلاری در ۸ ماه ابتدایی سال جاری، ۴٫۶ میلیارد دلار سهم صادرات میعانات گازی، ۸٫۶ میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی و ۱۵٫۳ میلیارد دلار سهم سایر کالاها بوده است. در جدول زیر آمار صادرات کشور در ۸ ماه ابتدایی سال جاری به تفکیک بخش‌های صادراتی نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است میزان صادرات میعانات گازی چه از نظر وزنی و چه از نظر قیمت دلاری با کاهش حدود ۲٫۵ درصدی همراه بوده است. همچنین میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از نظر وزنی ۱۴ درصد و از نظر قیمت دلاری ۵ درصد کاهش یافته است. در بخش سایر کالاها نیز میزان صادرات از نظر وزنی ۶٫۳ درصد کاهش یافته و از نظر قیمت دلاری ۱٫۵ درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی با احتساب میعانات گازی درحدود ۳۶۱ دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش داشته است. همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۳۷۶ دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. بنابراین میتوان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی حدود ۴ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

 

مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی

همچنین مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال جاری کشورهای کره جنوبی، امارات، ژاپن و هند بوده‌اند. در جداول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است کشور کره جنوبی با خرید بیش از نیمی از میعانات گازی ایران، بزرگترین مقصد ایران در صادرات این محصول محسوب می شود.

 

کالاهای عمده‌ی صادراتی

چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در ۸ ماه ابتدایی سال جاری، «میعانات گازی» با ۴۵۸۶ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۸۹۷ میلیون دلار، «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» با ۷۶۴ میلیون دلار، «متانول» با ۷۶۱ میلیون دلار و «پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد» با ۷۵۰ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی رتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

در تقسیم بندی کلی‌تر محصولات عمده‌ی صادراتی نیز «میعانات گازی» با ۴۵۸۶ میلیون دلار، «گازهای نفتی مایع‌شده» با ۲۳۹۰ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۲۲۹۷ میلیون دلار، «منو و پلی الکل‌های اشباع شده» با ۱۳۲۵ میلیون دلار و «فرآورده های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن های نفتی» با ۱۲۸۵ میلیون دلار در صدر کالاهای صادراتی قرار دارند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

همانطور که در جداول بالا مشخص است طبق روال معمول عمده‌ی محصولات صادراتی «غیر نفتی» ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده جایگاه چندانی در صادرات کشور ندارند.

کالاهای عمده‌ی وارداتی
در تقسیم بندی جزئی «برنج» با ۱۰۰۶ میلیون دلار، «ذرت دامی» با ۹۸۰ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید خودرو با ساخت داخل ۱۴ تا ۳۰ درصد» با ۹۷۲ میلیون دلار، «دانه سویا» با ۶۶۹ میلیون دلار و «خودرو سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی» با ۶۴۳ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در این مدت نشان داده شده است.

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولاتی چون «قطعات منفصله تولید خودرو» با ۲۲۸۴ میلیون دلار، «خودرو سواری» با ۱۴۱۸ میلیون دلار، «برنج» با ۱۰۰۷ میلیون دلار، «ذرت» با ۹۹۸ میلیون دلار و «تجهیزات شبکه تلفن همراه» با ۶۹۷ میلیون دلار در صدر محصولات وارداتی ایران هستند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده وارداتی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

نکته جالب توجه در آمار واردات ۸ ماهه آنکه به دلیل محدود شدن واردات خودرو سواری، در ماه اخیر میزان واردات این محصول کمتر از میانگین ۷ ماهه ابتدایی سال جاری بوده است.

 

مقاصد عمده‌ی صادراتی

در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ کشورهای چین، عراق، امارات، کره‌جنوبی و افغانستان عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. در جدول زیر ۱۰ کشور مقصد اول صادراتی ایران نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ میزان صادرات ایران به کشورهایی چون ترکیه، امارات، عمان و هند کاهش یافته و در مقابل میزان صادرات ایران به کشورهایی چون تایلند، کره جنوبی، چین، افغانستان، عراق و پاکستان افزایش یافته است.

 

 

مبادی عمده وارداتی

مبادی عمده محصولات وارداتی ایران نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، کره‌جنوبی و آلمان بوده‌اند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی ایران در ۸ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌اند.

چنانچه در جدول بالا مشخص است در ۸ ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات ایران از تمامی شرکای اصلی تجاری به استثناء کره جنوبی افزایش یافته است. با اینحال میزان افزایش واردات از کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، ترکیه، امارات، چین و آلمان بیش از دیگر کشورها بوده است. نکته جالب توجه افزایش چشمگیر واردات ایران از کشورهای اروپایی است که موجب شده است سهم این کشورها از واردات ایران افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: