۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۸
قره‌خانی عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین

قرارداد صادرات LNG به نروژ تا انجام مطالعات دقیق،متوقف شد

قره خانی درباره وضعیت قرارداد با شرکت نروژی گفت:این موضوع در حال قرارداد، قرار نگرفته است و صرفا مذاکره و MOU بوده و عملیاتی نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، قرارداد تولید صادرات LNG   و FLNG  بین شرکت ملی نفت با یک شرکت نروژی و یک شریک داخلی بسته شده که در طول  زمان ۲۰ ساله تولید و صادرات LNG  را به آن شرکت بدهند به صورتی که ایران گاز را به دریا رسانده و شرکت نروژی با تجهیزاتی که بر روی کشتی دارد گازشیرین را به FLNG تبدیل کند.

وی افزود: این قرارداد ایرادات متعددی داشت که ما نامه‌ای را از سوی کمیسیون انرژی به وزارت نفت زدیم و در آن استدلالهای خود  را اعلام کردیم و آن‌ها هم  ترتیب اثر دادند.

قره‌خانی درباره ایرادات اصلی قرارداد گفت: چون قیمت این گاز مبنای گازصادراتی و سایر سرمایه‌گذاری‌های LNG  و FLNG خواهد بود باید در موضوع  قیمت نیز به دقت بررسی شود. ما این قرارداد را نوعی سرمایه‌گذاری داخلی نمی‌دانیم. به سبب این قرارداد انتقال دانش فنی نیز صورت نخواهد گرفت و همچنین سرمایه‌گذاری باثبات داخلی در کشور نخواهد بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این قرارداد حتی قیمت گاز صادراتی نیز  لحاظ نشده است. همچنین بر روی این قرارداد نمی‌توانیم به عنوان یک صنعت داخلی حساب باز کرد تا بتوان از مزایا آن از جمله افزایش اشتغال استفاده کنیم. ایرادات متعددی دیگر  وجود داشته و موجب شده تا این قرارداد فعلا تا بررسی بیشتر متوقف شود.

وی در ادامه درباره وضعیت کنونی این قرارداد گفت: هنوز این موضوع در حال قرارداد نگرفته است و صرفا مذاکره و MOU بوده و عملیاتی نشده است و قرار بر این شد که کمیته‌ای مشترک بین شرکت ملی نفت با کمیسیون انرژی تشکیل شود و مانند قراردادهای IPC، بر روی این قرارداد، مطالعات دقیقی انجام شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: