۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۷
رئیس سازمان بهزیستی:

۱۱۰هزار زن سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی، بیمه هستند

معاون وزیرکار، رفاه و اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی گفت: به رغم اینکه ۱۱۰ هزار زن سرپرست خانوار زیرپوشش این سازمان بیمه هستند اما این شمار ناچیز است و برای از بین بردن نگرانی اقتصادی این جامعه باید اقدام های بیشتری انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین، انوشیروان محسنی بندی پی بدون اشاره به جمعیت زنان بی سرپرست خانوارواجد شرایط زیر پوشش بیمه افزود:براساس آمارهای موجود زنان در استقلال و توانمندی اقتصادی شرایط خوبی ندارند که توانمندی آنان در جامعه ضروری است.
وی یادآورشد:برخی از زنانی که از همسرانشان جدا می شوند به لحاظ اقتصادی مستقل نیستند و به همین دلیل ممکن است دچار آسیب شوند.
وی بابیان اینکه بیشتر نوع خشونت درجامعه جسمی و یا از منزل خارج کردن مطرح است گفت:نداشتن توانمندی لازم اقتصادی زنان آنان را دچار درماندگی اقتصادی می کند و آنها مجبور به صبر می شوند که باید در زمینه توانمندی اقتصادی این گروه از جامعه هدف اقدام شود.
وی تصریح کرد: یکی از استراتژی های این سازمان برای توانمند کردن زنان خودسرپرست اجرای طرحهای همیار و خودیار برای برخورداری این گروه از حمایت های اجتماعی و اقتصادی است.
رییس سازمان بهزیستی گفت: در همین راستا مراکزی با عنوان خانه امن برای کسانی که کسی ندارند ومورد خشونت قرار گرفتند تاسیس شده که مدتی در آنجا اقامت و نسبت به حرفه آموزی و مهیا کردن شرایط اقتصادی آنها اقدام شود.
وی یادآور شد: امسال تاکنون ۱۵ خانه امن راه اندازی و با احتساب مراکزی که فعال هستند در زمان حاضر ۲۲ خانه امن در کشور فعال است.
محسنی بند پی گفت: گسترش اورژانس های اجتماعی و خط ارتباطی۱۲۳ نیز در راستای کاهش آسیب های اجتماعی انجام شده است.
به گفته محسنی بندپی زنان نیمی از جمعیت کشور راتشکیل می دهند و نقش مهم در تحکیم بنیان خانواده،رشد فرزند پروری، تکامل همه جانبه کودکان و گرم نگه داشتن کانون خانواده دارند به همین دلیل هر اقدامی که وظیفه مندی زن درجامعه را دچار مشکل کند یک خسران و ضرر مهم به حساب می آید.
وی افزود: سازمان بهزیستی بعنوان تخصصی ترین نهاد کشورتلاش می کند جامعه از انسان توسعه یافته برخوردار شود به همین دلیل توانمند کردن، اجتماع پذیرکردن و رعایت شرایط اخلاق مدارانه از اهداف و رسالت های این سازمان است.
وی در خصوص کودکان کار و خیابانی گفت: این کودکان که به دلیل فقر خانواده و یا تحت تاثیر باندهای مافیایی قرار دارند به کارهای مختلف در سطح خیابان می پردازند.
وی افزود: سازمان بهزیستی آمادگی پذیرش و آموزش این کودکان را دارد و از خانواده هایی که درآمد کافی ندارند نیز حمایت می کند.
رئیس سازمان بهزیستی گفت: در سه ماه نخست امسال ۲هزار و ۲۰۰ کودک خیابانی در تهران پذیرش شده که ۶۰ درصد آنها اتباع بیگانه و مابقی نیز درصد زیادی از آنها از خارج از تهران بوده اند.
وی تصریح کرد: تلاش می شود همه کودکان بازمانده از تحصیل در کشور شناسایی و به چرخه تحصیل برگردند.
محسنی بند پی افزود: به صورت پایلوت در پنج استان کشور ۳۵هزار کودک تاکنون شناسایی و به چرخه تحصیل بازگردانده شده اند.
وی تاکید کرد: هر کودکی که به دلیل فقر مالی از چرخه آموزش بیرون آمده تلاش می شود که به چرخه تحصیل بازگردد.
وی گفت: با همکاری کمیته امداد و بهزیستی سامانه هوشمندی برای کودکانی که پذیرش می شوند ترتیب داده شده است.
محسنی بند پی افزود: همچنین از قوه قضائیه و وزارت امور خارجه کمک خواستیم اگر کودکی بعد از سه بار پذیریش دوباره به خیابان برگردد قوه قضائیه ازآن خانواده سلب حضانت می کند و دو تا چهار ماه کودک را دراختیار بهزیستی قرار می دهد.
محسنی بند پی گفت: همچنین وزارت امور خارجه برای کودکانی که از اتباع خارجه هستند و بیشتر به صورت غیرقانونی وارد کشور شده اند نیز بعد از دو تا سه بار پذیرش باید تصمیم گیری کند.
وی تاکید کرد: تلاش می شود به این وسیله زمینه سوء استفاده باندهای مافیایی از این کودکان سلب شود.
رئیس سازمان بهزیستی گفت: در دو سال گذشته براساس ماده ۷۵قانون برنامه ششم آئین نامه غربالگری ژنتیک ازدواج تنظیم و با ابلاغ آن از سوی هیات دولت برای همه زوجهای جوان الزام آور می شود.
وی گفت: براین اساس زوجین جوانی که می خواهند ازدواج کنند با تکمیل پرسشنامه آنهایی که نیازمند مشاوره های بالاترهستند خدمات لازم را دریافت می کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: