۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱

اداره مهاجرت آمریکا دروغ بودن آمار بالای فرار مغزها در ایران را تایید کرد

اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که رتبه ایران در زمینه اعزام دانشجو به این کشور نسبت به اوایل انقلاب، پنج برابر کاهش داشته است. گزارش این اداره تایید می کند که جوسازی های رسانه ای مبنی بر خروج فاجعه آمیز مغزها از ایران طی سال های گذشته، کذب محض است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، در ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، کشورمان با داشتن ۵۷ هزار دانشجو، نخستین کشور خارجی در ارسال دانشجو به ایالات متحده آمریکا بود. اما براساس آماری که اداره مهاجرت این کشور CIS)) تا سال ۲۰۱۶ ارائه کرده است، اکنون جمهوری خلق چین در این جدول مقام نخست را کسب کرده است.

این گزارش، رقم دقیق ۳۲۸۵۴۷ دانشجو را متعلق به کشور چین اعلام کرده است و پس از آن؛ کشورهای هند، عربستان سعودی، کره جنوبی، کانادا، ویتنام، تایوان، برزیل، ژاپن و مکزیک در رده های بعدی قرار دارند.

بر همین اساس، جمهوری اسلامی ایران با داشتن ۱۲۲۶۹ دانشجو، در جایگاه یازدهم کشورهای اعزام کننده دانشجو به ایالات متحده امریکا ایستاده است.
با این حال، تعداد دانشجویانی که تابعیت کشور عربستان سعودی را دارد و در ایالات متحده مشغول به تحصیل هستند، رقمی معادل ۵ برابر دانشجویان ایرانی مقیم این کشور اعلام شده است.

در بخش دیگری از گزارش اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا (CIS) آمده است که با وجود افزایش جمعیت دانشجویی ایران به میزان ۲۷برابر نسبت به ابتدای وقوع انقلاب اسلامی، تعداد این دانشجویان حاضر در کشور آمریکا کاهش ۵برابری داشته است.

منبع: بنیادملی نخبگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: