۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۷

نماینده مجلس: دانشگاه‌های دولتی انگیزه‌ای برای ارتباط با صنایع ندارند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است سیستم‌های غیرانتفاعی انگیزه موثر و مهمی در توسعه ارتباط دانشگاه و صنعت دارند.

به گزارش عیارآنلاین، کارن خانلری  با اشاره به لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه، گفت: این ارتباط همیشه جزو اهداف برنامه‌های پنج ساله توسعه و تحقق آن نیازمند انگیزه  قوی است اما در دانشگاه‌های دولتی کشور انگیزه چندانی برای توسعه آن  وجود ندارد؛ باید شرایطی فراهم شود تا دانش‌آموختگان مقاطع تکمیلی و استادان به برقراری رابطه گسترده با صنعت تشویق شوند.

نماینده مردم ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بخش اعظم آموزش تکمیلی در کشور دولتی است و همین عامل مانعی است تا دانشگاه‌ها به دنبال ارتباط موثر و منظم با صنعت باشند؛ سیستم‌های غیرانتفاعی انگیزه بیشتری برای توسعه این ارتباط دارند.

وی با بیان اینکه عدم تحقق ارتباط دانشگاه و صنعت باید ریشه‌یابی شود، تاکید کرد: این موضوع نیازمند تحقیق و بررسی است و در صورتی که هم‌اندیشی از طریق رسانه‌ها شروع شود و سپس به مجلس راه یابد، دلایل محقق نشدن این ارتباط در چندین سال گذشته ریشه‌یابی می‌شود.

وی با اشاره به رشته مهندسی زلزله در دانشگاه، تصریح کرد: هدف این رشته طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله است و استفاده از فارغ‌التحصیلان این رشته در ساختمان‌سازی می‌تواند نمونه‌ای از ارتباط دانشگاه و صنعت برای رفع نیازهای جامعه باشد؛ هم‌چنین علاوه بر زمینه‌های تخصصی موارد قانونی زیادی نظیر آیین‌نامه‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه زلزله‌های اخیر در کشور زنگ خطری برای به کارگیری ساختار استاندارد در شهرسازی است، بیان کرد: طراحی‌ها باید به سمت قوانین موجود در این زمینه حرکت کند و یکی از اقدامات موثر و مفید در این زمینه ارتباط  دانشگاه و صنعت است.

وی با بیان اینکه الگوبرداری کورکورانه از نحوه ارتباط دانشگاه و صنعت در کشورهای صنعتی دنیا بدون بررسی شرایط و وضعیت کشور درست و منطقی نیست، تاکید کرد: الگوبرداری  باید در صورت هم‌خوانی با ویژگی‌ها و شرایط کشور به کاربرده شود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: