۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۱
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

کمتر از ۰٫۵ درصد پژوهش‌ها در کشور کاربردی است

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمتر از ۰٫۵ درصد از پژوهش‌های انجام شده در کشور کاربردی هستند، چراکه بسیاری از پژوهش‌ها تقاضامحور نیست.

به گزارش عیارآنلاین، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به وضعیت حوزه پژوهش در کشور اظهار کرد: با وجود اینکه آمار پژوهش‌های انجام شده در کشور بالاست اما متاسفانه به دلیل کاربردی نبودن بسیاری از این پژوهش‌ها بهره‌برداری از آنها صورت نمی‌گیرد.

وی اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمتر از ۰٫۵ درصد از پژوهش‌ها انجام شده در کشور کاربردی هستند، چراکه بسیاری از پژوهش‌ها تقاضا محور نیست.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با بیان اینکه نیروهای پژوهشی کشور ساماندهی لازم را ندارند، بیان کرد: برای رفع مشکل باید حوزه پژوهش در دانشگاه‌ها فعال‌تر از قبل شود.

سلیمی ادامه داد: برای سامان بخشیدن به حوزه پژوهش در کشور بایستی سیاست‌های تشویقی و تنبه‌ای اعمال شود تا شاهد هدفمند شدن پژوهش‌ها بر اساس نیاز‌های باشیم.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بودجه پژوهش کشور را بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: چنانچه این بودجه در همین محل صرف شود و پژوهش‌ها هدفمند شوند شاهد تحول در بخش های مختلف کشور خواهیم بود.

وی اظهار کرد: متاسفانه شاهدیم که دانشگاه‌ها با حساب‌سازی بودجه‌های پژوهشی را در بخش‌های هزینه‌ای و جاری هزینه می‌کنند.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: