۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱
معاون آموزشی وزارت علوم:

نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجو در دوره‌های دکترا در کشور مشغول به تحصیل هستند

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال‌های گذشته به طور متوسط هر سال نزدیک به ۳۰ هزار نفر برای جذب در هیئت علمی دانشگاه‌ها نام نویسی کردند که از این تعداد حدود ۷۰ درصد آن‌ها دارای مدرک دکترا بوده اند.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تکریم رئیس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه پیام نور افزود: نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجو در دوره‌های دکترا در کشور مشغول به تحصیل هستند و سالانه حدود ۲۴ تا ۲۵ هزار نفر وارد دوره‌های دکترا می‌شوند.

وی گفت: فردی که دکتری می‌گیرد، با چه هدفی مدرک دکتری می‌گیرد؟ و انتظار از این فرد آن است که در دانشگاه مشغول به خدمت شود، اما هم اکنون ظرفیت دانشگاه‌ها برای جذب به چه میزان است؟.

شریعتی نیاسر افزود: ظرفیت دانشگاه‌ها برای جذب هیئت علمی در بهترین حالت ۴ تا ۵ هزار نفر است و در ۸ سال گذشته سالانه حدود دو هزار نفر در دانشگاه‌ها جذب شده اند.

وی گفت: کشور به چه میزان به دانش آموخته دوره‌های دکتری نیاز دارد و اگر این افراد در جا‌های دیگری به جز دانشگاه‌ها مشغول می‌شوند، موضوعی است که اقتصاددانان باید آن را تحلیل کنند، زیرا هم اکنون اشتغال یکی از معضلات کشور است.

شریعتی نیاسر افزود: مسئولان دانشگاه پیام نور حتما برند این دانشگاه را به عنوان دانشگاهی منحصر بفرد و غیرحضوری را حفظ کنند.

وی گفت: یکی از رسالت‌ها در طرح آمایش آموزش عالی، ماموریت گرایی و ساماندهی دانشگاه هاست که باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشید.

شریعتی نیاسر افزود: اشکال آموزش عالی ما در بسیاری از زیرنظام‌ها آن است که همه دانشگاه ها، خواستند همه کاری انجام دهند.

وی گفت: اگر دانشگاهی غیرحضوری و مجازی است به چه میزان باید فضای عمرانی و ساختمانی داشته باشد؟، دانشگاه پیام نور هم اکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی در اختیار دارد و علاوه بر این حدود ۲۵۰ هزار متر مربع نیز در دست ساخت دارد.

شریعتی نیاسر افزود: اگر به ماموریت دانشگاه‌ها توجه داشته باشیم خواهیم توانست از ظرفیت‌ها برای اعتلای آموزش عالی استفاده کنیم.

وی گفت: یکی از راه‌های دستیابی به دانشگاه پیش رو، تقویت زیرساخت هاست و هم اکنون در بسیاری از نقاط محروم که مردم مشکل دارند، اما آنتن ماهواره درآن مناطق وجود دارد و ما باید به جای آن‌ها آنتن‌های آموزشی پیام نور را مشاهده کنیم.

شریعتی نیاسر افزود: کل اعتبارات ما در آموزش عالی ۷ هزار میلیارد تومان است و هنگامی که مراکز آموزش عالی با کمبود بودجه و امکانات مواجه هستند، مجبورند که به ستاد متکی باشند.

وی گفت: تجهیزات و امکانات ارزشمندی در دانشگاه پیام نور خریداری شده است و باید تدبیری اندیشید تا سایر زیرنظام‌های آموزش عالی نیز از این امکانات بهره‌مند شوند.

شریعتی نیاسر با اشاره به ماموریت‌های دانشگاه پیام نور برای گسترش آموزش عالی در مناطق مختلف کشور افزود: با توجه به گذر زمان تعداد مراکز آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی در کشور افزایش یافته است و هم اکنون حدود ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد که این تعداد از تعداد مراکز آموزش عالی چین با جمعیت میلیاردی بیشتر است.

وی گفت: در سال‌هایی جمعیت دانشجوی کشور نیز افزایش یافت و افزایش مراکز دانشگاه پیام نور نیز از سال ۱۳۸۲ آغاز شد.

شریعتی نیاسر افزود: دانشگاه پیام نور در آن سال‌ها بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانشجو داشت که با توجه به کاهش جمعیت دانشجویی این تعداد امروز به حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار دانشجو رسیده است.

وی گفت: با توجه به این کاهش جمعیت دانشجو، نسبت استاد به دانشجو نیز خوب نیست، زیرا تعداد دانشجو کاهش پیدا کرده است، اما تعداد اعضای هیئت علمی کاهش پیدا نمی‌کند.

شریعتی نیاسر با اشاره به نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه پیام نور، افزود: اگر براساس برنامه بخواهیم پیش برویم باید تعداد دانشجو را افزایش و یا تعداد اعضای هیئت علمی را کاهش داد.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: