ابراز نگرانی سخنگوی کمیسیون کشاورزی از کاهش بودجه خرید تضمینی گندم سال ۹۷

شاعری پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم در بودجه سال ۹۷ و پیگیری سیاست قیمت تضمینی توسط دولت، گفت: در سال ۹۶ گندم چهار استان به صورت آزمایشی در بورس کالا عرضه شد که دارای ضعف‌ها و مشکلاتی بود، به همین دلیل دولت باید ضعف‌ها و مشکلات گذشته را برطرف کند در غیر این صورت کشاورزان دچار مشکل خواهند شد و خودکفایی گندم از بین می‎رود.

علی محمد شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تصمیم دولت در کاهش بودجه خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۷ با هدف عرضه گندم در بورس کالا گفت: دولت باید زیرساخت‌های لازم برای این تصمیم را فراهم کند.

وی ادامه داد: در دوران تحریم‌ها کشاورزی تنها بخشی بود که با مشکل مواجه نشد. دلیل آن این بود که ما در این بخش به دلیل سیاست‌های حمایتی، همچون خرید تضمینی به خودکفایی ۸۰ درصدی رسیده بودیم. به همین دلیل باید سازوکارهای سنجیده شود تا در مدل جدید که همان قیمت تضمینی و عرضه محصولات در بورس است به خودکفایی این بخش آسیبی وارد نشود.

نماینده مردم بهشر، نکاء و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه آزمایشی گندم سال زراعی سال۹۶ چهار استان در بورس کالا همراه با مشکلاتی بود گفت: در سال ۹۶ گندم چهار استان به صورت آزمایشی در بورس کالا عرضه شد که دارای ضعف‌ها و مشکلاتی بود؛ به همین دلیل دولت باید ضعف‌ها و مشکلات گذشته را برطرف کند در غیر این صورت کشاورزان دچار مشکل خواهند شد و خودکفایی گندم از بین می‎رود.

شاعری با بیان اینکه با عرضه محصولات در بورس کالا نباید دغدغه‌ی و مشکل جدیدی برای کشاورزان ایجاد شود، گفت: ما مدافع حقوق کشاورزان هستیم. نباید به بهانه کیفیت و سایر مولفه‌ها گندم با قیمت پایین از کشاورزان خریداری شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تصریح کرد: دولت باید سازوکارهایی را برای اعلام به موقع قیمت و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان در سیاست قیمت تضمینی پیش‌بینی کند.

۲ دیدگاه

 1. زکریا یعقوبی اشرفی :

  با سلام متن خبر نیازمند چند اصلاح می باشد:
  ۱- آقای شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی می باشند نه سخنگوی این کمیسیون!!!
  ۲- ایشان نماینده مردم شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاه می باشند نه فقط نکا!!!!

  • حسین قهرمانی :

   سلام
   وقت حضرتعالی بخیر باشد
   آقای شاعری درحال حاضر سخنگوی کمیسیون کشاورزی هستند
   مورد دوم حق با شماست و اصلاح می‌گردد
   باتشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: